Keliaujam į Stambulą su vaikais

© Jolita Koruklu

Stambulas jau 6 metus yra  mano namai. Tačiau kad ir kiek būčiau apvaikščiojus ir apžiūrėjus Stambulo garsenybes, vis tiek atsiras, tai ko dar nemačiau. Tiesiog čia visko tiek daug, tiek seno, tiek naujo, tiek romantiško istorijom apipintų vietų, tiek blizgučiais išpuošto kičo. Dar vakar kelioniumanija.lt išspausdino pirmąją dalį mano straipsnio apie Stambulą tiems, kurie norėtu pirmą kartą keliauti į Stambulą.  Kadangi mano šeimoje auga maža judri panelė, kuriai Stambulas yra gimtasis miestas, sugalvojau pasidalinti keliom mintim apie keliavimą Stambule kartu su vaikais.
©Oktay Cinli

Stambulo, kaip ir visos Turkijos, gyventojai labai myli vaikus. Ir visai nesvarbu, ar jaunas vaikas, ar paauglys,  ar suaugęs - jie visada atkreips dėmesį į mažą vaiką. Čia vaikai, o ypač mėlynakiai šviesiaplaukiai, sulaukia ypatingo dėmesio. Paglostymas, švelnus žnybtelėjimas į skruostą, apkabinimas ar pabučiavimas yra įprasti būdai parodyti dėmesį vaikui. Negana to, turkai tiesiog negali atsispirti silpnybei vaišinti vaikus, todėl jie čia būna apdalinti  turkiškais saldumynais ( lokum), saldainiais, sausainiais ar kitais užkandžiais, bei kiekvienas atsisakymas palydimas keistu žvilgsniu arba pasakymu "nieko nenutiks" ( hiçbir şey olmaz). Taigi Stambulas yra puiki vieta išmokyti vaiką neimti maisto iš svetimų arba tiesiog stebėkite, kas jam siūloma, ypač jei jūsų vaikas yra kam nors alergiškas.

Keliauti Stambule su vyresniais vaikais tikrai nėra sudėtinga, nes tiek autobuse, tiek tramvajuje jiems bus daug veiklos žiūrint pro langus, šnekučiuojantis su vietiniais, kurie tikrai nepraleis tokios progos. Tačiau gali būti sunkiau su mažiausiais, nes daugelis istorinių vietų neįleidžia arba yra tiesiog nėra pritaikyti vaikiškiems vėžimėliams. Beto, senamiesčio takeliai grįsti akmenimis, siauri keliai  nevisur turi nuvažiavimo ar užvažiavimo platformas. Todėl geriausia išeitis čia būtų nešioklė ir daug kantrybės. :)
© Oktay Cinli

Jei jau visgi užsisakėte bilietus ir laukiate skrydžio dienos, štai keletas vietų, kurios būtų įdomios jūsų atžaloms:

1. Stambulo Archeologijos muziejus, kuris yra visai šalia Topkapi rūmų, turėtų patikti vien dėl sumažinto Trojos arklio ir kitų vietų,  kuriomis vaikams leidžiama palaipioti, pačiupinėti ( aišku ne visur), pabėgioti.
Stambulo Archeologijos muziejus, © Oktay Cinli

