Kuru patlican dolma / Stuffed dried eggplant / Įdaryti džiovinti baklažanaiĮsisukome į gruodžio mėnesį, oficialiai pradėjome valgyti marinuotas daržoves ir uogienes, parduotuvėse nesidairome į šviežius pomidorus ir agurkus. Bent jau idealiame pasaulyje! Turkijoje, kaip jau ne kartą rašiau, labai jaučiamas daržovių sezoniškumas, nors žinoma yra daržovių, kurias rasite visus metus, bet pavyzdžiui brokolių, kalafijorų ar saliero greičiausiai nerasite vasarą, taip pat kaip figų, arbūzų ar melionų nerasite žiemą. Gyvenant dideliame mieste turgūs mirgėte marga nuo gausybės, tačiau Turkija nėra tik Stambulas, Ankara, Marmaris, Bodrumas ir Antalija. Čia daugybe vietų, kur užsenietis vis dar didelė staigmena, o užsienio kalbą greičiausiai girdėjo tik per televizorių, jei tokį turi. Taigi mažuose miesteliuose ar kaimuose bendruomenės užsiima kokia nors veikla, kuri padėtų garsinti jų vietoves. Retai kada viena šeima renka savo alyvuoges, vynuoges, kitas daržoves ar vaisius, nes tai paprastai daroma su kaimynais ar draugais bei didele gimine. Kai viskas nuskinama, paruošiama tada ir iškeliauja giminėms, vaikams ar anūkams į didmiesčius, ar parduodama dideliems fabrikams. Taigi kiekvienas regijonas kažkuo garsėja, kaip pavyzdžiui Gaziantep regijonas be puikios savo virtuvės, gyriasi didžiausiomis pistacijų plantacijomis bei džiovintomis daržovėmis - ypač baklažanais ir paprikomis. 
Dar rudens pradžioje dalyvavau Gaziantep regijono dienose, tai ten prisipirkau džiovintų daržovių. Kadangi paskutines porą savaičių pas mus lyja bet kada arba beveik visada, apsiniaukę ir visi aplinkui arba jau serga ar tuoj susirgs, tai taip ir norisi likti namuose, todėl ir laikas ištrauktu džiovintas daržoves. Aš iš ties labiausiai iš visų mėgstu įdarytus baklažanus. Prieš išdžiovinant juos, jie yra išpjaunami ir paruošiami būti įdaryti. Taigi paruošti baklažanus būna juokų darbas. Žinoma juos galima įdaryti be kuo, bet skaniausiais būdas yra būtent su ryžiais pagardintais pomidorų, paprikų pastomis ir granatų sirupu, be jokios mėsos. Taigi receptas.

Įdaryti džiovinti baklažanai


(4-5 asmenims)

Reikia:

apie 20 džiovintų nedidelių baklažanų
2 st baldo ryžių
1 svogūnas
2 česnako skiltelės
saujelė šviežių petražolių
2 valg.š. kedrinių pinijų
1 arb.š. paprikų pastos
1 valg.š. pomidorų pastos
3 valg.š. granatų sirupo ( nar eksisi)
4 valg.š. alyvuogių aliejaus
1/2 arb.š. džiovinto raudonėlio
1/2 arb.š džiovintų mėtų
druska ir juodieji pipirai

Gaminam:

Džiovintus baklažanus nuplaukite vandeniu ir sudėkite į puodą. Užpilkite vandeniu ir virkite apie 15 minučių kol taps minkštesni ir lankstūs. Nupilkite vandenį ir palikite šiek tiek atvėsti. 
Pasiruoškite įdarą. Ryžius nuplaukite ir sudėkite į dubenį. Nulupkite svogūną ir česnako skilteles, smulkiai supjaustykite. Susmulkykite petražoles. Daržoves sudėkite į dubenį su ryžiais, pagardinkite paprikų ir pomidorų pastomis, kedrinėmis pinijomis, supilkite granatų sirupą, alyvuogių aliejų, raudonėliu, džiovintomis mėtomis, druska ir juodaisiais pipirais. Viską išmaišykite. 
Imkite vieną baklažaną ir šaukšteliu imdami ryžių įdarą įdarykite juos. Įdaro neprigrūskite iki pat viršaus, nes verdant ryžiai išbrinks, todėl viskas pradės per daug virsti iš baklažano. Užteks pridėti tik 2/3 baklažano. 
Puodo, kuriame planuojate virti, dugną apšlakstykite aliejumi ir sudėkite įdarytus baklažanus. Užpilkite vandeniu, kad šiek tiek apsemtų. Uždenkite puodą ir virkite apie 20-25 minutes, kol įdaras bus visiškai išviręs. Po 15 minučių galite įpilti dar apie 1/2 stiklinės vandens, o tada jau virti kol visas vanduo suvirs. 
Pateikite baklažanus šiltus su mėgstamom salotom arba natūraliu jogurtu. Jei norite aštriau, apiberkite aitriąja paprika.  Skanaus!


When December hit calendars and clouds cover the sky for most of the day for a few weeks with frequent drizzle or even storm, you realise that winter is winter even in Istanbul. This is the time when I realise that I don't want fresh tomato and cucumber salads, but start looking for something more wintery. Soups and stews are always big hits in cool weather, but here in Turkey we have a great choise of dried vegetables that are great when stuffed and sometimes they can taste as good as fresh if not even better. 
You can see strings of dried eggplant all over Turkey in most street markets, spice shops or larger supermarkets. Last autumn I went to Gaziantep region days in Beylikduzu, Istanbul and bought a generous amount of dried vegetables. So now it's the best time to start eating them. My favorite recipe is stuffed dried eggplant with rice, a bit of tomato and pepper paste and some pomegranate molasses or nar eksisi

Stuffed dried eggplant


(serves 4-5)

What you need:

20 dried medium eggplants
2 cups baldo rice
1 onion
2 garlic cloves
a handful of fresh parsley
2 tbsp pine nuts
1 tsp red pepper paste
1 tbsp tomato paste
3 tbsp pomegranate molasses ( nar eksisi)
4 tbsp olive oil
1/2 tsp dried oregano 
1/2 tsp dried mint
salt and black pepper to taste

What you have to do:

Wash dried eggplant and then put them in a pot and cover with clean water. Boil them for about 15 minutes until they get soft. Drain and leave to cool for a while.
Wash rice. Peel and finely chop onion and garlic. Chop parsley. In a bowl combine rice, onion, garlic, parsley, pine nuts, tomato and red pepper paste, pomegranate molasses, olive oil, oregano and mint. Season with salt and pepper. Mix it all together. 
Take the eggplants and stuff them with rice filling. Make sure you stuff only 2/3 of eggplant otherwise the filling will start to fall out while cooking. 
Drizzle some olive oil in the bottom of the pot. Arrange stuffed eggplants. Pour over some water just enough to cover them. Cover the pot with a lid and cook for 20-25 minutes until the filling is cooked through. After 15 minutes check the water amount as you may want to add 1/2 cup so the eggplants wouldn't burn. 
Serve the eggplants warm with your favorite salad and some natural yogurt. Sprinkle with some spicy red pepper flakes if you like! Enjoy!
Comments

Popular Posts