Chicken and pineapple kebabs / Vištienos ir ananasų vėrinukaiSometimes a simple dinner idea comes from the market and the produce they offer. Last time I bought beautiful pineapples and couldn't wait to make them with chicken. It's summer so grilling is a perfect way to make meals. So a quick marinate, some peppers and chicken make a great kebab and lovely dinner.

Chicken and pineapple kebabs

  ( 4 servings)

What we need:


500gr boneless chicken pieces
1 sweet pepper
1/2 pineapple

marinate:

4 tbsp balsamic vinegar
1 tbsp mustard
salt and pepper to taste

What we have to do:


1. Cut the chicken into small chunks.
2. Mix the vinegar, mustard, salt and pepper. Pour over the chicken. Mix it to cover with the marinate and leave it for at least 15 min.
3. Cut the pepper and the pineapple into pieces. Try to make them equal size. Put them on skewers together with chicken.
4. Grill the skewers for 5-6 min on each side. Serve with some summer salad. Enjoy!


Kartais mintis, ką gaminti vakarienei ateina būtent iš to, ką randu turguje. Praėjusį kartą pirkau puikius ananasus ir jau įsivaizdavau, kaip juos kepsiu su vištiena. Kadangi dabar vasara, tai griliuje kepti patiekalai man skaniausi, o juk tai taip lengva ir greita. Greitas višitenos marinavimas, keletas paprikų, ananasas, suveriame ant iešmelių ir štai puiki vakarienė paruošta.


Vištienos ir ananasų vėrinukai


( 4 porcijos)

Reikia:


500gr vištienos gabaliukų be kaulo
1 paprika
1/2 ananaso

marinatui:

4 v.š. balzamiko acto
1 v.š. garstyčių
druskos ir pipirų pagal skonį

Gaminam:


1. Vištieną supjaustome kvadratėliais.
2. Sumaišome marinatą - balzamiko actą ir garstyčias, pagardiname druska ir pipirais. Užpilame vištienos gabaliukus. Leidžiame pasimarinuoti apie 15 min.
3. Supjaustome papriką ir ananasus gabaliukais. Suveriame juos kartu ant iešmelių.
4. Įkaitiname grilį ir apkepame iš abiejų pusių po 5-6 minutes kol mėsa iškeps. Valgome kartu su šviežiom vasariškom salotom. Skanaus!

Posted by Picasa

Comments

Popular Posts