How to make Turkish coffee / Kaip paruošti Turkišką kavą

Kavos ruošimas Turkijoje neabejotinai laikomas menu. Sakoma, kad seniau jaunikis su tėvais pirmą kartą lankydamas būsimą nuotaką apie ją spręsdavo iš jos išvirtos kavos puodelio. Jei ji stipri, su puta, tiesiog tokia, kokia ji turi būti, tada ir nuotaka tinkama būti priimtai į šeimą. Anksčiau juk ištekėjusios moterys iškeliaudavo į vyro šeimą ir,dėl transporto priemonių trūkumo ar nebuvimo, labai retai kada susitikdavo su šeima. Čia netgi sekamos istorijos ar dainuojamos dainos apie nelaimingas nuotakas išvykusias už aukštų kalnų šnekančias su paukščiais per mažą langelį, bei negalinčias pamatyti savo šeimas. Taip pat naujoji nuotaka paprastai būdavo engiama anytos ir likusios moteriškosios vyro pusės. Todėl norint įtikti moterėlėms buvo labai svarbu mokėti tinkamai paruošti kavos puodelį, juk dar ir dabar moterėlės rytais po pusryčių susibėga viena pas kita pagerti kavos ir pasiburti iš kavos tirščių.

Žinoma, laikai pasikeitė ir kava tapo pagarbos svečiui ženklu, todėl jei namuose yra svečių, kavos tikrai bus pasiūlyta. Kas kart bus pasiteirauta, kokios kavos norėsite az şekerli (su trupučiu cukraus), orta şekerli ( vidutinio saldumo) ar şekersiz ( be cukraus).
Turkiška kava skiriasi nuo kitų šalių kavos ne tik paruošimo būdu. Ji yra labai smulkiai malta, šiek tiek kartoko skonio, tačiau ne tokia karti, kaip Arabų šalyse. Turkai netgi turi patarlę, kad kava turi būti tamsi kaip pragaras, stipri kaip mirtis ir saldi kaip meilė. Ir išties, paslapties gaminti turkišką kavą nėra, jai reikia tik vandens, kavos, jei norite cukraus, dar nedidelio puodo arba tradicinio cevze indo ( nedidelio, apvalaus indo su ilga rankena, kurį Turkijoje naudoja išskirtinai kavai gaminti), bei mažyčių puodelių. Ji turi būti tikrai stipri, todėl jos daug ir neišgersi. Taip pat nereikėtų virti daugiau nei 2 puodelių kavos vienu metu., nes kitaip pilstant į puodelius neliks susidariusių kavos putų, o tai ir yra gerai išvirtos kavos ženklas. Kaip sakoma putų turi būti tiek, kad užbėrus cukraus grūdelį jis turi nenuskęsti. Beja, verdant turkišką kavą cukrus dedamas verdant, o ne jau išvirus.
Geriausia turkišką kavą pirkti kavos parduotuvėse, kurių tikrai yra kiekviename Turkijos miestelyje, nes tada būsite tikri, kad kava šviežiai malta. Nepirkite jos daug - 100 ar 200 g tikrai užteks, nes ilgiau pastovėjusi ji praras atromatą ir teliks lyg pelenų ar degėsių kvapo milteliai. Kiek žinau, Lietuvoje jau taip pat prekiauja kava, kurią vadina "turkiško malimo", todėl tinkamai ją išvirus visi ja gali mėgautis.

Turkiška kava 


( 2 asmenims)

2 valg.š. maltos Turkiškos kavos ( medium roast)
180 ml vandens
cukraus pagal skonį

Gaminam:

Cevze inde sumaišykite kavą, šaltą vandenį, cukrų.Dėkite ant vidutinio stiprumo ugnies ir leiskite užvirti. Kai užvirs, ant viršaus susidarys tirštos putos. Šaukšteliu putas ( ne skystį) paskirstykite tarp dviejų puodelių. Stenkitės tai daryti kuo greičiau. Tada vėl indą dėkite ant ugnies, vėl užvirinkite ir supilstykite į puodelius su putom. Pilkite lėtai, kad neišsiskirstytų putos. Pateikite iš karto. 
Paprastai Turkiška kava pateikiama su stikline vandens ir Turkišku saldumynu lokum. Skanaus!

P.S. Kai gersite kavą, prieš ragaujant paskutinį gurkšnį sugalvokite norą,  puodelį uždenkite lėkštute, abiem rankom pasukite pagal laikrodžio rodyklę, ir apverskite greitu judesiu į save. Leiskite puodeliui atvėsti ir tada užsiimkite taseografija ( tasseography), kitaip sakant burimu iš kavos tirščių. Stenkitės įžiūrėti visokias figuras, gyvūnus ar simbolius. Jei puodelis labai drumzlėtas ir nesiformuoja jokios formos, tai reiškia, kad jusų mintys labai susimaišiusios ir reikėtų labiau atsipalaiduoti. Žiūrint į puodelį, jį reik padalinti išstrižai iš kairės į dešnę. Kairėje skaitykite neigiamus simbolius, dešinėje teigiamus. Padalinant puodelį išsrizai iš dešinės į kairę, kairėje pusėje matome tai kas nutiks greitai, o dešinėje, tai kas nutiks tolimesnėje ateityje.

