Cabbage wraps with bulgur / Kopūstų suktinukai su bulguro kruopomis/ Lahana sarmasi


Praėjusią savaitę lankiausi pas vieną lietuvaitę Kastamonu mieste, šiaurinėje Turkijos dalyje netoli Juodosios jūros. Taigi mes tas kelias dienas vis planavome gamintis balandėlius, bet kažkaip užsiimėmė kita veikla, prisigamonome kitokių patiekalų, todėl likome be balandėlių, o kopūstą sunaudojome paprasčiausiomis salotomis. Kadangi jau labai seniai buvau valgiusi kopūstų salotas, tai net ir grįžus aš apie jas galvojau. Vakar grįžtant iš darbo ( na aš kaip nenormalūs žmonės dirbu savaitgaliais), užsukau į parduotuvę ir pagriebiau kopūstą, kurie kaip gal žinote Turkijoje dažniausiai būna milžiniški. Parsinešiau namo, o šiandien ryte vis galvojau, ką su juo nuveikus, nes norėjosi ir balandėlių ir salotų. Aišku tokio milžiniško puodo neturėjau, kad visas kopūstas tilptu, norint jį apvirti balandėliams, tai teko jį pjauti per pusę. Gaminant su mažu kopūstų žinoma nepavyktų jau vėliau tų balandėlių susukti, bet kai toks milžinas pūpso, tai nieko daugiau nelieka. Turkų moteris sugeba iš vieno lapo gal kokius šešis suktinukus susukti ir visi būna mažyčiai ir dailūs. Taigi apvirus tą pusę kopūsto vistiek liko daug dailių kopūstlapių, juos supjausčiau norimo dydžio lapeliais ir įdariau bulguro įdaru. Bulguro įdaras nėra labai įprastas visoje Turkijoje, tai labiau Hatay, Gaziantep  regijonų tradicija. Kituose regijonuose naudojamas tradiciškas ryžių  įdaras jei gaminamas šaltas užkandis, o jei visgi gaminamas karštas patiekalas,  į įdarą dedama ir malta jautiena. Padažas tai visiškas mano išmislas, nes tokiu būdu lyg ir bandžiau susieti su lietuviška tradicija, kur mėgstame pagardinti tradicinius balandėlius pomidoru padažu, taigi kas gavosi patys matote, o dėl skonio nesiginčijame, bet šis patiekalas mūsų šeimoje jau kelis metus užsibuvo, todėl rekomenduoju ir jums. 


Kopūsto suktinukai su bulguro kruopomis


(4 asmenims)

Reikia:

1 mažo kopūsto arba pusę didesnio
1 st smulkaus bulguro (1st -250ml)
1 svogūnas
1 arb.š. paprikų pastos
1 valg.š. pomidorų pastos
druskos ir juodųjų pipirų
2 valg.š. alyvuogių aliejaus
1 lauro lapas
1/2 arb.š. džiovinto čiobrelio
žiubsnelis džiovintos paprikos dribsnių

padažui:

2 valg.š. saulėgražų aliejaus
1 didelis svogūnas
1 česnako skiltelė
2 valg.š. pomidorų pastos
1/2 arb.š. džiovinto raudonėlio
2 st vandens
druska ir juodieji pipirai

Gaminam:


Kopūstą dėkite į puodą ir užpilkite vandeniu. Kai užvirs, virkite apie 15 minučių, tada peiliu atsargiai nuo koto atskirkite kopūstlapius ir atsargiai, naudodamiesi šakute, nuimkite kelis viršutinius jau suminkštėjusius lapus. Toliau kas kelias minutes nuimkite viršutinius lapus, kol matysite, kad jums jų užteks arba kol visi kopūstalapiai bus nuimti. Palikite šiek tiek atvėsti.
Pasiruoškite įdarą. Bulgurą supilkite į dubenį. Nulupkite svogūną ir smulkiai supjaustykite. Sudėkite daržoves į dubenį su bulguro kruopomis, įdėkite pomidorų ir paprikų pastas, pagardinkite druska, juodaisiais pipirais, įpilkite šiek tiek aliejaus. Viską išmaišykite. 
Imkite kopusto lapą, jei jis didelis, supjaustykite mažesniais gabalėliais ( apie delno dydžio), nes suktinukai turėtų būti nedideli ir plonoki, kitaip teks ilgai virti, kad įdaras būtų išviręs. Ant kopūsto lapo dėkite po šaukštelį įdaro, iš kraštų užlenkite ir susukite į suktinuką. Dėkite suktinuką į puodą. Pagaminkite visus suktinukus, paprastai 5-6 nedidelių suktinukų turėtų užtekti vienam asmeniui, nebent jie jau labai alkani. 
Užpilkite suktinukus vandeniu, kad beveik apsemtų, suberkite čiobrelį, lauro lapą. Uždenkite puodą ir palikite virti apie 20 minučių kol tiek kopūstai, tiek įdaras bus išviręs. 
Pasiruoškite padažą. Nulupkite ir pusžiedžiais supjaustykite svogūnus, smulkiai sukapokite česnaką. Įkaitinkite keptuvę su šlakeliu aliejaus ir sudėkite svogūnus ir česnaką. Pagardinkite druska ir juodaisiais pipirais, išmaišykite ir kepinkite apie 5 minutes, tada sudėkite pomidorų pastą, išmaišykite ir supilkite vandenį. Jei norite jo galite pilti mažiau arba daugiau, verdant vanduo šiek tiek išgaruos ir padažas sutirštės. Pavirkite padažą dar apie 5 minutes, pagardinkite raudonėliu.
Pateikite suktinukus karštus, apipiltus padažu, ant viršaus dar užberkite džiovintos paprikos dribsnių, jei kartais norėtumėte aštresnio patiekalo. Taip pat šalia galite pateikti natūralaus jogurto. Apibarstykite petražolėmis.  Skanaus!Last week I spent a few days in Kastamonu province in Turkey, Black Sea region visiting my friend who moved just a few months ago. As two Lithuanians got into one house we started planning how to make Lithuanian style cabbage wraps but got involved in different activities and the cabbage we had went into a bowl of salad. I enjoyed the salad as well so when came back to Istanbul, went to buy one. Here in Istanbul cabbages are huge so I ended up carrying a monster-sized one home. Half of it was used in a salad and the other I used up to make those sarmas as Turkish would call them. I went for bulgur  filling and it's been our favorite filling since I tried it made by my mother-in-law a few years ago. Onion and tomato sauce was inspired by Lithuanian habit to use tomato sauce while cooking cabbage wraps. 

