Hatay Gunleri 2014 /Hatay Dienos Stambule 2014
 Jau ketvirtą kartą Stambule organizuojamos Hatay regijono dienos, kurių metu vietiniai prekiautojai, mėsininkai, ūkininkai ar rankdarbių gamintojai siūlo savo prekes Stambulo gyventojams. Hatay regijono virtuvė jau kelis metus įtraukta į UNESCO garstronomijos miestų sąrašą su ilgiausiu daugiau nei 600 patiekalų sąrašu. Labiausiai Hatay regijonas ir ypač jo centras Antakija traukia savo meze arba užkandžiais ir kebabais ( įvairiai kepta malta mėsa).
Hatay dienų renginiai labiausiai traukia paprasto kaimiško naminio maisto mylėtojus. Čia nerasi tobulai išdėliotų pomidoriukų ar žolelių, apšlakstytų ar apteptų lėkščių su padažais, čia vargiai ar lėkščių rasi, viskas pateikiama su duona, ant duonos ar įvyniota į duoną, tiksliau į tokį storesnį lavašą. Taigi niekas nesikuklina ir tiesiog viską valgo rankomis arba vietoj šakučių naudoją gabalėlį atplėštos duonos. Čia tiesiog daug maisto, tokį kokį valgo vietiniai Hatay gyventojai.
Kad ir kaip žavėtų tradicinė Hatay virtuvė, tačiau šiais metais pastebėjau, kad šioje mugėje jau įsimaišo patiekalų ir iš kitų regijonų arba tokie patiekalai, kurie būdingi aplinkiniuose regijonuose. Todėl šiais metais galite pamatyti ir ant iešmo keptą ėriuką, kepintą ir garintą mėsą, daugiau specialiomis mašinomis (panašiomis į lietuvių naudojamas mėsmales su specialiu antgaliu) gaminamus icli kofte ( bulguro maltinkai įdaryti kepinta mėsa ir dažniausiai graikiniais riešutais. Tikiuosi metams bėgant kokybės, skonio ir tradicijų puoselėjimo kertelė nenukris žemiau, nes būtų iš ties gaila!
Kokiu patiekalu ypač didžiuojasi vietiniai Hatay gyventojai ir kas kartą išvažiavę ilgisi? Pasirodo, tai yra kagit kebabi arba dar kartais paverčiamu tepsi kebabu. Kitaip sakant, tai yra smulkiai sukapota jautiena ir riebi aviena ( 25% riebalų) kartu su svogūnais, petražolėmis, paprikomis, viskas sudedama ant kepimo popieriaus arba metalinės skardos, aptepama vandeniu praskiesta paprikų pasta, ant viršaus uždedamos kelios riekelės paprikų ir pomidorų, tada kepama karštoje orkaitėje arba krosnyje. Patiekalas patiekiamas su šviežia duona. Neįtikėtinai paprastas, bet gardus patiekalas, kuris tiesiog šlovina tai ką Turkija turi geriausia - mėsą, daržoves, žalumynus bei duoną. Tepsi kebabas yra tas pats mėsos ir daržovių mišinys keptas ant metalinio padėklo, su kuriuo vėliau ir pateikiamas.

Kitas tipiškas Hatay ingridientas yra aukščiau esantis žolelinis prieskonis, kuris išvaizda panašus į rozmarino lapelius, tačiau yra minkštesnis, skoniu panašesnis į laukinį raudonėlį, tačiau pačių turkų vadinamas Hatay čiobreliu arba šviežiu Zahter. Paprastai šia žolele pagardinamos daugelis salotų, paprikų duona, mėsos patiekalai, sūris, o pusryčiams dažniausiai pateikiamas salotos su gausybe zahter žolelių, pomidoru ir vietinėmis žaliosiomis alyvuogėmis, kurios yra apšlakstomos granatų sirupu. 

Apelsinai yra neatskiriama pietritinės Turkijos dalis, čia prie savo namų žmonės augina ne obelis ar kriaušes, bet apelsinus, citrinas ar greifrutus. Hatay dienose sutikome vieną ūkininką, kuris pristatinėjo visas jo ūkyje augainamų apelsinų ir greifrutų rūšis, netgi apelsinų krepšelį padovanojo. Tuo ir stebina turkų dosnumas. Nors daugelis dėžių su vaisiais buvo tik ekspozicijos dalis ir visai neskirta pardavimui, tačiau vistiek įdėjo kelis apelsinus iš vieno krepšio mums, bet čia greičiausiai mano smalsiosios mažylės nuopelnas. 

 Muilas iš alyvuogių, ypač lauro lapų aliejaus yra kitas Hatay regijono pasididžiavimas.
Vien tai, kad knefe ( kadayif tešlos ir sūrio desertas) yra tradicinis Hatay desertas, sako, kad šis regijonas garsėja savo sūriais. Mano mėgstamiausiais yra cokelek sūris, kuris yra pagardintas paprikų pasta, zahter ir kitais prieskoniais. Jis puikiai tinka tradicinėmis salotomis ar užkandžiui su pomidorais, alyvuogėmis ir svogūnais, bei gali būti pagardinama naminė plokščioji duona. Ir žinoma, nei vienas apsilankymas mugėje nepraeina be specialaus sūrio skirto knefe gaminti. Esu skaičiusi daug receptų, kurie gaminami ne vietinių, jie siūlo vandenyje išmirkyti mocarelos sūrį ar plėšomajį, tačiau vistiek tai nėra tas pats, nors tikrai panašumų turi. Jis žinoma yra nesūdytas, kaitinant lydosi lyg mocarela.


Apelsinmedžio žiedas

Hatay taip pat garsėja ir savo kava, kuri yra daug kartesnė, nei tradiciška turkiška kava, ji šiek tiek primena arabiško stiliaus kavą, kuri yra gana aštriai karti. Ne veltui Hatay ankščiau priklausė Sirijai, ir ten lyg šiol yra daugybe arabiškai bekalbančiu žmonių.

Paprikų, paprikų pastų įvairovė  ir įvairios paprikos tikrai yra neatskiriama Hatay virtuvės dalis, vien pažvelgus į žemiau esančius kelis tradicinius patiekalus ( paprikų duona ir toliau esantys bulguro maltinukai su mėsos įdaru), matome juos raustančius nuo skirtingų paprikų, bei skirtingo aštrumo čili pipirų.

Išties smagu, kad vietinė tradicinė virtuvė yra puoselėjama ir kad nors kartą per metus kelias dienas subėga tikrai puikaus maisto mylėtojai ar aplinkui dirbančių ofisų darbuotojai ir tiesiog pasimėgauja tradicine Turkiška Hatay virtuve. 

Comments

 1. Ačiū už reportažą! Galvojau, kad pas jus jau šilčiau, bet iš ponių aprangos tai taip neatrodo :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Buvo šilta, tik ketvirtadienį pradėjo netikėtai lyti, tai penktadienį protarpiai linojo, todėl ir buvo vėsiau. Kitą savaite žada jau saulėtus orus nuo 17-20C.

   Delete
 2. Puikus, idomus straipsnis. Daug ko taip uzsinorejau is tu nuotrauku paragauti. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Vienintelė išeitis važiuoti į Hatay arba eiti į virtuvę ir gaminti!

   Delete

Post a Comment

Thank you for taking your time and leaving a comment!

Popular Posts