Dinner on the toast / Vakarienė ant skrebučio

The thing that I learned form Turkish housewives is the ability to make dinner in no time. The secret to most of them is a load of vegetables in their fridge or freezer. Roasted and peeled peppers, eggplants or tomatoes are the most common as they are used in most traditional dishes. So whenever they feel like they can make salad, soup or stew in no time.
These toasts that I made yesterday evening were made from fresh vegetables that were in my fridge, but I do like freezing peppers and using whenever I need to make a quick snack or dinner. As all that matters is the company and the conversations we share.
Have the most of the last summer month! Welcome August!

Toast toppings

( serves 2-3 people as dinner)

Tomato, feta cheese and olive topping


What we need:

2 medium sized tomatoes
10 olives
30 g feta cheese
2 branches of thyme
a few teaspoons of lemon juice
1 tsp olive oil
black pepper
4 slices of bread or 1 ciabatta loaf plus some garlic to flavor the bread

What we have to do:Cut the tomatoes into cubes, pit the olives, crumble the cheese. Combine all the ingredients in the bowl, add thyme leaves, season with pepper, drizzle with lemon juice and olive oil. Mix to combine.
Toast the bread and scrub some garlic to flavor it. Top the bread with tomato, feta and olive mix. Enjoy!

Feta cheese and bell pepper topping


What we need:

2 bell peppers
1 garlic clove
some parsley
1/2 lemon juice
1 tsp olive oil
40 g feta cheese
salt and black pepper
4 slices of bread or 1 ciabatta loaf plus some garlic to flavor

What we have to do:

Wash the bell peppers and arrange them on a baking tray lined with some parchment. Preheat the oven up to 200C and bake the oven for 15 minutes, then turn them upside-down and continue baking for 10 minutes. Transfer the peppers into a bowl and cover it with cling film. Leave to steam for 10 minutes. Peel and deseed the peppers.
Cut the peppers in stripes and mix them in the bowl with chopped parsley, peeled and grated garlic, lemon juice and olive oil. Use a fork to crumble feta cheese.
Toast the bread and scrub some garlic to flavor it. Spread some feta cheese over the bread and top with peppers. Serve and enjoy!

A toast with cheese and tomatoes ( or peppers)


What we need:

4 slices of bread or 1 ciabatta loaf
4 slices of good melting cheese
1 large tomato
a few basil leaves
salt and black pepper

What we have to do:


Toast the bread on the grill on both sides, then add the cheese. Continue grilling until the cheese melts. Top the toasts with tomatoes and basil. Season with salt and pepper.
You can also top melted cheese toast with roasted peppers flavored with garlic, parsley and lemon juice. Serve and enjoy!

Vienas dalykas, kuris tikrai skiria turkų moteris nuo lietuvių yra tai, kad retai kuri užsiima marinavimais, konservavimais. Mano anyta kelis kartu bandė aštrius pipirus marinuoti, bet jie po kelių savaičių užrūgdavo, tai ir nustojo tuo užsiimti. Bet vieną dalyką, ką turkės puikiai įvaldžiusios, tai šaldymas, kuris visai kitoks nei Lietuvių namuose, nes vargiai kas prideda pilnus šaldiklius braškių, mėlynių ar grybų. Mėsos čia taip pat ilgai nelaiko šaldikliuose. Geriausias dalykas, kurį iš jų išmokau, tai paprikų, baklažanų, pomidorų, kukurūzų šaldymas. Paprastai šios daržovės yra apdorojamos, tai yra, jos apkepamos ar ant laužo, ant viryklės ar orkaitėje, nulupami, o jau tada nedidelėm porcijom sudedami į maišelius, suplojami, kad neužimtu daug vietos, ir taip dedami į šaldiklį, kuris paprastai buna kartu su šaldytuvu ( beja, skaičiau, kad Lietuvoje labai populiarėja BOSH šaldytuvai su šaldikliais, kurie kaip žinia yra gaminami Turkijoje, dėl optimalaus kainos ir kokybės santykio, čia ne reklama, tiesiog pastebėjimas). Tokius užsaldymus paprastai daro liepos pabaigoje ir rugpjūčio pradžioje, kai šios daržovės būna pačios pigiausios ir skaniausios. Kai netikėtai subėga daug svečių ar tiesiog nori greitai paruošti salotas, troškinį ( kaip žinia, pomidorus turkės visur naudoja), tai tik išima, atšildo, ir šai greitai galima naudoti. Nei forma, nei skonis nebūna pakitęs, nors ji ir nesvarbi, jei gaminamas troškinys, sriuba ar baklažanų salotos.
Prisipažinsiu, kad aš šaldymu neužsiimu, užsišaldau tik vieną ar kitą porciją, nes kartais juk būna tokių dienų kaip tyčia, kai nesinori per daug gaminti, ar sugalvoji vakarą praleisti su taure vyno ir tikrai didelių kepsnių nesinori, todėl keletas apkepintų paprikų, baklažanas gali puikiai pasitarnauti pasigaminant salotas, boreką, ar paprasčiausią skrebutį ar brusketą, kaip dabar madinga Lietuvoje tai vadinti. 
Taigi vakar vakare, palydint liepą, švenčiant mano jau šeštus gyvenimo metus Turkijoje, vakarienei gaminau tik kelis pagardus skrebučiams. Šie skrebučiai buvo gaminti iš šviežių daržovių, bet paprikas buvau apkepinus ir nulupus prieš dieną ( paprastai aš jų daug nusiperku sekmadienio turguje, vėliau apkepu, nulupu ir užšaldau ar laikau šaldytuve iki tol, kol man jų prireikia). Taigi viskas buvo šaldytuve, tai tik supjausčiau, sumaišiau ir vakarienė, šiek tiek netradiciška, buvo paruošta. Labai skanu! Švęskite vasarą, kad ir kokia ji būtų, nes liko tik mėnuo!

