Misir Carsi or Istanbul Spice Market / Stambulo prieskonių turgus


©Jolita Koruklu

Stambulo senamiestis tūkstančius turistų kas dien vylioja savo egzotika, sultono rūmų paslaptimis, nepatirtais įspūdžiais ir skoniais. Jau septintus metus gyvenu Stambule ( net sunku patikėti!), tačiau kas kart važiuojant link senamiesčio atrandu kažką naują. Išties Stambulas lyg koks gyvas organizmas turi savybę nuolat keistis bei stebinti. 
Prieš kelias savaites sugalvojau pasiimti "išeiginę" ir po kokių dviejų metų nuvažiuoti į Prieskonių Turgų arba turkiškai vadinamą Egipto Turgų ( Misir Carsi). Paklausit, kas čia tokio įpatingo, nes juk tame pačiame mieste gyvenu, bet kai mano rajonas yra apie 35 km nuo Eminonu rajono, kuriame ir įsikūręs Prieskonių Turgus, tai kelionė ten prilygsta vienos dienos išvykai. Tai taip ir susiplanavau. Į kompaniją pasikviečiau draugę, dukrytę sutiko anyta prižiūrėti, todėl kaip senais laikais, su fotoaparatu ir puikia kompanija iškeliavome. Apie valandą metrobusu ( čia toks autobusas važiuojantis greitkelyja jam specialiai padaryta juosta, todėl jis niekada neįstringa mašinų kamščiuose), dar geras pusvalandis tamvajumi ir mes jau ėjome link Naujosios Mečetės ( Yeni Cami, baigta statyti Sultonės Turhan Hatice, Mehmedo IV motinos), šalia kurios ir yra įsikūręs Prieskonių Turgus.
©Jolita Koruklu

 Šis L formos pastatas yra antras didžiausių ( po Didžiojo Turgaus/ Grand Pazaar) prekybos kompleksų Stambule atidarytas 1664 metais.. Tiesa, pats pastatas buvo statytas, kaip Naujosios Mečetės dalis, ir pelnas gautas nuomojant mažas parduotuvėles buvo skiriamas Mečetės priežiūrai. Sakoma, kad iš pat pradžių šis turgus buvo pavadintas Naujuoju Turgumi, tačiau tuo metu Egiptas buvo Osmanų imperijos provincija ir daugybė prieskonių būtent iš ten ir atkeliaudavo, nes reikėdavo patenkinti Sultono rūmų poreikius. Taigi taip ir atsirado Egipto turgaus pavadinimas. Beja, Misir turkiškai taip pat reiškia kukurūzas, todėl nesuklyskite. 
©Jolita Koruklu

Prieskonių turgų tikrai nėra sunku rasti, net jei primą kartą keliaujate Stambule. Tiesiog nuo Sultanahmet arba Mėlynosios Mečetės pavažiuokite tarmvajumi dvi stoteles ir išlipę iš kart pamatysite Naująją mečetę, šalia kurios ir yra Prieskonių Turgus ( šalia kiekvienos stotelės yra žemėlapiai, kur viskas yra puikiausiai nupiešta ir parašyta).
©Jolita Koruklu
Prieskonių Turgus yra tikrai puiki vieta išsiilgusiems egzotikos, norintiems pajusti Artimųjų Rytų dvasią. Man ši vieta labiau muziejus nei pirkimo vieta, nes aš paprasčiausiai nenaudoju daug prieskonių, o tuos kuriuos naudoju, aš galiu įsigyti kiekviename prekybos centre. Sakyti, kad prieskoniai ten yra geri ar blogi tikrai būtų klaidinga. Čia yra jau keliasdešimt metų veikiančios parduotuvėlės, kurios turi užsitarnavusios klientų pasitikėjimą. tačiau yra vis atsidarančių ir užsidarančių parduotuvėlių. Kad ir kaip bebūtų gaila, kas kart aplankant šią unikalią vietą, matau prieskonių parduotuves pakeitusias saldumynų ar suvenyrų parduotuves. Taigi jei jau atvykote, skirkite bent jau valandą pasižvalgymui, o gal ir susigundysite kažką nusipirkti.


©Jolita Koruklu

Jolita Koruklu

Tik nepamirškite, kad ši prekyvietė yra šiais laikais skirta daugiau turistams ar egzotikos megėjams, todėl rinkdamiesi prieskonius, džiovintus vaisius, riešutus ar sūrį būkite budrūs.
©Jolita Koruklu
Nesusigundykite obuolių arbata, kurios turkai visai negeria, o tai, ką nusipirksite, bus paprasčiausiai sintetinė obuolių skonio tirpi arbata. Aš visada skeptiškai žiūriu į siūlomus osmaniškus prieskonių mišinius, kuriais esą sultono patiekalai būdavo gardinami, nes osmanų virtuvėje prieskoniai buvo ir yra naudojami labai apgalvotai, o ir mišiniai su daugybe prieskonių visai nenaudojami. Taip pat nepermokėkite pirkdami „limon tuzu“, kuri yra tik citrinos rūgštis, ar turkiškąjį šafraną, kuris toli gražu neprilygsta tikrajam ispaniškajam, Kašmyro arba iranietiškam šafranui (nors jų taip pat galite čia nusipirkti, tik jau kaina bus kelis kartus didesnė). Beja, jums greičiausiai pasiūlys nusipirkti Turkiškos viagros, kuris yra tiesiog prieskonių mišinys ir kaip etiketė ant buteliuko rašo "you can make 5 times a night". Žinoma, nusišypsoti visada tai priverčia. 
©Jolita Koruklu
 Čia galite nusipirkti įvairių rušių ir aštrumo paprikų, pipirų, eterinių aliejų, žolelių arbatų, turkiškų saldumynų, arabiško mastiko ( naudojamo gaminant tuos gardžiuosius turkiškus ledus, kurie atrodo lyg kramtoma guma), ar tradicinių hamamuose naudojamų puikiai vandenį sugeriančių rankšluosčių Pestamal. Visada paprašykite, kad prieskonius supakuotu į vakumą, nes taip išlaikysite juos šviežius ilgiau, o ir nereikės bijoti, kad jie išsibarstys ( daugelis parduotuvių šiaip ir neprašant supakuoja į vakumą). 
©Jolita Koruklu

