Pazi - Chard - Mangoldai

Pazi pazi ( Turkish for chard), I keep repeating for a few weeks now. When I lived in Lithuania, I didn't know anything about chard and when I saw it in Turkey, it reminded me beet leaves, but those beets which are given to animals in Lithuanian villages or farms. But this winter I decided I cannot say I don't like something if I have never tasted. So first on the list was Jeruselem artichokes which I officially can say don't like. Tried but didn't like. You say it's very healthy, but I'll stick to other healthy vegetables. So the next in the line was pazi or chard. And this vegetables amazed  me and I know that I am definitely going to try it in different other dishes. 
Here's the first and the easiest but very delicious snack or breakfast or something next to a bowl of warm soup. Delicious!

Chard on the toast


serves 4

What we need:


1 kg chard
1 large onion
1 lemon juice
1 red pepper
1/2 chili pepper
1/2 tsp oregano
olive oil
salt and pepper
8 slices of wholeweat bread
2 garlic cloves

What we have to do:


Wash and drain the chard. Remove the stems and chop the leaves. 
Peel and chop the onion. Cut the pepper in cubes. 
In a pan preheat some olive oil and add the onion. Season with salt and pepper, oregano.
Cook it until translucent for about 5 minutes. Then add red pepper, chili, and chard. Stir and cook for about 3-4 minutes. Add lemon juice.
Brush the slices of bread with olive oil or butter and toast them on a pan or in the oven. Scrub some garlic in it. 
Arrange the bread on the plate and top with chard. Enjoy!


Pazı pazı arba mangoldai ( lapiniai burokėliai) vis sau kartoju jau gerą mėnesį, kai pirmą kartą juos paragavau. Na taip 5 metai Turkijoje ir tik dabar juos paragavau. O kodėl? Visgi todėl, kad turguose ir parduotuvėse jie man priminė pašarinių burokų lapus, tačiau šią žiemą nusprendžiau niekada nesakyti neskanu, jei nė karto nesu paragavusi. Na pavyzdžiui Jeruzalės artišokai arba dar topinambais vadinami man visai nepatiko. Bet dabar bent jau žinau, kad nepatinka, tai kas kartą juos pamačius nesvarstysiu, aš pirkt ar ne. Žinau, žinau, sako baisiai sveiki ir panašiai, bet juk yra ir kitų sveikų dalykų, jau kaip nors išsisuksiu ir be jų. Štai paragavusi pazi arba lietuviškai mangoldais vadinamais, aš visai likau patenkinta, na gal iš meilės špinatams ir visoms žalioms gėrybėms. Bet jie iš gaminimo pusės dar geriau, nes net jei ir ilgiau pakaitinus jie nepraranda spalvos, kaip kad kokie špinatėliai įgauna rusvą atspalvį. O skonis jų toks gan neutralus, truputį tiesa jaučiasi šioks toks aitrumas, bet gardus aitrumas. Beja, prieš juos gaminant, reikia nuplėšti ar nupjauti visą kotą ar stiebą, t.y. palikti tik žalius lapus.
O mano pirma pažintis su jais yra visai paprasta pakepinta su svogūnu, paprika, trupučiu citrinos, druska ir pipirais, bei skrudinta duona. Skanu, o dar ir sako sveika! :D Taigi skanūs pusryčiai arba kaip pagardas prie sriubos, kad ir raudonųjų lęšių!

Mangoldai ant skrebučio

4 asmenims

Reikia:


1 kg  mangoldų lapų
1 didelio svogūno
1 paprikos
1/2 čili pipiro
1/2 a.š. raudonėlio
1 citrinos sulčių
druskos ir pipirų
alyvuogių aliejaus
8 riekelių duonos
2 skiltelių česnako

Gaminam:

Nuplaunam mangoldų lapus, nuplėšiame arba išpjauname stiebus. Susmulkiname žalius lapus. 
Svogūną nulupame ir supjaustome nedideliais gabalėliais. Papriką susmulkiname į kvadratėlius.
Įkaitiname keptuvę su trupučiu aliejaus ir sudedame svogūnus. Pagardiname druska ir pipirais, raudonėliu. Pakepiname kol tampa peršviečiami, apie 5 minutes. Tada sudedame papriką, čili pipirą ir mangoldus. Pamaišome ir pakepiname apie 3-4 minutes. Apšlakstome citrinos sultimis. 
Duonos riekeles aptepame aliejumi ar sviestu ir paskrudiname ant keptuvės ar orkaitėje. Paskui ištriname česnaku. 
Sudedame duoną ant lėkštės ir ant viršaus sudedame apkepintus mangoldus. Skanaus!

Comments

 1. tikiu, kad skanu; ir sveika be galo; as vaikams aiskinu, kad jeigu jie valgys daug lapiniu burokeliu, dar visokiu garbanotu kopustu (kale) ir spinatu, jie pasidarys tokie, kaip IronMan;

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tai jau taip! Pas mane kiekvieną sekmadienio vakarą po turgaus visas šaldytuvas žalias nuo špinatų, šitų lapinių burokėlių ir visų kitų žalių gėrybių, tai jau pati būsiu stipri kaip kokia popėjaus pati! :D

   Delete
 2. Kotus reikia išpjauti tik raudoniesiems ir peraugusiems, o juk mangoldų būna geltonais ir baltais koteliais. Pastarieji, ypač jei jauni, ne tik gražūs, bet švelnūs ir labai skanūs :)

  ReplyDelete
 3. Pas mus jie balti parduodami, tai gana kietoki man jie pasirodė, tai ir išpjoviau. Dar ir kažkur apie juos pasiskaičiau, tai ten irgi buvo nuotrauką su išpjautais. O tai kotai skanūs?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jolita, kotai skanūs ir sultingi, kol jauni. Šiek tiek peraugę, didesnių lapų jau plaušuoti, sumedėję, todėl tikrai geriau išpjauti. Be to, raudoni aitresni, daugiau burokėlių skonio, nei baltuose ar geltonuose. Aš vasarą pjaunu jaunus lapukus ir naudoju salotoms ar sriuboms su koteliais :) Ir labai puošia lysvę, tas lapkočių ryškumas ir pačių lapų glamžuotumas man labai gražus :)

   Delete

Post a Comment

Thank you for taking your time and leaving a comment!

Popular Posts