Virtinukai su mėlynėmis/ Dumplings with blueberries


Jau kelias dienas leidžiame Lietuvoje. Taigi ir pirmomis dienomis užsukau į Kėdainių turgų nusipirkti mėlynių, kurių kažkodėl pasiilgau. Mėlynės man kelia nostalgiją, nors būdama maža jų visai nemėgau, nes dėl neaiškių priežasčių mėlynių uogienė mane visada pykindavo. Tiesa ir dabar uogienės nemėgstu, bet šviežios mėlynės pyragėliuose ar tiesiog valgant jas šaukšteliu man labai patinka. Žinoma pirmą kartą užsukus į lietuvišką prekybos centrą, aš nupėdinau pasižvalgyti kulinarinių žurnalų ( knygynus planuoju ateinančią savaitę aplankyti) ir aišku įsigijau, jų tarpe Virtuvės žurnalas, kuriame radau sentimentus sukeliantį virtinukų receptą su mėlynėmis. 
Aš virtinukus gaminu rečiau nei retai, o ir nemoku taip gražiai jų užraityti, vis sakau todėl, kad esu kairiarankė, nes mamai tai puikiai pavyksta. Todėl šį rytą mama ir juos raitė. Taigi trijų kartų panelės darbavosi su tešla ir mėlynėmis. Kai aš dar buvau maža, mano mama tokius gamindavo su vyšniomis, kurios visada augdavo šalia namų. Iš jų išimdavo kauliukus, apvoliodavo cukruje ir krakmole. Lyg šiol žavi saldžiarūgštis skonis. Mėlynes mes taip pat šiek tiek apibėrėme krakmolu ir cukrumi, bet tai nebūtina. 
Kad šis patiekalas būtų visiškai senas ir kupinas prisiminimų, iškrausčiau mamos indų lentyną, kuriame sudėtos jos senosios lėkštės. Ankščiau, kaip žinia būdavo daug daugiau progų švęsti, nes mano mamos giminė didelė, todėl ir indų pas ją visada buvo daug. Taigi landžiojimas po jos indus lyg vaikui žaidimas smėlio dėžėje. Smagu ir tiek!

Virtinukai su mėlynėmis


(4 asmenims)

Reikia:


tešlai:

1 st vandens
3 1/2 st miltų
žiubsnelis druskos

įdarui:

1 st mėlynių
1 valg.š. cukraus
1/2 valg.š. krakmolo

pateikimui;
1-2 valg.š. sviesto
100ml grietinės 
saujelės mėlynių ir žemuogių

Gaminam:


Miltus, druską ir vandenį sumaišykite dubenyje ir išminkykite vientisą elastingą tešlą. Leiskite jai pastovėti apie 15 min.
Mėlynes sumaišykite su cukrumi ir krakmolu.
Tešlą padalinkite į 3 dalis ir kiekvieną gabalėlį iškočiokite į ploną apskritimą. Išpjaukite nedidelius apskritimus, įdėkite įdaro ir užlenkite kraštus, užraitykite. 
Užvirinkite vandenį dideliame puode ir šiek tiek įberkite druskos. Sudėkite virtinukus. Virkite po 10-15 virtinukų vienu metu. Kai virtinukai iškils į vandens paviršių, pavirkite dar 3 minutes ir išimkite iš puodo. Iš karto apliekite tirpintu sviestu ir pateikite kartu su grietine. Apiberkite dar saujele šviežių uogų. Skanaus!


Holidays in Lithuania always bring me to my childhood, to the places I grew up, to the toys I used, to the meals I used to have as a kid. This dish is one of those sentimental ones. My mum used to make them stuffed with sour cherries rolled in starch and sugar. Blueberries came to my mind after checking one Lithuanian food magazine Virtuve. Just this is the way my mum used to make. This time she also made for me and my little daughter. A dish that was shared among three generations. 
I even served them in old plates that my mother keeps in her old locker. It is really like going those many years back  just this time we were three - my mum, my girl and me. 

Dumplings with blueberries


serves 4

What you need:


dough:

1 cup water
3 1/2 cups flour
a pinch of salt

filling:
1 cup blueberries
1 tbsp sugar
1/2 tbsp starch

for serving:
1 tbsp butter
100ml sourcream
a handfull of blueberries and wild strawberries

What you have to do:

In a bowl mix flour, water, salt. Knead the dough until smooth and elastic. Leave to rest for 15 minutes.
In a bowl mix fresh blueberries with sugar and starch. 
Divide the dough into 3 pieces. Roll out each piece into a thin circle. Use a glass or a cookie cutter to cut out small circles about 5 cm in diametre. Add a teaspoon of blueberry filling and fold the dough. Pinch the sides well. If you are good at folding the sides as it is shown in the photo, go for it. If not. just use a fork to press the sides. 
Bring a pot of water to boil and add the dumplings. 10-15 dumplings at a time. When the dumplings show up on the surface of the pot, cook for 3 more minutes and remove from the pot. Add butter and sourcream. Serve immediately with some fresh berries on the top. Enjoy!Comments

Popular Posts