Greek meatballs with home-made pitta and tzatziki / Graikiški maltinukai su namine pita ir jogurto padažuGreek cuisine is one of my favorite cuisines together with Turkish cuisine that I associate with fresh ingredients, savory feta cheese, the freshness of oregano and mint, the food here is simple but delicious. Here we enjoy seafood, vegetables, cheese, olives, meat and if you mix it with Greek temperament, you get the best Mediterranean food one could dream of. 

This meatball recipe I wrote for Lithuanian bloggers' magazine CLOUDS ( English and Lithuanian versions)  and it was inspired by my colleague Cemali who is Greek with some Turkish background. Though he still claims that his favourite meal is grilled octopus with ouzo or mutton stew with shallots and cinnamon. However I chose to make meatballs which are similar to Turkish kofte but still keep their own flavours. 

Greek meatballs with pitta bread and yogurt sauce tzaziki 


( serves 5-6)

What we need:

for pitta bread:
450 g flour
1 tsp salt
15 g dry yeast
2 tbs olive oil
300 ml tepid water
for meatballs:
800g ground beef
1 onion
1 tsp dried oregano
1 tsp dried mint
2 garlic cloves
1 slice of white bread
100 ml milk
salt and black pepper
1 egg
a small bunch of parsley
for yogurt sauce tzatziki:
½ a large cucumber
200 ml natural yogurt
1 garlic clove
1 tsp dried mint
½ tsp dried oregano
2 tbsp lemon juice
1 tbsp olive oil
salt

What we have to do: 

To make pitta bread, mix the flour, salt and yeast together in a large bowl. Make a well in the centre and pour in the olive oil and most of the water. Stir to bring the mixture together into a ball, adding a little more water as nescessary to get a soft ball, but not sticky, dough. Put the dough on a flat floured surface and knead it for  10 minutes until smooth. Put the dough into an oiled bowl, cover with a cling film and leave to raise for about 2 hours.
When the dough has doubled in size, punch it down and knead briefly for a minute. Divide into equal 12 pieces and shape into a ball. Leave to prove in a warm place for 15 minutes. Meanwhile, preheat the oven to 200°C and put 2 lightly oiled baking trays to heat. Roll each dough ball into an oval, 2-3 cm thick. Transfer to the warmed baking trays and bake in the oven for 7-8 minutes until golden in colour.
Prepare the meatballs. In a bowl put the slice of bread and pour in the milk. Let it soak for a few minutes.
Peel and finely chop the onion, garlic and parsley. 
In a bowl combine the ground beef, dried oregano and mint, chopped onion, garlic, parsley. Squeeze the milk out of the bread and add the bread into the meat bowl. Season with salt and black pepper, add the egg. Mix everything very well. 
Shape small oval meatballs. 
Preheat the pan with some olive oil and fry the meatballs for 7 to 10 minutes until cooked through and nicely browned. You might need to do this in batches so you do not overcrowd the pan. 

Make your tzatziki by coarsely grating the cucumber into a sieve set up over a bowl. Add a few pinches of salt, then use your hands to squeeze out as much water as you can. Pour the water away, then put the cucumber into a bowl and add the yogurt, finely grated garlic, dried mint,  oregano, lemon juice and olive oil. Mix it all very well.
Serve the meatballs with fresh pitta bread and yogurt sauce. Usually these meatballs are served rolled in pitta or together with orzo, rice-shaped pasta.
Graikiška virtuvė man visada asicijuojasi su šviežumu, fetos sūrumu, jogurto, raudonėlio ir mėtos gaivumu, kur maistas neįmantrus, bet tikrai ne prastas. Čia puikiausiai bičiuliuojasi tiek jūros gėrybės, tiek daržovių , tiek mėsos produktai, kurie puikiai atspindi audringą graikišką temperamentą. 
Graikiška taip pat kaip ir turkiška virtuvės man yra pačios artimiausios, nors jos ir panašios ( tik jokiu būdu jiems to nesakykite), tačiau kartu išlaiko savitumą. Graikijoje daugiau sutiksite raudonėlį, tuo tapu Turkijoje čiobrelį, o kur dar nesibaigiančios diskusijos, ar tikroji baklava yra graikiška su graikiniais riešutais, ar turkiška su pistacijom, čia ir jogurto padažas tzatziki tampa Turkiška šalta jogurto sriuba cacik ar mousaka ( baklažanų, mėsos faršo apkepas su baltuojupadažu) tampa baklažanų ir faršo troškiniu Turkijoje. Ir dar tiek daugybė kitų patiekalų. Bet tai juk dar įdomiau, taip galima mėgautis tuo pačiu patiekalu tik truputį kitaip ir niekada tai nepabos.
Kai galvojau, ką čia pagaminti Lietuvos tinklaraštininkų žurnalui DEBESYS pavasario numeriui Europos dienai, kur šiais metais tarp kitų dviejų šalių yra paminėta ir Graikija, žinoma pirmiausiai pakalbėjau su savo kolega Cemali, kuris nors ir iš Turkijos kilusiais seneliais, tačiau gimęs ir užaugęs šiaurinėje Graikijoje,  ir net angliškai kalbntis geriau nei Turkiškai, nepaisant to, kad jau apie 10 metų gyvena Turkijoje. Jis man pirmiausia pasakė, kad pats geriausias patiekalas Graikijoje yra ant griliaus kepti aštunkojai. Dėja aš atmečiau šį patiekalą, nes iš kur man čia šviežią aštunkojį dabar gauti žiemos metu, tada jis man pradėjo siūlyti veršienos troškinį su cinamonu ir mažais svogūniukais ( kurį taip pat išbandžiau) ir aišku koftedes arba maltinukus, bet aišku jis man sako, čia nieko tokio ypatingo, va kaip ir turkiški kofte. Bet va juk kitokie, o su namine duonele ir jogurtu gaunasi visa puota. O jei dar kokių griliuje keptų paprikų ir graikiškų salotų šalia... oi tikrai nieko nėra geriau... 