Kad ir kaip žavėtų Prieskonių turgus, mane dar labiau žavi aplinkui esančios gatvelės su savo parduotuvėlėmis. Šis rajonas garsėja įvairiausiomis vestuvėmis skirtomis prekėmis, todėl ne viena turkijos nuotaka vyksta ten išsirinkti audinių, indų, bei kitų smulkmenų. Aplinkui taip pat yra nemažai parduotuvėlių prekiaujančiom alyvuogėmis, marinuotomis ar džiovintomis daržovėmis, arabiškomis datulėmis ( jos turi būti gerai supakuotos ir jokių būdu ne sausos), įvairiais tradiciškais įrankiais, puodeliais, arbatų stiklinaitėmis. Aš netgi nusipirkau nedidelius 6 iešmus tik už 10 lyrų. Na gal ir nebūtina prekė, bet egzotikos patiekalo išvaizdai suteikia. :)
©Jolita Koruklu
 Aplinkinėse gatvelėse yra ir viena seniausių turkiškos kavos parduotuvių Kuru Kahveci Mehmet Efendi. Jos vietą paprasčiausiai užuosite, nes jau iš tolo kvepia čia pat malama turkiška kava, beto dažniausiai prie langelio stovi eilė žmonių laukiančių jos nusipirkti. 
©Jolita Koruklu
Taigi pasivaikščioję  prisėskite ir išgerkite vienoje iš daugelio kavinukių kavos ar arbatos, kurią greičiausiai pateiks tradiciniuose puodeliuose ir tiesiog pasimėgaukite, stebėkite praeivius, vaikus bemaitinančius balandžius, Galata bokštu ar laivais praplaukiančiais Auksinio Rago sąsiauriu. O tada pasukite link Galata tilto, pasižvalgykite žuvų turguje, ir jei esate alkani paragaukite balik ekmek arba keptos skumbrės sumuštinio, kuris yra vienas iš garsiausių Stambulo galvės patiekalų! Afiyet Olsun! ( Skanaus)
©Jolita Koruklu

.

Comments

 1. Nuotabu :) Atrodo vėl vaikštau po šį turgų ir užuodžiu įvairiausius kvapus... Staiga iš kažkur atsklinda užburiantis kavos kvapas, kuris priverčia sekti iki tos vietos iš kurios sklinda ir išgerti puodelį kavos... Smagu, kai yra žmogeliukų, kurių "rašliavos" (geraja prasme :)) nukelia į senai aplankytas vietas ir atgaivina malonius prisiminimus. Stambulas išties nuostabus miestas, į kurį norėčiau sugrįžti dar ir dar ir dar...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Smagu skaityti, kad sužadinau gerus prisiminimus! Išties Stambulą galima nekęsti, galima mylėti, bet negalima likti jam abejingu!

   Delete
 2. Ooooj, kaip ilgu dabar pasidarė tų lengvabūdiškų pusdienių, praleistų prie kažkelintojo cay puodelio, simit'o lėkštėje ir tavlos, stebint tuos visur besispraudžiančius šimtu mašų-maišelių nešinus praeivius. Slapvų ir aromatų gausos, Bosforo, kelgančių žuvėdrų, balik ekmek (!)...
  Kuo daugiau laiko praeina, tuo labiau viskas atrodo tik kaip svaigus miražas... Užtat labai smagu nors šiek tiek atgaivinti prisiminimus per tavojo fotoaparato langelį!

  Beje, čia smalsumo vedina paklausiu - o kurioje Stambulo dalyje gyveni? :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Europinėje dalyje, kažkur 20 min nuo Attaturk oro uosto, jei tai kažką sako.

   Delete
 3. Aha, daugiau mažiau įsivaizduoju. Žinau, kur tas oro uostas yra :)
  Tai turbūt netenka per dažniausiai keltais kėlinėtis? :) aš gyvenau Uskudar rajone, tai turbūt vienas iš didžiausių malonumų buvo tos beveik kasdienės kelionės keltu į Europinę dalį :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Oi man į Azijos pusę visai nereikia važiuoti, bet kartais pas draugę ten važiuoju, todėl kai pradėjo važinėti metrobusas, kelionė daug palengvėjo ir pagreitėjo. Uskudar bent jau kelios lietuvaitės gyvena, tai turėtų būti ten linksma.

   Delete

Post a Comment

Thank you for taking your time and leaving a comment!

Popular Posts