Štai keletas reikšmių, kurias man teko sužinoti. Jei žinote daugiau, pasidalinkite, galėsime sąrašą papildyti! Smagaus laiko!

Žvaigždė - kelionė arba gera investicija
Ilga linija - kelionė arba svečias
Medžio lapas - žinia iš seno draugo arba malonus susitikimas
Kaspinas - pakvietimas į vestuves ar sužadėtuves
Raktas - kraustymas į naujus namus arba pavykš sužavėti kažkieno širdį, jei šalia yra lapų, reiškia reikia mažiau kalbėti ir daugiau naujienų pasilikti sau
Saulėlydis - noro išsipildymas, sėkmė
Akis  - kažkas jums pavydi arba kažkas yra jus nusižiurėjęs, bei siekia sužavėti jus.
Stalas - laukia susitikimas, kurio metu bus išspręstos problemos
Paukštis - likimo ženklas, tai gali reikšti dovaną arba pinigus, kuriuos greitu metu turėtumėte gauti
Bokštas - kažkas jus stebi ir siekia kuo daugiau apie jus sužinoti, reikia būti atsargiam ir nesidalinti savo verslo planų su kitais
Žmonės, ypač laikantis už rankų - greitai jums pavyks priimti jums naudingą susitarimą
Medis - investicija turėtu pasiteisinti ir tai turėtų atnešti jums pelno, tačiau reikia būti kantriems
Kūdikis - reiškia vidinę ramybę
Gėlę - noro išsipildymas arba atlyginimo padidėjimas
Varpas - žinios iš toli ar vyresnybės
Žiedas - vestuvės arba naujas meilės romanas
Bus daugiau.... :D 

Coffe shop, Bodrum
Coffee making is considered as a form of art. In the past, when  the groom with his parents came for the first time to visit a future bride, they would decide about her culinary abilities based on how well her coffee was. If it is strong, with a foam, just as it should be, then the bride was accepted into the family. Nowadays coffee is served to guests to show respect and appreciation.
Turkish coffee is a bit different from other countries' as it it finely ground and has distinct flavor. There is even a Turkish proverb which says that coffee should be as black as hell, as strong as death and as sweet as love. It is also drunk with grounds as they are used for fortune telling afterwards. You don't need special equipment as a regular small pot would work but for a full Turkish experience get a cevze pot with a long handle, tiny cups and do some coffee-ground reading. It is even said that you shouldn't believe everything coffee grounds are telling you but don't deprive yourself from learning as much as you can.
So after taking the last sip, make a wish, then finish drinking your coffee. Cover the cup with a saucer. With both hands move the cup in a clockwise direction and then quickly turn it upside-down towards yourself. Let it cool and then look at the coffee grounds and try to find some symbols, dots, animals or human figures. Most importantly, have fun!

Turkish coffee


( serves 2)

What we need:


2 tbsp finely ground Turkish coffee
160 ml cold water
sugar to taste

What we have to do:


Mix coffee, water and sugar in a pot and put it on a medium heat. Bring it to boil until it forms some thick foams on the top. Use a spoon to scoop some of the foam and divide it among the cups. Then bring the remaining coffee to boil and slowly pour into the cup. Serve with a glass of water and Turkish delight lokum.

Coffee shop, Bodrum

Comments

 1. My first experience with Turkish coffee went badly, because I hadn't realised that you had to avoid the sludge at the bottom! It's a lovely taste, though, once you know to only drink the top half ;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Yes, that must have been really unpleasant. Even after six years in Turkey, I still sometimes have that sludgy sip! Though in Lithuania and other countries around, we are used to drinking coffee with grounds. Once you make it, all the grounds go to the bottom of the cup so you just know that there's something waiting for you at the bottom. :D

   Delete
 2. Labai šaunus straipsnis ir nuotraukos :)
  Minėjai čia patarlę apie kavą, bet gal gali parašyti šią patarlę turkiškai? :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Gece kadar siyah, cehennem kadar sıcak ve kadın kadar tatlı ( juoda kaip naktis, karšta kaip pragaras ir saldi kaip moteris)... Šiaip pirmą kartą ši patarlė buvo paminėta Braziliškuose šaltiniuose, bet ten buvo pasakyta, kad tai turkiška patarlė. O turkiška patarlė apie kavą yra naudojama tokia - Kahve cehennem kadar kara, ölüm kadar kuvvetli, sevgi kadar tatlı olmalı ( tamsi kaip pragaras, stipri kaip mirtis ir saldi kaip meilė).

   Delete

Post a Comment

Thank you for taking your time and leaving a comment!

Popular Posts