Pagardai skrudintai duonai 

( 2-3 asmenims)


Pomidorų, alyvuogių ir fetos pagardas


Reikia:


2 nedidelių pomidorų
10 alyvuogių su kauliukais
30 g fetos sūrio
2 šakelių šviežaus čiobrelio
keli šaukšteliai citrinos sulčių
1 arb.š. alyvuogių aliejaus
juodųjų pipirų
4 baltos duonos riekelių arba 1 Itališkos čebatos duonos ir 1 skiltelės česnako

Gaminam:Pomidorus supjaustykite nedideliais gabalėliais, sudėkite į dubenį. Išimkite kauliukus iš alyvuogių ir  jas taip pat sudėkite kartu su pomidorais. Sutrupinkite fetos sūrį, susmulkinkite čiobrelį ir viską kartu sumaišykite. Pagardinkite pipirais, citrinos sultimis pagal skonį ir alyvuogių aliejumi. Paskrudinkite duonos riekeles ir jas patrinkite česnaku, uždėkite pagardus ir pateikite.

Fetos ir paprikų pagardas


Reikia:


2 paprikų
1 skiltelės česnako
kelių šakelių petražolių
1/2 citrinos sulčių
1 arb.š. alyvuogių aliejaus
apie 40 g fetos sūrio
druskos ir pipirų pagal skonį
4 riekelių duonos arba 1 Itališkos čebatos ir 1 skiltelės česnako

Gaminam:


Paprikas nuplaukite ir sudėkite ant kepimo skardos ištiestos kepimo popieriumi. Dėkite į įkaitintą orkaitę ( 200C) ir kepkite apie 15 minučių, tada apverskite ir dar 10 minučių pakepkite. Sudėkite paprikas į dubenį ir uždenkite maistine plėvele. Po 10 minučių nulupkite paprikas ir išimkite sėklas. 
Paprikas supjaustykite juostelėmis ir sumaišykite su tarkuotu česnaku, petražolėm, citrinos sultimis ir aliejumi. Pagardinkite pipirais ir druska. 
Fetos sūrį sutrinkite šakute. 
Duonos riekeles paskrudinkite ir tada ištrinkite česnaku. Uždėkite trupintą fetą, ant viršaus sudėkite paprikas.  Skanaus!

Skrebutis su fermentiniu sūriu ir pomidorais


Reikia:


4 riekelių duonos arba 1 Itališkos čiabatos
4 riekelių fermentinio sūrio
1 didesnio pomidoro
kelių baziliko šakelių
druskos ir juodųjų pipirų

Gaminam:


Duoną paskrudinti ir tada uždėti fermentinį sūrį. Skrudinti kol sūris gražiai apskrus. Supjaustyti pomidorą riekelėm ir uždėti ant sūrio kartu su baziliku. Pagardinti druska ir pipirais. 
Vietoj pomidorų galite naudoti kepintas paprikas ( žiūrėti fetos ir paprikų pagardo receptą).

Skanaus!

 

Comments

Popular Posts