Cauliflower salad / Kalafijorų salotosWhen autumn comes, we farewell summer vegies and welcome autumn ones. In Turkey, just now I started finding cauliflower and broccoli. It's kind of strange for me,as in Lithuania they are summer vegetables. But life and vegetables are different in here. So here's great recipe of roasted cauliflower salad.

Cauliflower salad


( serves 4)

What we need:

1 kg cauliflower
2 onions
a handful of fresh parsley and mint
1 tbsp roasted pumkin seeds
1 tbsp sunflower seeds
salt and pepper to taste
4 tbsp pomegranate syrup
1 lemon juice
3 tbsp olive oil

What we have to do:


Preheat the oven 180C. Put a sheet of baking paper on a baking tray.
Divide the cauliflower into florets, slice the onions. Put the cauliflower and the onions on the tray. Sprinkle with some olive oil. Bake in the oven for about 30 minutes until soft. You will have to stir a few times. When done, remove from the oven and cool a bit.
Meanwhile chop the parlsey and mint, add pumpkin and sunflower seeds, put the cauliflower and the onions, sprinkle with some salt and pepper, pour the pomegranate syrup, lemon juice and olive oil. Stir to coat the salad. It's great just with a slice of sourbread! Enjoy!


Prasidėjus rudeniui, keičiasi ir daržovės tiek parduotuvėse tiek turguose. Turkijoje tik dabar pradeda pardavinėti brokolius ir kalafijorus. Kažkaip man keista, nes Lietuvoje juk juos valgome vasarą, tiesiai iš daržo. Bet čia ne tik gyvenimas kitoks, bet ir daržovės. Štai labai gardus salotų receptas su orkaitėje keptais kalafijorais.

Kalafijorų salotos


( 4 porcijos)

Reikia:


1 kg kalafijorų
2 svogūnų
1 v.š. kepintų moliūgo sėklų
1 v.š. saulėgražų sėklų
didelės saujos šviežių mėtų ir petražolių
druskos ir pipirų pagal skonį
4 v.š. granatų sirupo
1 citrinos sulčių
3 v.š. alyvuogių aliejaus

Gaminam:


Orkaitę įkaitiname iki 180C. Kepimo skardą ištiesiame kepimo popieriumi.
Kalafijorus supjaustome ar sulaužome į mažesnius gabalėlius, svogūnus taip pat supjaustome pusžiedžiais. Visa tai sudedame ant kepimo skardos ir apšlakstome aliejumi. Kepame apie 30 minučių. Porą kartų reikėtų pamaišyti. Iškepus šiek tiek atvėsinti.
Tuo tarpu susmulkinti petražoles ir mėtas. Į dubenį sudėti žalumynus, moliūgo ir saulėgražų sėklas, kalafijorus ir svogūnus. Apšlakstyti granatų sėklom, citrinos sultimis ir aliejumi. Išmaišome ir skanaujame. Puikiai tinka tik su duona! Skanaus!
 
Posted by Picasa

Comments

Popular Posts