Meeting of the Countries in Istanbul Air Force Academy and Žagarėliai Praėjusią savaitę netikėtai gavau elektronį laišką iš vienos lietuvaitės, Kamilės, kuri jau antrus metus Stambulo Universitete studijuoja turizmą. Kai perskaičiau apie Oro Pajėgų Akademijos rengiamą šalių prisistatymą, tai iškarto suklusau. Pasirodo jau antrus metus ši Akademija rengia Kartallar haftasi ( pažodžiui būtų "Erelių Savaitė"), kurios metu vieną dieną rengiamas Tautų Susitikimas ( Ülkelerin Buluşması). Šiais metais renginyje dalyvavo 66 šalys, kurios pristatė savo šalį.
Aš iš karto sutikau, nes manau, kad tai be galo įdomus renginys, ne tik paivairinantis užseniečių Turkijoje gyvenimą, bet ir leidžia patiems turkams geriau pažinti kitas šalis. Šis renginys nebuvo atviras visiems, nes vyko Akademijos teritorijoje, tačiau jame dalyvavo daugiau nei pusantro tūkstančio iš anksto registruotų žmonių. 
Vakare planuotas koncertas buvo atšauktas dėl šiuo metu Turkijoje paskelbto gedulo. Jei dar negirdėjote, tai antradienį vakare Somoje (Manisa, Turkija) esančioje anglies kasykloje įvyko sprogimas, kurio metu daugiau nei 200 žmonių žuvo, dar beveik toks pat skaičius liko užstrigę. Ir deja, su kiekviena valanda žuvusiųjų skaičius didėja. Plačiau apie nelaimę parašė Giedrė, gyvenanti Sidėje, rašanti tinklaraštį Gyvenimas Turkijoje

Diena pasitaikė tikrai karšta, nors ir kartais apsiniaukdavo ir lyg pradėdavo gąsdinti vienas kitas lašas lietaus. Tačiau tai tikrai nesutrugdė renginiui. 
Lietuviškas stendas pasipuošė nuotraukomis su gražiausiomis lietuviškomis vietomis, patiekalais. Kamilė paruošė kelis plakatus apie Lietuvą, Vilnių bei Trakuose gyvenančią Karaimų bendruomenę, kuri kaip žinia yra kilusi iš Turkijos. Iš Lietuvos turėjome atvežtus lankstinukus, atšvaistus, krepšinio kamuolį, magnetukus ant šaldytuvo, žemėlapius ir kitus suvenyrus, kuriais labai domėjosi visi apsilankantys.
Aš pasirūpinau žagarėlių kalnu, trupininiu obuolių ir džiovintų spanguolių pyragu, keliomis užkandėlėmis su burokėlių ir obuolių bei morkų, svogūnų ir kmynų pagardais. Tiesiai iš Lietuvos buvo atvežtas šakotis, grikių medus, spanguolių uogienė, medumi gardinta žolelių arbata, gira, kepta ruginė duona su česnaku ir mineralinis vanduo Vytautas
Ar turkai pažįsta Lietuvą? Dauguma žino, kur mūsų šalis, apie lietuvių aistrą krepšiniui, keletas net yra buvę, buvo tokių, kurie ir nieko nėra girdėję, bet visi nuoširdžiai domėjosi. Ypač domino karaimų bendruomenė ir šakočio gamybos technologija, jau nekalbant apie girą, į kurią labai įtartinai žiūrėjo, bet mielai ragavo.
O šios dienos mano receptas bus paprastas - žagarėliai. Vaikystėje tikrai juos mėgome ir dažnai juos kepdavome. Ir tų receptų yra visokių, ar tai su varške, ar tai tik su miltais ir kiaušiniais, gyvendama Turkijoje savus žagarėlius pagardinau jogurtu. Ir ką, viskas puikiai pavyko. Šventės lankytojai mielai ant jų tepė grikių medų ar spanguolių uogienę. Sakyti, kad tai skaniausias lietuviškas desertas tikrai nedrįsčiau, bet jie visada sukelia nostalgiją. Iš šio kiekio išeina didžiausios 4 lėkštės žagarėlių ( apie 80), tai tikrai užteks pavaišinti būriui svečių. 

