Tuna steak for my Christmas Eve dinner

Recently a lot of Lithuanian's have migrated out of Lithuania seeking for a better work or life opportunities, others moved to study abroad or for many other reasons. Despite changing our lifestyles completely, when it comes to Christmas everyone wants the same traditional table with white tablecloth and a candle on it surrounded by twelve dishes. This year I decided to have Christmas Eve my way, that is taking old rules of Christmas Eve dinner and interpreting them my way. Here's one dish that I'm definitely going to make.


What we need:

1 tuna steak per person ( this recipe will go well with any oily fish)
1 tbsp of mustard
1 lemon juice and zest
salt and black pepper
olive oil
a handful of fresh mint
2 cloves of garlic

your favourite beetroot salad for serving

What we have to do:

1. Put tuna steaks in a bowl and pour over the mustard, salt, pepper, and lemon zest. Mix it well and leave in a fridge for 20 min.
2. Preheat your grill and put the steaks on it and let it grill for 3 minutes on each side depending how you like them. I love it almost well done.
3. In a blender put your mint, lemon juice, garlic and olive oil and blend it, then season generously with salt and pepper.
4. When steaks are ready put a tablespoon of mint spread on top and serve with your favourite salad. I chose beetroot as it is traditional Lithuanian winter vegetable. Just love it and it goes so well with tuna or any other fish with a drizzle of olive oil and lemon juice. Enjoy!!!

--------------------------------------
Receptas Lietuviškai: Tuno kepsniai mano Kūčių vakarienei

Kadangi ir šiais metais Kūčias švesiu ne Lietuvoje, o šalyje, kurioje ši šventė labai jau tolima, prie viso šito prisideda kraustymas į naujus namus, todėl šį kartą Kūčių stalą puoš patiekalai iš vietinių ingridientų, tačiau išlaikant pagrindines Kūčių stalo tradicijas. Taigi pirmasis patiekalas, tai tuno kepsnys su mėtų užtepu. Šiaip tai šis paprastutis užtepas tiks su betkuria riebesne žuvimi, o kad tai tikrai primintu Lietuvišką stalą, tai tikrai tiesiog būtina pateikti su burokėlių salotom. Skanumėlis.

Reikia:

1 tuno gabalėlio vienam žmogui
1 v.š. garstyčių
1 citrinos sulčių ir tarkuotos žievelės
druskos ir juodųjų pipirų
alyvuogių aliejaus
saujelės šviežių mėtų
2 skiltelės česnako

burokėlių salotų ar tik paprasčiausiai marinuptų burokėlių, ar orkaitėjė keptų burokėlių su šiek tiek aliejaus ir citrinos sulčių

Gaminam:

1. Tuno kepsnelius sudedame į dubenėlį ir aptepame garstyčiomis, tarkuota citrinos žievele, druska ir pipirais. Dedame į šaldytuvą 20 min.
2. Įkaitiname keptuvę ar grilių ir dedame kepsnelius 3 minutėms ant abiejų pusių. Čia jau priklauso kokio dydžio kepsneliai ir kaip mėgstate keptą tuną. Man patinka beveik pilnai iškeptas.
3. Mėtas, česnako skilteles, citrinos sultis ir aliejų sudedame į smulkintuvą ir smulkiname, tada pagardiname druska ir pipirais.
4. Į lėkštę dedame kepsnelius ir aptepame mėtų užtepu. Pateikiame su burokėlių salotmomis. Skanaus!
Posted by Picasa

Comments

Popular Posts