Apple and pear crumble pie / Obuolių ir kriaušių trupiniuotisOnce someone told that there's a smell of a  cake in every happy home. I think a happy Lithuanian home smells of an apple cake with a touch of cinnamon. Today my home smells of pears, apples, cinnamon and caramel and that definitely makes me happy!
When I was a kid, we used to bake this kind of cakes with my mum, just usually we used apple jam or any kind of other jam that we had in a cellar. Even though I learned the recipe from my mum, still she often asks me how I make it. The same way, mum, the same...
But this time I've made some changes by using fresh apples and pears, together with some brown sugar and butter which made it all smell like caramel. Lovely and so homey...

Apple and pear crumble cake


What we need:


for the dough:

300g four
100g potato starch
200g butter
1/2 glasses of sugar
1 egg
2 tbsp sourcream
a pinch of salt
2 tsp baking powder

filling:

4 large apples
2 large pears
1 glass of raisins
1 glass of brown sugar
2 cinnamon sticks
100ml water
2 tbsp potato starch
1 tbsp butter

What we have to do:


Pour the flour and starch on a flat surface and add the butter. Use a knife and cut the butter into small pieces and at the same time mix it with flour. Add salt, baking powder and sugar, and start mixing the dough with your hand. You'll end up with a lot of crumbles. Then add the sourcream, egg and mix to combine and then knead until you have a smooth ball of dough for 2 min. Divide the dough into two balls. One should be a bit smaller. Wrap the smaller ball in a cling film and put it in a freezer, wrap the bigger one in a cling film and put in a fridge for 1 hour.
Peel, core and cut into cubes the pears and apples. Put them in a pot together with brown sugar, raisins, water and cinnamon sticks. Cook  for 15 minutes until the fruit is soft but still keep the shape. Remove cinnamon sticks. Let it cool.
Take a big baking tray and spread with some parchment. Preheat the oven up to 190C.
Roll out the big ball of dough and spread over the tray. Sprinkle with some starch ( 1 tsp is enough). Add the apple and pear filling and sprinkle it with the rest of starch, arrange some lumps of butter on the top. Take out the smaller ball of dough and grate it over the pie. You can also crumbe the dough with your hands if you want. Put the pie in the oven and bake for 50-60 minutes until the dough is golden brown and the filling is bubbling. Let the pie cool before slicing. You can also sprinkle with some powdered sugar. Enjoy!Kažkas yra pasakęs, kad laimingi namai kvepia pyragais. Kažkodėl aš manau, kad Lietuviški namai kvepia obuolių pyragu su truputėliu cinamonu. Šiandien mano namai kvepia obuoliais, kriaušėm, cinamonu ir karamele, o tai tikrai suteikia daug laimės.
Tokį pyragą mes kepdavom kartu su mama, kai buvau maža. Tik žinoma paprastai naudodavom obuolių ar kitokią uogienę. Dabar dažnai mano mama manęs klausia, ką aš dedu į pyragą, bet juk išmokau receptą iš jos. Tą patį, mama, visiškai tą patį.
Nors šiandien šis pyragas kitoks. Sugalvojau naudoti šviežias kriaušias ir obuolius, truputį rudojo cukraus ir sviesto, kad susidarytų karamelė. Puikumėlis, ir taip tikrai kvepia laimingi namai...

Obuolių ir kriaušių trupiniuotis


Reikia:


tešlai:
300gmiltų
100g krakmolo
200g sviesto
1/2 st cukraus
1 kiaušinio
2 v.š. grietinės
žiupsnelio druskos
2 a.š. kepimo mitelių

įdarui:

2 didelių kriaušių
4 didelių obuolių
 1 st razinų
2 cinamono lazdelių
1 st rudojo cukraus
100ml vandens
1 v.š . sviesto
2 v.š. krakmolo

Gaminam:


Miltus ir krakmolą sumaišome ant lygaus stalo paviršiaus. Sudedame šaltą sviestą ir peiliu pjaustome tuo pat metu maišydami su miltais. Sudedame druską, kepimo miltelius ir cukrų, ir tada jau rankomis formuojame trupinėlius. Sudedame kiaušinį ir grietinę, bei išminkome viesntisą tešlą ( apie 2 min). Padalinam tešlą į dvi dalis, viena gali būti truputi mažesnė, kurią naudosit trupiniams. Mažesnį tešlos gabalą suvyniojam į plėvelę ir dedame į šaldiklį. Didesnį gabalą taip pat suviniojam į plėvelę ir dedam į šaldytuvą 1 valandai.
Nulupame ir supjaustome kriaušes ir obuolius. Sudedame į puodą kartu su razinom, ruduoju cukrumi, cinamono lazdelėm bei vandeniu. Verdame 15 min kol vaisiai bus minkšti, bet vis dar laikys formą. Atvėsiname. Išimame cinamono lazdeles.
Kepimo formą ištiesiame kepimo popieriumi. Orkaitę įkaitiname iki 190C.
Didesnį tešlos gabalą iškočiojame ir ištiesiame kepimo skardoje, užlenkiame kraštus, pabarstome 1 a.š. krakmolo. Supilame įdarą ir apibarstome likusiu krakmolu bei išdėiojame smulkintą sviestą. Imame mažesnį tešlos gabalą ir užtarkuojame ant viršaus. Galite ir rankomis sutrupinti. Dedame į orkaitę ir kepame apie 50-60 min kol tešla gaunasi gražiai parudusi, o įdaras burbuliuoja. Atvėsiname pyragą prieš pjaunant. Galite apibarstyti cukraus pudra. Skanaus!

P.S. Pagalvojau, kad pridėsiu keletą pastebėjimų, nes FB skaitytojams iškylo keletas klausymų. Šis pyragas skirtas 22X33cm kepimo skardai. Jei naudosite stiklinį kepimo indą, tai geriau pagrindą primiausia šiek tiek subadyti šakute ir kokias 15 min apkepti orkaitėje,o tik tada sudėti įdarą ir trupinius ant viršaus. Pavirus įdaras gaunasi skystas, t.y. vaisiai ir plius skystis, kurio gaunasi nemažai, bet nepergyvenkite, nes krakmolas ir sviestas padės jam suminkštėti. Beto nepulkite pjauti tik iškepto, tegul atvėsta, tuo pat metu ir įdaras vėstant sutirštės ir neišbėgs pjaustant. Tešla gaunasi gana lipni, bet įdėjus į šaldytuvą ir kitą dalį į šaldiklį ji sustingsta, todėl užtenka tik šiek tiek pamiltuoti kočiojimo paviršių ir lengvai išsikočios. O trupinių masė turi būti beveik kieta, tada lengvai tarkuosis, tačiau kažkodėl man vistiek labiau patinka atgnaibyti gabaliukus ir sudėti ant viršaus. Na tai tiek. Jei iškilo dar kažkokių klausymų, tai klauskit. :D Geros dienos!


 
 
Posted by Picasa

Comments

 1. Sounds fantabulously delicious. Can't wait to try it out!!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks a lot! I hope you'll like it as much as I do!

   Delete
 2. gaunasi labai skanus pyragas, aciu uz recepta :)

  ReplyDelete
 3. Sis pyragas yra nuostabus Jolita:) Lb aciu uz recepta, beto lb lengvai pagaminamas! Dar karta aciu!!Ieva M

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ieva, speju tu jau busi greit visus mano pyragus isbandziusi, teks nauju receptu prigalvoti. :D

   Delete
  2. Butinai , butinai galvok:) As turiu lb dideli " sweet tooth":D

   Delete

Post a Comment

Thank you for taking your time and leaving a comment!

Popular Posts