2. Gulhane Parkas, esantis visiškai šalia Haya Sofia mečetės, yra puiki vieta palakstyti judriems piliečiams, o jei pasiseks gal'te netgi pamatyti medžiuose tupinčias papūgas ( sakoma, kad prieš kelis metus pabėgo iš kažkokio zologijos sodo ar cirko ir prisitaikė čia gyventi, nors tikrai nežinau ar tai tiesa, bet pati mačiau tas papūgas šokinėjančias tarp šakų!) ar pasigrožėti rožynais, o perėję parką pamatysite Bosforo sąsiaurį, šiek tiek paėję prieisite ir Auksinio Rago iškyšulį bei Galata tiltą su Prieskonių arba Egiptietišku turgumi tuo pat metu besigrožėdami praplaukiančiais laivais.
3. Bazilika Sisternos arba Yerebatan Sarnici yra viena iš mistiškiausių Stambulo vietų, kuri nepaliks abejingų nei vieno. Tai didžiulė vandens talpykla, į kurią vanduo buvo atvežamas netgi iš Belgrado miškų. Nusileidę į talpyklas, pasinerkite į subtiliai apšviestą didžiulę erdvę su daugybe kolonų, platforma nukeliaukite iki Norų baseinėlio, įmeskite monetą ir sugalvokite norą, apžiūrėkite vandenyje plaukiojančius karpius bei apžiūrėkite koloną su apversta Medūzos galva.
4. Grand Bazaar arba Didysis Stambulo turgus ( Kapalı Çarşı) sužavės vaikus vien dėl spalvų, garsų ir kvapų gausos bei daugybe siaurų gatvelių bei posūkių. O kam nepatiktų būti apdovanotam saldumynais, ar turkiškom akim ( nazar boncuk)?
5.Rakmı M. Koç muziejus įsikūręs netoli Auksinio Rago iškyšulio ( Haskoy) 19 amžiaus fabriko patalpose, kuriame mažieji turės glaimybės pamatyti bei palaipioti po senovines mašinas, pasėdėti lėktuvo valdymo kabinoje ar povandeniniame laive, o jei išalks, čia pat galės pasmaližiauti kavinukėse. Beto, čia visada organizuojamos edukacinės bei kultūrinės programos tiek vaikams, tiek suaugusiems.
6. Galata bokštas yra ta vieta, kur galite pamatyti Stambulą 360C kampu, o kur dar istorija apie pirmąjį žmogaus skrydį su mediniais sparnais per Bosforus sąsiaurį ir del didelės svajonės skristi Sultono pasmerktą miriop. Šalia bokšto yra aikštė su kavinukėm bei žaidimo aikštelėm, tai kol vaikai žaidžia, tėvai gali atsigerti kavos ar arbatos bei aptarti kitus kelionės planus.
7. Miniaturk parkas-muziejus įkurtas netoli Galata bokšto, nors teks iki ten pavažiuoti. Tai parkas, kuriame galima pamatyti 150 Turkijos istorinių vietų modelius, dalis iš Stambulo, kita dalis iš kitų Turkijos ir buvusios Osmanų imperijos kraštų. Čia vaikai galės pasigrožėti laivų modeliais, pereiti mini Bosforo tiltu, pabėgioti labirintais ar pasisupti supynėse.
8. Bosforo turas.  Tiek iš Europinės, tiek iš Azijinės Stambulo pusės nesunkiai rasite laivų ar keltų, kurie organizuoja valandos ar visos dienos turus Bosforo sąsiauriu. Ilgasis turas jus nuveš netgi iki Juodosios jūros, tačiau tai gali prailgti jauniesiems keliautojams. Keliaudami pasigrožėsite ginybinėm sienom, iš arti pamatysite Bosforo tiltus, Mergelės bokštą (Kız kulesi) apipintą legendomis, bei kitas gražias vietas kartu su vienas kitą lenkiančiais krovininiais bei keleiviniais laivais. O ar nors vienas vaikas nemėgsta pasiplaukiojimų laivais?
© Oktay Cinli

9. Princesės salos ( Kızıl adalar). Nors jos toliau nuo Stambulo, tačiau vis dar Stambulo teritorijoje išsibarsčiusios 9 salos, kur pati gražiausia Didžioji sala ( Büyük Ada). Tai vieta, kur nereikės saugoti vaikų nuo iš niekur atsiradusių mašinų, nes jų paprasčiausiai nėra. Taigi ar pasivaikščiodami, ar arklio tempiamoje karietoje, ar su nuomuotu dviračiu galite pasimėgauti ramuma, pušynais, Viktorijos stiliaus namais ir trumpam pabėgti nuo Stambulo triukšmo, o vakare plaukiant atgal į Stambulą pasigrožėti saulėlydžiu. Laivus plaukiančius į salas rasite Kabatas rajone, kuris lengvai pasiekiamas finikulieriumi iš Taksimo ar tramvajumi iš Sultanahmet rajono, tik nepamirškite pasitikrinti laivų išvykimo laiko.
Taksim Aikštė ir tramvajus

