Patates koftesi / Potato and bulgur patties/ Bulvių ir bulguro paplotėliai

During the last years I have noticed that Turkish eat more and more potatoes. They have even started serving them with kebas instead or with rice or bulgur pilafs. Potatoes are also used to make boreks, breakfast rolls and of course these patties. They are more common in Hatay region. Traditionally they are served with fried ground meat or just fried onions with red pepper paste and are called patates koftesi. Try and tell me what you think!

Turkish potato and bulgur patties

( serves 2-3)

What you need:

4 medium sized potatoes
200ml fine bulgur (  koftelik bulgur)
1 tbsp tomato paste
1 tbsp red pepper paste
2-3 spring onions
a handful of fresh parsley and mint
1/2 tsp ground cumin
1/2 tsp ground black pepper
a pinch of dried basil
1/2 lemon juice
about 70-80 ml olive oil
salt to taste

for serving:

2 onions
salt and black pepper
1 tsp red pepper paste
about 50 ml olive oil

some lettuce, tomatoes and cucumbers

What you have to do:


Peel and wash potatoes. Put them in a pot and pour over with water, season with salt. Cook them for 10-15 minutes until cooked through. Drain the potatoes but leave about half a cup of water. Pour the bulgur and use a potato masher to mash the potatoes and bulgur. Cover the pot with a lid and leave to cool for 15 minutes.
Wash and finely chop spring onions, parsley and mint.
When potatoes and bulgur is cool, add tomato and red pepper paste, cumin, pepper, dried basil, some olive oil. Knead with your hand until all is combined. Then add all the greens, lemon juice and the oil. Season with some salt. Knead until combined. The mixture must be wet enough to stick into a ball. If it is too dry, add some more olive oil. Shape into patties. Traditionally they are made into ovals.
Peel and slice the onion. Add them into a pan with olive oil. Cook them until they are soft for about 10 minutes. Add pepper paste, season with salt and black pepper. Stir it well and remove from the heat.
Serve the patties with onion relish and some lettuce and sliced cucumbers and tomatoes. Wrap the patties in lettuce with some onions and eat it. Enjoy!


Sakyti, kad turkai nevalgo bulvių būtų visai neteisinga, nes jos paskutiniais metais labai aktyviai veržiasi ant turkų stalų. Vien jau tai, kad šalia tradicinių kebabų dažnai pateikiamas ne plovas, o bulvytės rodo, kad bulvės čia mėgstamos. Tradiciškai bulves čia deda į daržovių troškinius, į 'borekus', bandeles, kartu su kepintais svogūnais ir pomidorų ar paprikų pasta. Šis patiekalas, kitaip nei kepintos bulvytės, yra tradicinis patiekalas iš mano vyro vaikystės. Labai dažnai mano vyras savo mamos paprašydavo pagaminti šiuos taip vadinamus patates koftesi, kurios paprasti pateikiamos su kepintu faršu arba kepintais svogūnais su paprikų pasta. Prisipažinsiu, kad galvojau niekada jų negaminti, nes tai anytos patiekalas, kuris puikiai jai pavyksta, bet va ji jau beveik pusę metų išvažiavusi į savo gimtuosius kraštus, tai ėmiau ir sumaišiau juos. Juk tikrai nesunku, o ir žinau, kad apsidžiaugs vyras, net mano išrankioji panelytė jas mėgsta. O kas gali būti smagiau, nei vakariene besimėgaujanti šeima. 
Lietuviams šis patiekalas gali pasirodyti gana keistas, todėl jį siūlyčiau gaminti tik kaip užkandį, nes kas ten žino. Prie tokių dalykų reikia priprasti. Juk ir man ne viskas iš pradžių patiko, bet metams bėgant vis labiau priprantu prie tradicinių skonių, o tai kas buvo neskanu tampa visai skanu arba bent jau valgomu. Taigi penktadienis be mėsos... 

