Turkish red lentil soup / Turkiška raudonųjų lęšių sriuba - Merçimek çorbası
One of my reader on Facebook was totally right when she said that red lentils can be used everywhere. Well, almost everywhere. A variety of soups and stews is so vast that one can eat lentils almost every day! My favourite way of using red lentils is just by making Turkish style red lentil soup or Mericmek corbasi, or red lentil and bulgur kofte ( mercimek koftesi). Though sometimes I add to thicken some chicken stews as they tend to 'melt' while cooking.
This time I am adding a Turkish red lentil soup recipe as I was surprised that up to now I haven't written anything about this soup but litteraly we eat it almost a few times a week, especially in winter ( the other times we eat red beetroot soup).
Some more recipes with red lentils:
Yellow lentil stew, but I often subsitute yellow lentils with red
Turkish red lentil soup
( serves 4 )
What we need:
1 onion
1 carrot
1 potato
2/3 glass of red lentils ( 1 glass - 250ml)
1/2 tsp thyme
1/4 tsp ground cumin
salt and black pepper
olive oil
2l water or stock
optional:
a pinch of red pepper flakes
1 tbsp butter
1 lemon
What we have to do:
Peel and cut into pieces your carrot, onion and potato.
Preheat a pot with some olive oil and add the onions and carrots. Saute them for about 5 minutes. Season with salt and pepper, add the thyme and potatoes. Continue frying for 2-3 minutes, then add red lentils and water. Bring the pot to boil and cook for about 15 minutes until vegetables are soft and lentils are almost melted. Add some cumin.
Use a hand held blender to puree the soup until smooth.
You can serve it just like that with a slice of lemon on the side, which is squeezed just before eating, or melt some butter in a pan and add red pepper flakes. Fry them for 1 minute and pour a tablespoon of butter over the soup. I usually just sprinkle some red pepper flakes on the top. Enjoy!
Kaip viena mano tinklaraščio skaitytoja pasakė, raudonieji lęšiai tinka visur. Na beveik visur. Kitaip sakant receptų su jais yra tiek daug, ypač Indijos virtuvėje, kad juos galima valgyti vos ne kasdien. Aš žinoma dažniausiai verdu Turkišką raudonųjų lęšių sriubą arba Mercimek corbasi, dar kartais pagaminu raudonųjų lęšių ir bulguro kotletukus arba mercimek kofte. Kartais tiesiog įmetu saujelę į kokį nors troškinį, nes jie verdant tiesiog ištirpsta ir sutirština sriubą.
Tiesą sakant aš net pati nustebau, kai peržiurėjusi blogo įrašus pastebėjau, kad nėra šios sriubos recepto, o juk mes ją valgome mažiausiai porą kartų per savaitę ( dažniausiai kitus kartus valgom burokėlių sriubą) žiemos metu. Taigi neatleistinas neapdairumas. Todėl taisom padėtį.
Dar keletas receptų su raudonaisiais lęšiais:
Turkiška raudonųjų lęšių sriuba
( 4 asmenims)
Reikia:
1 svogūno
1 morkos
1 bulvės
2/3 st raudonųjų lęšių
druskos ir pipirų
1/2 a.š. džiovinto čiobrelio
1/4 malto kumino ( nors ir nebūtina)
alyvuogių aliejaus
2 l vandens arba sultinio
nebūtina, bet:
1 a.š. džiovintos raudonosios paprikos
1 v.š. sviesto
1 citrinos
Gaminam:
Nulupame ir smulkiai supjaustome svogūną, morką ir bulvę.
Puode įkaitiname šiek tiek aliejaus ir sudedame svogūną ir morką. Pakepiname apie 5 minutes. Pagardiname druska, pipirais, čiobreliu ir kuminu. Sudedame bulves ir pakepiname dar apie 3 minutes. Tada sudedame lešius ir supilame vandenį. Kai užvirs, paverdame apie 15 min kol daržovės bus pilnai išvirusios, o lęšiai išsileidę.
Su rankiniu smulkintuvu susmulkiname sriubą iki pure. Jei labai tiršta, praskiedžiame verdančiu vandeniu. Išmaišome, jei reikia dar įdedame druskos.