10. Taksim yra vieta labiau skirta naktinėms pramogoms, bet tai taip pat vieta, kur galite apsilankyti, jei norite pavaikščioti po parduotuves, paragauti turkiško ir ne tik maisto. Atrakcija, kuri ypač sužavės vaikus, tai senovinis raudonas tramvajus, kuris nuveš iš vieno Istiklal gatvės galo iki kito. Beja, nepamirškite užsukti į Žuvies turgų ( Balık Pazaar), kuris yra čia pat pasukus į Nevizade gatvę. Čia ne tik pamatysite parduodamas įvairias žuvis, egzotiškus vaisius, daržoves, bet ir čia pat jas paragauti esančiuose restoranuose.

Tai tik maža dalis Stambulo, bet tikrai manau nenuvils aktyvių keliautojų. O jei pavargsite nuo istorinių vietų ir   norėtumėte užsukti į paprastą prekybos centrą, tai štai keletas, į kuriuos verta užeiti.
- Forum Istanbul, Bayrampaşa. Vienas didžiausių prekybos centrų tiek Stambule, tiek pačioje Turkijoje, pastatytas visai šalia IKEA prekybos centro. Tai tuo pačiu metu galite aplankyti abi vietas, žinoma, jei nebūsite pavargę, nes abu pastatai milžiniški. Vaikams būtų įdomiausia nueiti į Forum Istanbul esantį Turkuazoo, kuriame yra didžiulis akvariumas su įvairiausiom žuvim, tarp jų ir rykliais. Tiesiog įėję į tunelį, matysite žuvis plaukiojančias aplink, taip pat tam tikru laiku, galite pamatyti kaip maitinamos tam tikros žuvų ar jūros gyvių rūšys, bei jas paliesti su prižiūrėtojo pagalba. O po visų įspūdžių, galima ir papietauti IKEA restorane valgant garsiuosius švediškus kukuliukus su bulvių koše ir kopūstų salotom su majonezu, bei pasijusti visai beveik kaip namuose.  Žinoma čia pat yra gausu ir kitų restoranėlių ar kavinukių su gardumynais.
- Istanbul Çevahir Mall rasite Atlantis pramogų centrą vaikams ir mamoms visas garsiausiais parduotuves su garsiausiais pavadinimais.
- Town Center ( Bakırkoy), šiek tiek mažesnis, bet taip pat pilnas pramogų prekybos centras, kuris visai šalia kito prekybos centro Carousel, taigi tik turėkite laiko viskam.
- Bagdad gatvė Kadikoy Azijinėje Stambulo pusėje, iškart persikėlus iš Beşiktaş ar Bakırköy, ar Kabataş rajonuose esančių keltų. Čia rasite ne tik mažas parduotuvėles, kavinukes, restoranus, bet ir turgų. Taigi truputi ramesnė vieta nei Grand Bazaar, o beto čia niekas įkyriai  jums nesiūlys, to ko jums nereikia, bet įspūdį tikrai paliks.

Šiaip beveik visi prekybos centrai žemutiniuose aukštuose turi atskirą erdvę vaikams, kur tiek supynės, tiek žaidimų automatai, boulingai ar kitokios pramogos. Paprastai net yra vieta patiems mažiausiems, kur jie gali palaipioti, padėlioti kaladėlės ar pavažinėti traukinuku ar autobusiuku. Negana to, daugelis prekybos centrų netgi turi vaikiškus vežimėlius, kuriuos palikę asmens dokumentą kaip užstatą galite naudoti, kol apsipikinėjate ar tiesiog vaikštote bei žiūrinėjate. Kaip iki jų nusigauti galite surasti šiame puslapyje, kairėje pusėje tiesiog nurodę iš kurios stotelės, į kurią norėtumėte vykti. Beja, puslapis tik turkų ir anglų kalbomis.

Smagių kelionių!

© Jolita Koruklu

© Oktay Cinli

©Oktay Cinli

Comments

Popular Posts