Aşure- Noah's Pudding / Nojaus pudingas

Su Naujaisiais Metais brangieji!

Praėjusieji metai mano šeimai buvo labai ypatingi, nes po 9 mėnesių laukimo į mūsų šeimą atėjo dukrytė Emilė Asi. Žinoma ši maža panelytė atima visą mano laiką, o maisto gamybai lieka visai minimumas arba visai nelieka laiko, tada tenka draugauti su paslaugiais vietiniais restoranėliais, kurie greitai pristato šviežią duoną, griliuje keptą pasirinktą mėsą ir gausybę salotų. o jei širdis geidžia ir kokį desertą įdeda.

Kalbant apie maisto gamybą, kai namuose naujagimis, tai yra gaminimas katilais, na kad kelioms dienoms užtektų, arba kažkas viens du ir padaryta. Mano mažylė jau 7 savaičių, tai darosi daug ramesnė ir kartais netgi kokį pusvalandį dienos metu numiega, o tada jau aš galiu pasidaryti arbatos ir ramiai išgerti plepant su drauge per skype arba tiesiog skaitinėjant, kas darosi pasaulyje, nepaisant milijono nenudirbtų darbų ( na eglutę tik šiandien nudabinau). Šių metų pirmas įrašas bus apie Ašurę arba Nojaus pudingą, kuris šiaip verdamas dideliame puode, na kad ir šeimai, ir visiems kaimynams užtektų.  Mano pirmas susitikimas su šiuo pudingu buvo tikrai nekoks, tiesą sakant pagalvojau, kad tai kažkoks ėdalas gyvuliams, nes ten tiek primakaluota buvo, bet tikriausiai gyvendama Turkijoje pripratinau save prie visokių turkiškų gardumynų. Beto, atsiminiau, kad kai mano vyro seses mergytei buvo 40 dienų, tai ji su anyta virė ašurę ir dalijo kaimynams, nes tuo metu ir sutapo ašurės diena su jos dukrytės 40 dienų ( na o apie tas 40 dienų svarbą Turkijoje parašysiu kitą kartą). Taigi dėl tos pačios priežasties ir aš sugalvojau savo mergytės 40 dienos proga išvirti ašure, beto ir buvo Naujųjų Metų diena.

Trumpai apie Ašure arba Nojaus pudingą rašiau pernai metų vėlykiniame žurnalo 'Virtuvė' numeryje, tai dabar ir pacituosiu tą ištrauką:

Vienintelis patiekalas turintis savo šventę yra Aşure arba dar kitaip vadinamas Nojaus pudingu, kuris  verdamas iš miežinių kruopų, pupelių, avinžirnių, džiovintų figų, abrikosų, razinų, bei riešutų, gardinami cukrumi bei cinamonu. Prabėgus mėnesiui po Aukojimo šventės, namų šeimininkės verda didžiulius puodus šio pudingo, nes pagal tradiciją juo reikia pasidalinti mažiausiai su už 7 durų gyvenančiais žmonėm. Aşure kilmė aiškinama Biblijine istorija.  Pasibaigus didžiąjam Pasauliniam Tvanui, Nojus su savo šeima išsilaipino prie Ararato kalno Turkijoje, ir norėdami atšvęsti naująją žmonijos erą, surengė šventę, kuriuos metu ir buvo išvirtas pudingas – iš visko kas buvo likę laive. Šiais laikais Nojaus pudingas yra puikus desertas lietingais Turkiškos žiemos vakarais.

O dabar receptas. Šiaip receptas gali skirtis priklausomai nuo šeimininkės, bet visada būna miežinės kruopos, pupelės, avinžirniai, figos ir abrikosai. Dar galima dėti virtų kukurūzų, įvairesnių riešutų ar prieskonių.

Ko mums reikia:

1 st nesmulkintų miežinių krupų
1/2 st avinžirnių
1/2 st baltų pupelių
3 v.š. ryžių
10 džiovintų figų
10 džiovintų abrikosų
1 st razinų
3 v.š. džiovintų serbentų
1 a.š. cinamono
4 gvaždikėlių
3 l vandens
1 v.š. kukuruzų arba kviečių krakmolo
2 st cukraus ( galima ir šiek tiek daugiau, na pagal skonį)
1 v.š. vanilinio cukraus

Papuošimui:

graikiškų ir lazdyno riešutų, džiovintų serbentų, granato sėklų, cinamono

Gaminam:

1. Iš vakaro nuplauti ir atskiruose puoduose pupeles, miežių kruopas, avinžirnius  užpilti virintu vandeniu ir palikti per naktį. Kitą dieną išvirti.
2. Į didelį puodą sudėti išvirtus miežius, avinžirnius ir pupeles, užpilti vandeniu. Tada sudėti ryžius, cukrų, vanilę, smulkintas figas, abrikosus, razinas, džiovintus serbentus, cinamoną, gvazdikėlius. Virti pamaišant apie 30-40 minučių. Tada sumaišyti krakmolą su stikline šalto vandens ir supilti į pudingą, pavirti dar 10 min.
3. Supilstyti pudingą į nedidelius indelius, pilstant išimti gvazdikėlius. Ant pudingo užberti riešutus, serbentus, granato sėklas, cinamono. Valgyti šiltą arba jau atvėsusį. Skanaus.

Beja, gaunasi apie 10-12 porcijų.
Comments

 1. ellerine saglik.cok sik goruntuler.eminim tadi da enfestir.bayilirim asureye.aliyorum kasenin birini izninle.sevgilerle.

  ReplyDelete
 2. Jolita, kokios naujienos! Džiaugiuosi už tave! Patys šilčiausi linkėjimai tokia džiugiai ypatinga proga! Pačių nuostabiausių, akimirkų auginant mažąją, sveikatos ir kantrybės!
  Neįsivaizduoju šio pudingo skonio. Išvaizda lyg avižų kisielius, bet turėtų būti gerokai skanesnis :)

  ReplyDelete
 3. Dekui Ausrra!

  o dėl asures, tai čia labiausiai dominuoja figų, vanilės ir cinamono skoniai, visa kita man nesijaučia. Šiaip autentiškame recepte krakmolo nededa, užtenka tirštumo nuo ryžių ir miežių, bet man taip nepatinka, nes tada kažkaip neskaniai atrodanti konsistencija, su krakmolu tirščiau, o ir trumpiau reik virt.

  ReplyDelete
 4. Sveikiname! Smagi naujiena, kad seimynele praturtejo dukrele!

  ReplyDelete

Post a Comment

Thank you for taking your time and leaving a comment!

Popular Posts