Bonito/Palamut in the oven / Palamutas orkaitėje


Bonito season started in September in Turkey and month by month they get bigger and tastier. Personally I find  palamut or bonito very similar to tuna fish. Just tuna is way bigger and fatter. My biology knowledge is quite limited so I'll leave it to specialist. I prefer cooking instead.
So last Sunday, I asked my husband to buy one palamut as I had this idea of cooking it for a while. Unfortunatelly I had to freeze it as it was just too late to cook it on Sunday after work, but still the fish was lovely and I just had to fishish deboning it.
I made the fish in a clay dish which are very common in Turkey, especially when making guvec, that is an oven cooked stew. These dishes can be round or oval and the size can differ as well. Actually I bought mine a few years ago on the way home from Bodrum and haven't used them much. So it was a good opportunity. If you do not have any kind of oven proof clay dish, any glass dish will work too.

Bonito or Palamut in the oven


( serves 2)

What we need:


300 - 400gr bonito fillet
2 potatoes
1 large tomato
1/5 leek
2 garlic cloves
a handful of parsley
salt and pepper
2-3 tbsp olive oil
3 tbsp breadcrumbs
2 tbsp any hard cheese

What we have to do:


Peel and thinly slice the potatoes.
Preheat the oven up to 180C. Brush the dish with olive oil and arrange the potatoes. Sprinkle with some salt and pepper. Bake in the oven for 20 minutes.
Cut the bottom of the tomato a bit , put it in a bowl and pour over with boiling water. Leave it stay for 2 minutes. Then drain and pee the tomato. Cut it into cubes.
Chop the leek and parsley. Peel and chop the garlic. In a bowl combine tomato, leek, parsley, and garlic. Season with some salt and pepper.
Take the dish with potatoes out of the oven, put the fish fillet on the top, spread the tomato mix on top and sprinkle with some breadcrumbs and cheese. Continue baking for 30 minutes. If you decide to use smaller pieces of fish, reduce the cooking time.
Serve the dish hot with some onion pickles and seasonal salad. Enjoy!

Turkijoje jau nuo rugsėjo pabaigos yra Palamut'o sezonas. Tai žuvis priklausanti skurmbrės šeimai, bet man asmeniškai ji primena tuną. Kartą kalbėjau su viena amerikiete, tai ji man sakė, kad tai yra jaunas tunas. Na tiksliai negaliu teigti kas tai per žuvis, bet kažkodėl turiu įtarimą, kad tai tikrai tuno giminaitė. Nes prasidėjus jų sezonui paprastai parduodamos tokios nedidelės žuvys ( apie 200gr), ir taip kas mėnesį jos didėja, šiuo metu jau galima ir apie 400-500gr sveriantį palamutą nusipirkti. O pvz sausį-vasarį pradeda pardavinėti tuną, kurios tiesiog milžiniškos ir guli visame gražume ant prekystalio, tai pardavėjai gražiai atpjauna riekelę, kurios užtektų ir 4 asmenų vakarienei. Taigi ta mano pažįstama ir aš nusprendėm, kad tikrai palamutas ir tunas yra susiję. Nes išvaizda jų netgi ta pati, tik tunas daug daug kartų didesnis. Ir taškas.
Šis palamuto paruošimo būdas man labai patiko. Netgi radau progą panaudoti dar prieš 3 metus pakeliui iš Bodrumo pirktų molinukų. Šiaip Turkijoje labai dažnai naudojami tokie molinukai ( jie gali būti ovalūs, apvalūs) guvec gamybai, t.y. troškiniams, kurie kepami orkaitėje. Grįžtant prie žuvies, tai galite naudoti bet kurią, netgi ir skumbrė tiks. Žinoma geriausia naudoti kuo šviežesnę. Aš dėja šį kartą naudojau šaldytą, nors pirkome šviežią, bet nebuvo galimybės jos sekmadienį gaminti, tai užšaldžiau. Taip pat patarčiau kruopščiai išimti kaulus, netgi pincetą tam panaudokit, nes daržovių ir džiuvesėlių plutelė su kaulais praras daug gardumo.


Palamutas orkaitėje


( 2 asmenims)

Reikia:

300-400gr palamuto filė
2 bulvių
1 didelio pomidoro
2 skiltelių česnako
nedidelės saujelės petražolių
1/5 poro ( nebūtina)
2-3 v.š. alyvuogių aliejaus
3 v.š. džiuvesėlių
2 v.š. tarkuoto kieto sūrio ( pvz Džiugas ar permesanas)
druskos ir pipirų pagal skonį

Gaminam:


Bulves nuskutame ir kuo ploniau supjaustome riekelėm.
Įkaitiname orkaitę iki 180C. Molinį indą ištepame aliejumi ir sudedame bulves. Apibarstome druska ir pipirais. Bulves kepame 20 min.

Pomidorą įpjauname ir užpilame verdančiu vandeniu. Palaikome 2 minutes ir nupilus vandenį, pomidorą nulupame. Supjaustome nedideliais kubeliais.
Nulupame česnaką ir susmulkiname. Supjaustome petražoles ir poro gabaliuką. Dubenėlyje sumaišome pomidorą, česnaką, porą ir petražoles. Pagardiname druska ir pipirais.
Kai bulvės apkepa, ant viršaus sudedame žuvies gabalėlius, tolygiai paskirstome pomidorus su poru ir petražolėm. Užbarstome džiuvesėliais ir sūriu.
Dedame indą į orkaitę ir kepame dar 30 minučių kol žuvis bus iškepusi. Jei naudosite mažus žuvies gabaliukus, tai kepimo laiką sumažinkite.
Išėmus iš orkaitės pateikite kartu su marinuotais svogūnais ir šviežiom salotom. Skanaus!


Posted by Picasa

Comments

  1. Pirmakart girdziu apie tokia zuvi :(

    ReplyDelete
    Replies
    1. Lietuvoje tikrai nesu jos mačiusi, nes čia šiltesnių kraštų žuvis.

      Delete

Post a Comment

Thank you for taking your time and leaving a comment!

Popular Posts