Žagarėliai:


apie 80

Reikia:


4 kiaušiniai
4 valg.š. cukraus
100ml natūralaus jogurto
500g miltų
žiubsnelio druskos
apie 500-600ml saulėgražų aliejaus kepimui
cukraus pudros apibarstymui

Gaminam:

Dubenyje sumaišykite kiaušinius, cukrų ir jogurtą. Šiek tiek paplakite iki vientisos masės. Tada supilkite miltus ir išmaišykite. Kai masė taps vientisa, perkelkite ant stalo ir minkykite, daužykite kol taps elastinga apie 10 minčių ( galite tešlą pasiruošti ir duonos kepimo aparate įjungę minkymo funkciją). Gerai išminkius tešlą ji jau nebūna tokia lipni.
Tešlą padalinkite į 3 dalis. Imkite vieną ir ant šiek tiek miltais pabarstyto paviršiaus iškočiokite į ploną apskritimą. Jei ploniau kočiosite, žagarėliai bus traškesni, jei storiau - minkštesni. Taigi pasirinkite, kokius mėgstate. Supjaustykite juostelėmis, juosteles dar perpjaukite ir kiekvienos nedidelės juostelės viduryje pagarykite pjūvį, vieną kraštą pernerkite per tą pjūvį. Gausis gražiai suraitytas žagarėlis.
Įkaitinkite aliejų. Jokiu būdu žagarėlių nedėkite į neįkaitintą aliejų, nes jie tada prisigers daug aliejaus ir bus riebūs. Dėkite po kelis žagarėlius į puodą, kelioliką sekundžių pakepkite kol šiek tiek parus ir išsipūs, tada apverskite ( būkite ypač atsargūs su karštu aliejumi), dar kelias sekundes pavirkite ir išimkite. Sudėkite žagarėlius ant popierinio rankšluosčio. Prieš pateikiant apibarstykite cukraus pudra.  

Žagarėliai, crumble apple and cranberry cake, rye flour crackers with beetroot and carrot relishes
Yesterday I took part in an event which is part of activitied organized during Istanbul Air Force Academy Eagle Week. It was called "Meeting of the countries" where about 66 countries from around the world presented their food, crafts, and places of interest. I was invited by a Lithuanian whi studies tourism in Istanbul University and really enjoyed the day! We served some Lithuanian specialities as well. We had some traditional tree cake - Šakotis, bread drink - gira, mineral water Vytauras, honey flavored herbal tea, buckwheat honey and cranberry jam delivered straight from Lithuania, however, I made some fried sweet dough - žagarėliai, which was my childhood treat, crumble appie cake with cranberries and some rye flour crackers with carraway seeds topped with bettroot and carrot relishes. 
If you are willing to try some of Lithuanian treats, here's a recipe of Žagarėliai. Traditionally we use sourcream instead of yogurt. But as I live in Turkey, yogurt worked just as well. Enjoy!
Žagarėliai

 Žagarėliai - Lithuanian Sweet Fried Dough


makes about 80 pieces

What you need:


4 eggs
4 tbsp sugar
100ml natural yogurt
500g flour
a pinch of salt
about 500-600ml of sunflower oil for frying
some powdered sugar for dusting

What you have to do:


In a bowl mix eggs, sugar and yogurt. Whisk until combined. Add flour and stir until dough is formed. It will be a bit sticky at first, but keep kneading, even beating the dough until you form an elastic piece of dough. Leave the dough to set for 15 minutes. 
Divide the dough into 3 pieces. Roll out each piece into circle. If you want them to be crispy, try to roll out at thin as possible. If you want them softer, make the dough thicker. It is really a matter of preferance. Cut the dough into 2cm thick stripes. They should be about 8-10 cm long ( though can be shorter). Make a cut in the middle of each piece and put one end through the cut. Pull out the ends so you wouold end up with a perfect 'žagarėliai'.
Preheat oil. Boil each piece for about a minute until golden brown. Leave them on a paper kitchen towel and then sprinkle with powdered sugar. Enjoy! 
Tasting Albanian cake
Lithuanian tree cake - Šakotis

Amber is Lithuanian gold

Fried sour dough rye bread rubbed with garlic

Comments

 1. Šaunuolė! Norim dar kartą renginys. Noriu valgyti. Bet nerandu. Rašykite prašom prie renginiai tada galim aplankyti. Viso gero! !

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dėkui! Šis renginys vyksta kas met, gegužės pimomis savaitėmis. Deja, jis nėra atviras..

   Delete
 2. Jau kuri laika seku Jusu tinklialapi, labai idomu matyti Turkija per Jusu akis. Svajoju kadanors i Turkija atkeliauti, bet nezinia kada. Jusu turkiski receptai idomus, esu kelis isbandziusi - labai traukia sito rajona mityba. Linkiu Jums ir tolimesnes sekmes.

  ReplyDelete

Post a Comment

Thank you for taking your time and leaving a comment!

Popular Posts