Turkısh desserts: Güllaç / Turkiški desertai: Güllaç

Güllaç is definitely one of the strangest desserts together with Aşure or Noah pudding that you can find in Turkey. Even though historically it is connected to baklava ( güllaç  sheets used to be made only with wheat four in the past) because of numerous layers and nut filling, Güllaç  tastes totally differently. However, you have to have a sweet tooth and pudding lover to enjoy it to its fullest. 
This dessert was first mentioned in 14th century in mongol court handwritten documents, but it is still enjoyed by most Turkish especially during Ramadan month. This is the time when all supermarkets are loaded with Güllaç  heets and rose water. Personally I don't like rose water, that is why I always use vanilla sugar or vanilla bean as a substitute. 
So this is the recipe. A must-try if you are in Turkey at the moment or during any other Ramadan period, or you can even buy the sheets and make one at home to surprise your family. Let them wonder what strange things those Turkish eat.  :)

Güllaç 

( serves 8-10)

What we need:


300g pack of gullac sheets ( 10 sheets)
2,5l milk
3,5 cups of sugar
20g vanilla sugar
100g chopped walnuts
some ground pistachios or any berries ( traditionally pomegranate seeds) for decoration

What we have to do:


Bring milk, sugar to boil and cook for 5 minutes, then add vanilla sugar and stir to dissolve. 
Pour some milk syrup in a round or rectangular dish and start adding gullac sheets. Pour some syrup on each layer. Put 5 sheets and then add chopped walnuts. Continue adding gullac sheets and syrup. Having finished layering the sheets, pour the rest of the milk. Leave it to cool and soak for 2-3 hours or even over night. 
Before serving, cut the gullac into squares and decorate with ground pistachio nuts or berries. Enjoy!Jei manote, kad Turkiški desertai yra mažų mažiausiai keisti, tai šis greičiausiai bus vienas iš pačių keisčiausių, kartu su Aşure pudingu. Pirmą kartą güllaç paragavau dar per pirmąjį Ramadaną, atrodo lyg kažkokia kaimynė anytai atnešė, nes mano vyro šeimoje kažkodėl niekada jo negamina. 
Güllaç yra turkiškų pieno pudingų šeimos narys, kuris gaminamas iš plonyčių lakštų, pagamintų iš kukurūzų krakmolo ir miltų, kurie yra išdžiovinami ir paskui suliejami karštaus pieno, cukraus ir vanilės arba dar tradiciškiau rožių vandens sirupu, bei tarp lakštų dažnai būna riešutų sluoksnis. Iš dalies tai vadinamas baklavos giminaičių gal dėl daugybės tešlos sluoksnių, sirupo ir riešutų, bet žinoma skonis ir tekstūra visai kitokia, beto jo nereikia kepti. Nežinau ar dabar kas namuose gamina tuos gulac lakstus ( šiaip jie man vistik primena ryžių lakštus naudojamus gaminti rytietiškus 'spring rolls'), tačiau prasidėjus Ramadano mėnesiui, jų galima nusipirkti visuose prekybos centruose. Aš paprastai nenaudoju rožių vandens, bet tai mano asmeninė nuomonė ir man tiesiog nepatinka rožių vandens kvapas ir skonis, ir vietoj jo dedu gan nemažai vanilinio cukraus, o jei turiu, tai net vanilės ankštį. 
Visagalis 'google'as sako, kad pirmą kartą gullac rašytiniuose šaltiniuose buvo paminėtas 14 amžiaus rankraštyje apie maistą ir sveikatą Yinshan Zhenyao, kurį rašė Husihu, mongolų Yuan dinastijos rūmų rankraštininkas. Pavadinimas nors skamba kaip ir gül ( tr. rožė), bet nesiejamas su gülaç naudojamu rožių vandeniu, bet tai, kad gausybė išmirkusių gullac lakštų yra panašūs į rožės žiedlapius ( nors aš to panašumo nelabai matau ;) )
Taigi dabar Ramadanas ir aš jau antrą kartą gaminu güllaç   Pirmiausia, jis yra puikus vasaros metu, nes nereikia orkaitės, greitai pasigamina ( tiesa reikia kelias valandas šaldytuve palaikyti), o ir daugelis turkų jį mėgsta, nes jis asocijuojasi su Ramadanu, todėl būtent jo metu visi ir valgo jį. Jei esate šiuo metu Turkijoje, tai tikrai jį išbandykite, ar net nusipirkite tų lakštų ir baisiausiai nustebinkite lietuvaičius namuose, esu tikra, kad žiūrės, kaip į pasaulio stebūklą ir kraipys galvą, ką čia tie turkai prisigalvoja. :)

Güllaç

( 8-10 asmenıms)


Reikia:


300g pakuotės güllaç  lakštų ( 10 lakštų)
2,5 l pieno
3,5 st cukraus
20g vanilinio cukraus ( 2 pakeliai)
100g graikinių riešutų
šiek tiek smulkintų pistacijų dekoracijai, jei norite dar ir kelių šviežių uogų

Gaminam:


Pieną su cukrumi užviriname ir paverdame apie 5 minutes. Sudedame vanilinį cukrų ir išmaišome. 
Galite naudoti apvalų indą, kuris būtų lakštų dydžio arba stačiakampį, nes sudrėkę lakštai gerai lankstosi ir formą galima pasidaryti tokią, kokia jums patinka. Į indą įpilkite vieną samtelį pieno ir dėkite lakštus, kiekvieną apliekite pieno sirupu. Kai sudėsite 5 lakštus, apiberkite riešutais, tada ant viršaus sudėkite kitus lakštus, kiekvieną sulaistant sirupu. Kai baigiate dėti lakštus, ant viršaus supilkite likusį pieną. Vėstant gullac lakštai išbrinks, bet pieno sirupo vistiek liks, bet nesukite dėl to galvos. Leiskite pilnai atvėsti. Prieš pateikiant supjaustykite kvadratėliais, dėkite į nedidelę lėkštutę ir apiberkite smulkintom pistacijom, bei papuoškite uoga, pvz. gervuoge ( tradiciškai, ypač jei Ramadanas yra rudenį ar žiemą, güllaç  yra apibarstomas granatų sėklomis). Skanaus!


Comments

  1. na nesu turkiskos virtuves fanas, ir tinklapyje 1000 receptu vengiau turkiskos virtuves patiekalu, bet tavasis atrodo tikrai idomiai..

    ReplyDelete
    Replies
    1. Dėkui už komentarą! Kiek pažiūrėjau, tai jūsų minėtame tinkla[yje yra tik 3 turkiški patiekalai, kurie nei labai jau tradiciški ( išskyrus baklavą), nei pabai jau su turkiška virtuve susiję. Turkiška virtuvė yra be galo turtinga, todėl kiekvienas gali surasti, tai kas jam patinka. :D

      Delete

Post a Comment

Thank you for taking your time and leaving a comment!

Popular Posts