Cabbage wraps with bulgur

serves 4

What you need:

1 medium cabbage or a half of a very large one
1 cup fine bulgur
1 onion
1 tsp red pepper paste
1 tbsp tomato paste
salt and black pepper
2 tbsp olive oil
1 bay leaf
1/2 tsp dried thyme
a pinch of red pepper flakes

sauce:

2 tbsp olive oil
1 large onion
1 garlic clove
2 tbsp tomato paste
1/2 tsp dried oregano
2 cups water
salt and black pepper to taste

What you have to do:


Put cabbage in a large pot and pour over the water. Bring it to boil and cook for 15 minutes. Use a knife and a fork to seperate each leaf from the core and remove the outer leaves. Leave to boil for a few more minutes and then remove remaining leaves. Let the cabbage cool a bit. If cabbage leaves are large, cut them in smaller pieces. You aim to make thin wraps. 
Prepare the filling. Put fine bulgur in a bowl. Peel and finely chop onion. Put it into the bowl with bulgur, add tomato and red pepper paste, add some salt, black pepper and pour a bit of olive oil. Mix it well together. 
Take one piece of a cabbage and add a teaspoon of the filling on one side, fold the sides, and wrap the filling inside to make a thin wrap. Arrange cabbage wraps in a pot, add some thyme and a bay leaf. Pour over some water just to cover the wraps. Bring the pot to boil and cook for 20 minutes or until cabbage and the filling is fully cooked. 
Prepare the sauce. Peel and slice onion, finely chop garlic. In a pan preheat some olive oil and add the onions and garlic. Season with salt and black pepper, add some dried oregano and stir well. Cook for 5 minutes, then add tomato paste, stir and add water. Stir, bring it to boil and cook for 5 more minutes. 
Serve cabbage wraps while they are still warm with some sauce. Sprinkle with some red pepper flakes and some parsley. You can also serve some natural yogurt on the side. Enjoy!


Comments

 1. Labai viliojantis patiekalas. Ačiū už visus receptus. Seniai žiūriu jūsų receptukus.
  Dar aš vis laukiu turkiškos kiaušinienės. Viešint Turkijoje vieną kartą teko valgyti. Tai nepaprasta kiaušinienė, be galo skani ir neaišku, ar kiaušinienė pomidoruose, ar pomidorai kiaušinienėje. Namuose bandžiau atkurti, bet skonis ne tas - pomidorai įgauna kažkokį prieskonį.
  Gal jūs žinote, kaip pagaminti?
  Leo

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dėkui už komentarą! Kiaušinienės receptas jau paruoštas, bet dar laukia tinkamo laiko! :) Iš ties tai vadinasi menemen. Vasaros metu naudojami pomidorai, paprikos ir svogūnai, viskas gerai sukepinama ir pabaigoje įmaišomi kiaušiniai. Šaltuoju metu naudojama pomidorų pasta. Vistik šiame patiekale svarbiausia pomidorų ir paprikų kokybė, jei jie bus gerai prinokę, tai ir patiekalas bus skanus. Truputis druskos, pipirų ir džiovinto čiobrelio taip pat reikia nepamiršti. Skanaus!

   Delete
 2. Labai ačiū už paaiškinimą. Lauksiu kitų jūsų receptų.
  Leo

  ReplyDelete

Post a Comment

Thank you for taking your time and leaving a comment!

Popular Posts