Cottage cheese / Varškės sūris
Užsienyje gyvenantys lietuviai labai dažnai skundžiasi, kad svečioj šaly nėra tai to, tai ano, ir todėl ten blogai, o va Lietuvoje gerai, nes ten ir varškės dėžės ir silkių kubilai, o ir bulvės cepelinams tinkamos ir dar spirgučių galima greitai susiorganizuoti su grietine. Džiaugiuosi, kad Turkijos virtuvė man tikrai yra artima, todėl nereikia ilgėtis to, ką valgiau gyvendama Lietuvoje. Nors prisipažinsiu, kad kartais pasvajoju apie kokį silkės gabaliuką ar rūkytos dešros riekelę. Kartą viena Lietuvė iš Ispanijos parvežė tokios dešrikės, tai kaip gardžiai su dar kita Lietuve mes sudorojom. Oi tie atsiminimai. Tikrai negerai apie tai galvoti, bet va už mėnesio vyksiu į Lietuvą ir jau tada galėsiu skrandžio puotas kas dien ruošti. Nors žinau kad taip nebus, nes greičiausiai ta dešra ir ta silkė turi ypatingą skonį, kai ji skraidinta lėktuvu ir vežta tūkstančius kilometrų. O gyvenant Lietvoje varškė yra varškė, silkė yra silkė, o ir dešros kažkaip riebokos. 

Štai dar vakar pamačiau pas Vilmą iš Kulinarijos laboratorijos įdėtą naują receptą, kaip pasigaminti naminės varškės ir sūrio. Kadangi mano vyras prieš savaitę su didžiausiu džiaugsmu parnešė 5l kaimiško pieno, na bendradarbis iš kaimo atvežė.Tik man pamačius tokį kiekį jokio džiaugsmo neliko, na ką su tiek daryti? Juk mūsų šeimoje tik du su puse valgančių žmonių, o ta puse bevalgančios ir tai tik bando susidraugauti su morkom ir brokoliais. Taigi teko virti ryžių pudingą 'sutlac', na jį suvalgėm, liko vis dar apie 4l. Vieną kartą padariau šiek tiek varškės. Na skaniai pusryčiams suvalgiau, kitus 2 l palikau šaldytuve, taip per 4 dienas šaldytuve tupėdamas stiklainis susiraugino turinį. Taigi beliko dar kartą užsiimti varškės ar sūrio gamyba. Kalbant apie Vilmos receptą, tai žinoma ten paprasta, na manau, kad visos moterėlės kada nors gyvenusios kaime ir auginusios karves, tikrai panašiai ar taip pat darė ar dar daro. Įdomiausia dalis man čia buvo sudėti šiek tiek nuvarvėjusią varškę į indelį su pradurtu dugnu ir taip suformuoti sūrį. Na juk panašiai ir Graikai fetą formuoja, netgi laidą mačiau. :D Taigi ir aš užsimaniau tokio ritinuko sūrio.

Varškės sūris


( adaptuota pagal Kulinarijos Laboratoriją)

Reikia:


2 l rūgpienio
500ml pieno

jei norite dar:

1/2 a.š. džiovinto baziliko
1/2 a.š. džiovinto čiobrelio
1 v.š. smulkintų graikiškų riešutų

Gaminam:


1. Rugpienį supilame į didelį puodą.
2. Mažesneme puode užviriname 500ml pieno. Užvirus pieną pilame į rūgpienį.
3. Rūgpienio puodą maišyti vis dar kaitinant kol rugpienis susitrauks t.y. bus aiškiai matyti varškės gabalai ir išrūgos.
4. Sietelį iškloti dideliu gabalėliu merlės arba plonu audiniu, tada supilti varškę su išrūgom. Leisti apie 30 min nuvarvėti išrūgom.
5. Apvalaus plastikinio indelio ( aš naudojau didelę plastikinę stiklinę, na kur per šventes Lietuvoje alų pilstydavo, seniai seniai) dugną subadome keliose vietose ir sudedame varškę, gerai suspaudžiame ir padedame ant lėkštės, kad galutinai susiformuotų sūris, atvėstų ir išbėgtų nereikalingos išrūgos.
6. Po kelių valandų arba galite palinti ir per naktį išimkite sūrį iš indelio. Lėkštėje sumaišykite baziliką, čiobrelį ir graikiškus riešutus ( jei tik norite) ir apvoliokite sūrį juose. O dabar jau galima ir skanauti!
Posted by Picasa

Comments

  1. Ir aš tokį sūrį gaminau! Tiesa, receptas mano gerokai primityvesnis nei šis, būtų įdomu palyginti skonius :)

    ReplyDelete
  2. NEmanau, kad primityvesnis, juk vistiek tik pienas ir kefyras/rugpienis. O tie prieskoniai tik jau nuo išmonės ar norų priklauso.

    ReplyDelete

Post a Comment

Thank you for taking your time and leaving a comment!

Popular Posts