Salmon salad with garden greens / Lašišos salotos su sodo žalumynais


Two more thing I love about being in Lithuania are fresh vegetable garden right next to my mum's house where you can pick the vegetables whenever you feel like making or cooking something, and relatively cheap salmon which you can get almost everywhere. Turkish supermarkets and fishmongers don't have much to choose form and it's usually very overpriced. So when I am in Lithuania salmon dishes are almost every day, at least every second day! This salad is a quick put-it-together, just add what you have and here's a beautiful bowl of salad. 

Salmon salad with garden greens


( serves 2)

What we need:


150 g smoked salmon
2 cucumbers
a large handful of rocket salad
4 radishes
a few branches of dill and parsley

dressing:

3 tbsp lemon juice
2 tbsp olive oil
white pepper
a tiny pinch of salt

What we have to do:


On a serving platter spread rocket leaves, dill, parsley and salmon. Use a peeler to shave some cucumber stripes. Add some slices of radish.  Mix lemon juice, olive oil, pepper and salt. Drizzle all over the salad, toss to coat and serve. Enjoy!
Dar du dalykai dėl kurių man labai patinka būti Lietuvoje, tai mamos daržas, kuriame visada daugybė gėrybių, kurias tik reik nueiti ir atsinešti, o kitas dalykas, tai lašiša, kuri yra gane nebrangi ir jos visur yra. Turkijoje kitavertus ne tik kad ne visur rasi Norvegiškos lašišos, bet ir kaina jos baisiai jau iškelta, todėl paprastai renkuosi Juodosios jūros lašišą, kuri dėja nėra tokia skani, o rūkytos lašišos iš vis neperku, nebent nuejus į IKEA perkybos centrą. 
O šios salotos, tai netgi ne receptas, tai tiesiog sudedu, ką turiu ir mėgaujiesi žalumynų gaiva ir lašišos nuostabumu! :)

Lašišos salotos su sodo žalumynais


( 2 asmenims)

Reikia:


150g rūkytos lašišos
didelės saujos grąžgrastės salotų
2 agurkų
4 ridikėlių
saujelės petražolių ir krapų

padažui:

3 valg.š. citirnos sulčių
2 valg.š. alyvuogių aliejaus
druskos
baltųjų pipirų

Gaminam:


Didelėje lėkštėje paskleidžiame nuplautas ir nusausintas grąžgrastes. Ant viršaus sudedame lašišos gabaliukus, smulkintus ridikėlius, skustuvėliu supjaustytus agurkus, krapus ir petražoles. Sumaišome padažą ir apšlakstome salotas. Šiek tiek pamaišome ir skanaujame! Skanaus! Comments

 1. The same of living in Poland - fresh vegetables and fruits are REALLY cheap compare to prices in UK. I miss buying strawberries for kg not grams like I have to do now.

  Your salad looks really delicious and healthy :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Yes, fruit in there are really gorgeous and delicious! I terribly miss that! Thank you for coming by and commenting! :)

   Delete

Post a Comment

Thank you for taking your time and leaving a comment!

Popular Posts