Pateikiame dubenėliuose su citrinos skiltele, kuri prieš valgant išspaudžiama.
Nebūtina, tačiau kartais ši sriuba patiekiama su keptuvėje ištirpintu sviestu, į kurį supilamas žiupsnelis džiovintos raudonosios paprikos gabaliukų ir apie minutę apkepinama. Paskui šaukštu užpilama ant sriubos. Aš dažnai tik paprasčiausiai užberiu paprikos, jei norisi aštriau. Skanaus!
This comment has been removed by the author.
ReplyDeleteNuostabi sriuba, niekaip neatsivalgau, tik as daržovių nekepinu, iškart verdu, čia turkaitės taip gamint pamokė :) Tikiu kepinant dar skaniau, bet vengiu riebalų, tad man pats tas :)
ReplyDeletePakepinus tikrai skaniau. Mano vyras sakė, kad aš skaniausiai jam verdu šią sriubą, tai belieka tikėti, kad tikrai skaniau. O aliejaus tikrai nededu daug, ir sviesto ant viršaus niekada nededu tirpinto. Man jau būna per riebu.
DeleteReiks matyt ir taip išbandyt, tik gaila tie patys produktai pas mus kiek kitokį skonį turi.
DeleteAs galiu kuo puikiausiai gyventi be lesiu; ypac tu zaliu; nesuprantu nei ju skonio, nei vaizdo; ypac vaizdas man ju liudnas; lesius naudoju vietoje svoriu, kai kepu pyragus; bet sita sriuba visai maloniai nuskambejo; ir atrodo labai graziai; tikriausiai todel, kad lesiai oranziniai, o ne zali; gal nupirksiu vel maiseli oranziniu lesiu ir dar karteli pabandysiu su jais susidraugauti; will give it a try, kaip sakoma;
ReplyDeleteŽali man taip pat liūdnai atrodo ir retai aš juos gaminu, bet geltonieji ir raudonieji tikrai yra skanūs. Tik aišku su raudonais salotų nepridarysi, bet sriubai puikiai tinka, turi tokį lyg džiovintų žirnių skonį.
DeleteOi oi, kp kelia apetita! Idomu tik, ar LT buna kitu spalvu nei zaliu lesiu..nepamenu, neuzmaciau, reiks pasidairyti.
ReplyDeleteYra tikrai, nes pati praėjusį kartą mačiau šalia pupų visų ir dar organic skyriuje taip pat buvo.
DeleteLT visų rūšių lęšių yra IBRAHIM komplekso (Kalvarijų g. pradžia Vilniuje) turkiškų prekių maisto parduotuvėje:
Deletehttps://www.facebook.com/eastanbul.rytuskonis?fref=ts
Ten rasite visų trūkstamų produktų mums įprastose parduotuvėse.
mano megstamiausia!!! tik bulviu i sita sriuba niekada nededu, man be ju srıubytes skonis kiek ryskesnis iseina:) skaniausia ruosta su naminiu sultiniu, bet kai jo nera knor tie ale drebuciai vistienos sultinio veikia ne ka prasciau:P
ReplyDeleteAš anksčiau irgi nedėdavau bulvių, bet paskui kelis kartus įdėjau, tai man atrodo, kad taip gaunasi tikia labiau šilkinė sriuba, net nežinau, kaip čia išsireikšti. Na smooth taip sakant.
DeleteSriuba gavosi skani ;)
ReplyDeleteMatau kazkas komentuoja zalisu lesius. Pasakysiu, kad nuo mokyklos laiku esu juos atradusi ir zalieji lesiai man vienas skaniausiu dalyku. Juos gaminu visiskai paprastai: isverdu su druska, isiberiu i dubeneli nusunkus vandeni, dedu ant virsaus gabaliuka sviesto ir butinai cesnako (jei netur icesnako galima deti prieskoniu pavadinimu "Persiladas") viskas!
As irgi noriu pagirti sia sriuba SUPER.. nors as truputi ja patobulinau idedama pomidoru tyres :))))))
ReplyDeleteDar reikėjo ryžių ar bulguro įdėti ir būtų visai kita Turkiška sriuba - egzogelin sriuba. :D Smagu, kad patiko!
Delete