Graikiški maltinukai su pita duonele ir jogurto padažu tzaziki


5-6 asmenims

Reikia:


Pitta duona:
450 g miltų
1 arb.š. druskos
15 g sausų mielių
2 valg.š. alyvuogių aliejaus
300 ml šilto vandens

maltinukams:

800 g maltos jautienos
1 svogūnas
1 arb.š. džiovinto raudonėlio
1 arb. š. džiovintos mėtos
2 česnako skiltelės
1 riekė baltos duonos
100 ml pieno
1 kiaušinis
nedidelė saujelė petražolių

jogurto padažui:
½ didelio agurko
200 ml naturalaus jogurto
1 skiltelė česnako
1 arb.š. džiovintos mėtos
½ arb. š. džiovinto raudonėlio
2 arb. š. citrinos
1 valg. š. alyvuogių aliejaus
druskos

Pasigaminkite tešlą pitos duonai. Dubenyje sumaišykite miltus, druską, sausas mieles. Viduryje padarykite griovelį ir į jį supilkite alyvuogių aliejų ir beveik visą vandenį. Maišykite šaukštu kol susiformuos tešlos kamuolys, jei reikia supilkite visą likusį vandenį. Tešla turi būti minkšta, bet nelipni. Perkelkite tešlą ant lygaus paviršiaus ir minkykite kol gausis elastinga tešla apie 10 minučių. Dubenį ištepkite aliejumi ir įdėkite tešlą, uždenkite ją maistine plėvele. Palikite kilti apie 2 valandas.
Kai tešla padvigubėja, suspauskite ją ir lengvai paminkykite apie 1 minutę. Padalinkite tešlą į 12 vienodų rutuliukų ir leiskite vėl pakilti apie 15 minučių. 
Įkaitinkite orkaitę iki 200°C, dvi kepimo skardas įdėkite į orkaitę, kad sušiltų. 
Kiekvieną tešlos gabalėlį iškočiokite į 2-3 cm storumo ovalą. Sudėkite ant šiltų kepimo skardų ir kepkite 7-8 minutes kol bus gražiai apkepę ir pasiputę.
Pasiruoškite kotletukus. Į dubenėlį įdėkite baltos duonos riekę ir užpilkite pienu. Leiskite gerai išmirkti kelias minutes.
Nulupkite ir smulkiai supjaustykite svogūną, česnaką ir petražoles.
Dubenyje sumaišykite maltą jautieną, džiovintas mėtas, raudonėlį, svogūną, česnakus, petražoles, nusunktą duoną, kiaušinį, pagardinkite druska ir juodaisiais pipirais. Gerai išmaišykite. Suformuokite nedidelius ovalius kotletukus. Įkaitinkite keptuvę su alyvuogių aliejumi ir apkepkite kotletukus apie 7-10 minučių kol bus gražiai apkepę ir vidus pilnai iškepęs. Nepridėkite keptuvės pilnos, palikite pakankamai vietos kotletukams vartyti.

Pasigaminkite jogurto padažą "tzatziki". Sutarkuokite agurką virš sietelio, kurį padėkite ant dubens. Užberkite žiupsnelį druskos ir pamaišę pasistenkite išspausti kiek įmanoma daugiau sulčių. Sudėkite išspaustą tarkuotą agurką į tuščią dubenį, sudėkite jogurtą, smulkiai tarkuotą česnaką, džiovintas mėtas ir raudonėlius, citrinos sultis ir aliejų. Viską gerai išmaišykite.
Pateikite kotletukus su šviežia duona ir jogurto padažu. Dažnai tokie kotletukai pateikiami susukti į duoną arba kartu su orzo makaronais, kurie yra ryžių formos. 


Comments

Popular Posts