Bulvių ir bulguro paplotėliai


( 2-3 asmenims)

Reikia:


4 vidutinio dydžio bulvių
200ml smulkaus bulguro ( vadinamo koftelik bulgur)
1 valg.š. pomidorų pastos
1 valg.š. paprikų pastos ( gali būti aštri, jei mėgstate aštriau)
2-3 pluoštelių svogūno laiškų
nedidelės saujelės šviežių petražolių ir mėtų
1/2 arb.š. malto kumino
1/2 arb.š.juodųjų pipirų
žiubsnelio džiovinto baziliko
1/2 citrinos sulčių ( nebūtina, galite tik šalia pateikti citrinos riekelių)
apie 70-80 ml alyvuogių aliejaus
druskos pagal skonį

pateikimui:

2 svogūnų
druskos ir pipirų
1 arb.š. paprikų pastos
apie 50 ml alyvuogių aliejaus

salotų lapų
pomidorų ar agurkų

Gaminam:


Bulves nulupkite ir nuplaukite. Sudėkite į puodą ir užpilkite vandeniu. Įberkite žiubsnelį druskos. Virkite apie 10-15 minučių kol bulvės visiškai išvirs. Nupilkite beveik visą vandenį. Palikite tik kokį 1/3 stiklinės. Kol dar karšta supilkite bulguro kruopas ir bulvių košės grūstuvu susmulkinkite bulves. Uždenkite puodą ir leiskite bulgurui išbrinkti apie 10-15 min.
Susmulkinkite svogūnų laiškus, petražoles ir mėtas. 
Kai bulvės jau būna gana atvėsusios, sudėkite pomidorų ir paprikų pastas, druską, pipirus, baziliką, kuminą, įpilkite šiek tiek aliejaus. Rankomis imkite ir viską minkykite iki vientisos masės kelias minutes, tada supilkite citrinos sultis ir sudėkite pjaustytus žalumynus ir dar truputį aliejaus. Minkykite kol viskas gerai išsimaišys. Masė turi būti ne sausa ir paspaudus turi sulipti į paplotėlį. Jei per sausa, įpilkite aliejaus.
Suformuokite norimo dydžio ar formos paplotėlius. Paprastai daromi pailgos ovalo formos, bet aš šį kartą dariau apvalius.
Nulupkite ir pusžiedžiais supjaustykite svogūnus, sudėkite juos į įkaitintą keptuvę su aliejumi ir ant nedidelės ugnies kepinkite kol suminkštės. Jie neturi karamelizuotis, tiesiog būti minkšti. Pagardinkite druska, pipirais, paprikų pasta. Išmaišykite, kad pasta vienodai pasiskirstytu ir aliejus nusidažytu. Aliejaus gali pasidrodyti daugoka, bet taip ir turi būti, nes čia jis yra kaip padažas. 
Pateikite bulvių ir bulguro paplotėlius su šiltais svogūnais, šviežiais salotų lapais bei agurkais bei pomidorais. Paplotėlius vyniokite į salotų lapus kartu su svogūnais ir taip valgykite.  Skanaus!


Comments

 1. mat atrodo cia turetu buti labai skanu - bulves, pomidoru padazas, kuminas, zalumynai; ir dar su keptais svogunais; kam gali nepatikti; tik as tuos paplotelius gal apkepinciau; ar manai, kad nereikia?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Čia tradicinis patiekalas, jų turkai nekepina, Bet kaip lietuviai norėtų juos pakepinti, tai nėr kuo stebėtis, kai turkai nori šaltibarščiaus pasišildyti. :DDD Taip pat daro dar su raudonaisiais lęšiais.

   Delete
 2. Recepte nurodėte, kad reikia smulkaus bulguro, o paprastas čia netinka? Aš turbūt to smulkaus net mačius nesu.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Stambų bulgurą reikia virti apie 15 min, o smulkų užtenka tik užplikyti. Šiam receptui reikalingas visgi smulkus.

   Delete

Post a Comment

Thank you for taking your time and leaving a comment!

Popular Posts