Lithuanian country style lunch / Lietuviško kaimo stiliaus pietūs

Manęs labai dažnai klausia, ką lietuviai valgo kas dieną. Cepelinų juk kas dieną tikrai neverdame. O ir virtiniai ar balandėliai ne kas dieną gaminami. Aš ne daug težinau apie tradicinę bajorišką lietuvių virtuvę, kuri sakoma buvo labai turtinga. Daugiau žinau tik apie kaimišką virtuvę, kurią pažinau iš savo močiutės ir mamos. Močiutė ( mano mamos mama) užaugino savus 7 vaikus Kamėnų kaime, kurio jau nebėra, toje vietoje testovi ąžuolas, prie kurio pasakojo kaimo mergos ir bernai eidavo susitikti. Apie Kamėnus aš nieko neatsimenu, daugiau prisiminimų liko iš Šėtos kaimo, kur dar lyg šiol prie pat kapinių stovi mažai renovuotas jau mūsų giminei nepriklausantis močiutės namas. Ji ir palaidota kartu su seneliu visai šalia, prie pat tvoros. Netoliese buvo mažas prūdas, kuriame žąsys eidavo paplaukyti, dar lyg šiol yra ta pati parduotuvė, kur eidavome pirkti ledų. Atsimenu vasaras pas močiutę, atsimenu talkas, kai suvažiuodavo tetos, dėdės, pusbroliai ir pusseserės, kai skindavome kriaušes ir obuolius, kai norėdavome miegoti ant šieno, tik vaikams neleisdavo.Taigi močiutė tikrai mokėjo gaminti dideliai šeimynai, tiesa pyragų per daug neatsimenu, bet kažką tokio paprasto, per daug nereikalaujančio pastangų, visada pagamindavo. 
Mano mama taip pat per daug neturėdavo laiko gaminti, nes ji visada buvo atsakinga už didžiulį ūkį, agurkų šiltnamį, o kur dar darbas pamainomis bei du vaikai. Todėl tai, ką ji gamindavo buvo taip pat kažkas greito, dažnai gaminama viename puode, tačiau laisvadieniais dažnai kepdavo medaus tortą, o šventėmis aguonų vyniotinius, o kur dar visi mėsos gaminiai, kai kaime būdavo skerstuvės.
Šis receptas yra patiekalo, kuris tikrai dažnai būdavo gaminamas, kai nebūdavo laiko, tiesa jis nebūdavo pateikiamas svečiams ar švenčių metu, tiesiog čia ir dabar. Išverdama sriuba su mėsos gabalu, o vėliau šalia pateikiama mėsa pagardinta sultiniu ir svogūnais su gausiai apibertu juoduoju pipiru. Na mėsos kaime visada juk būdavo, ypač rūkytos, kuri puikiai tinka burokėlių sriubai. Kadangi dabar vasara, tai burokėlių sriuba yra paprasčiausiai verdama su lapais. Ir tikrai skanu. Ne kiekvieną dieną tai valgydavom, bet būdavo. Dabar tai tuo labiau tokių patiekalų negaminam, nes kažkaip nesinori, o gal ir požiūris į maistą pasikeitė ar gyvenimo būdas pakito. Taigi receptas, jei sugalvotumėte kaimiškas tradicijas puoselėti. 

Burokėlių sriuba su lapais ir rūkytais šonkauliais


4 -6 asmenims

Reikia:


4 parūkytų kiaulienos šonkaulių
2 svogūnai
2 morkos
1 maža cukinija
2 nedideli burokėliai su lapais
2 didokos bulvės
2 valg.š. aliejaus
2-3 valg.š. acto
1/2 arb.š. džiovinto raudonėlio
1/4 arb.š. čiobrelio
2 lauro lapų
saujelė krapų, petražolių ir svogūno laiškų
druskos ir juodųjų pipirų
grietinės pateikimui

Gaminam


1 svogūną, morkas ir cukiniją nulupkite ir smulkiai supjaustykite ar sutarkuokite. Burokėlius kruopščiai nuplaukite, nupjaukite lapus. Bulves nuskuskite, nuplaukite ir supjaustykite nedideliais gabalėliais ar riekelėmis. Puode įkaitinkite aliejų, sudėkite svogūnus, morkas ir cukiniją. Pagardinkite druska ir 3-4 minutes pakepinkite. Sudėkite bulves, šonkaulius, burokėlių šaknis ( neluptas, tik nuplautas). Užpilkite 2-3 litrais vandens ir virkite apie 30-35 minutes. Nedideli burokėliai per tą laiką jau bus išvirę, tai juos išgraibykite ir šiek tiek atvėsinus nulupkite ir sutarkuokite. 
Supjaustykite burokėlių lapus ir sudėkite į puodą su sriuba. Pavirkite apie 5 minutes. Pagardinkite raudonėliu, čiobreliu, lauro laipais. Mėsa per tą laiką, jau taip pat turėtų būti minkšta ir nuo kaulo lengvai nusiimti, todėl ją išimkite iš puodo ir padėkite ant lėkštės, kad šiek tiek atvėstų. Sriubą pagardinkite actu ir sudėkite tarkuotus burokėlius. Išmaišykite. Susmulkinkite krapus, petražoles, svogūno laiškus. Saujelę žalumynų atidėkite, o visus kitus suberkite į sriubą. Kai sriuba užvirs, pavirkite apie 3 minutes ir nuimkite nuo ugnies.
Nulupkite 1 likusį svogūną ir supjaustykite pusžiedžiais. Nuo kaulo nuimkite mėsą ir supjaustykite nedideliais gabalėliais. Į dubenį sudėkite svogūnus, apiberkite druska ir juodaisiais pipirais. Sumaišykite, ant viršaus sudėkite mėsą, apiberkite žalumynais, įpilkite 3-4 valg.š. sriubos sultinio. 
Pateikiant sriubą pagardinkite grietine. Šalia pateikite mėsą su svogūnais, šalia dar padėkite ruginės ar kvietinės duonos bei salotų ar kepintų daržovių. Skanaus!


Beetroot soup with beet greens and smoked ribs


serves 4-6

What you need:


4 smoked pork ribs
2 onions
2 carrots
1 small zucchini
2 small beetroots and their greens
2 medium potatoes
2 tbsp oil
2-3 valg.š. white vinegar
1/2 tsp dried oregano
1/4 tsp thyme
2 bay leaves
a handfull of dill, parsley and spring onions
salt and black pepper

sourcream for serving

What you have to do:


Peel and chop or grate 1 onion, carrots, and zucchini. Wash the beetroots and chop off the leaves.  Peel potatoes and cut into cubes.
In a pot preheat some oil, add onion, carrot, zucchini. Saute for 3-4 minutes, then add potatoes, beetroot ( unpeeled), season with salt and black pepper. Pour on 2-3 l of water. Bring it to boil and cook for 30-35 minutes. Remove the beetroots, peel and grate. Remove the ribs.
Chop the beet greens and add them to the soup. Cook for 3-5 minutes.
Add vinegar, thyme, oregano and bay leaves to the soup. Add grated beetroots. Chop dill, parsley and spring onions. Put a small handful aside, the rest put into the soup. Cook for 3-4 minutes and remove from the heat.
Peel and slice one more onion. Add it to a bowl. Season with salt and black pepper. Use your hands to crush the onion a bit. Remove the meat from the bones and put it on the onions. Add a little stock from the soup. Sprinkle with some of the greens. 
Serve soup with some sourcream, cooked meat, some sourough bread and some roasted or fried vegetables or salad on the side. Enjoy!

Comments

Popular Posts