Workshop in Refika's Kitchen / Kulinarinės dirbtuvės Refikos virtuvėje

Refika Birgul yra populiari Turkijos televizijos šefė, knygų autorė ir šiaip aktyvi visuomenės veikėja užsiimanti daugybe projektų vienu metu. Žinoma, ji siekia garsinti turkiškuosius produktus, tokius kaip yufka, kadayif tešlą, bulgurą,  ne tik pačioje Turkijoje, bet ir už jos ribų. Ne veltui jau daugiau nei pusę metų rašo skiltį "Jamie Magazine Turkiye", kuriame visada naudoja būtent tik turkiškus produktus, bet visada skatina būti lankstesniems, išbandyti kitus skonius. 
Taigi kai prieš kelias savaites pamačiau skelbimą apie receptų ir nuotraukų su granatais konkursą, su galimybe laimėti kulinarines dirbtuves Refikos studijoje, tai iškart suskubau dalyvauti. Pirmiausia pasidalinau raudonųjų kopūstų salotomis su granatais, kalafijorų salotomis su granatais bei dar DEBESŲ žurnalui gamintą plovą su aviena, riešutais ir žinoma granatais! Susitikus Refiką, ji pagyrė būtent plovą ir raudonųjų kopūstų salotas, kurios jai pasirodė įdomios ir skanios. Džiaugiuosi dėl to iki begalybės! Juk visada smagu sulaukti gražių atsiliepimų. Taigi patekau tarp 5 laimingųjų ir jau po poros dienų šeštadienį važiavau į Azijinę Stambulo dalį į Refikos studiją. 
Atvykus pamačiau apie 10 žmonių, kurie visi buvo pasiruošę dalyvauti dirbtuvėse ir smalsavo susipažinti su Refika. Kelios dalyvės buvo tinklaraščių rašytojos, viena moteris plėtojanti savo kulinarijos studijos projektą, kuris atsidarys sausio pabaigoje (labai tikiuosi kada nors apsilankyti ir ten!), taip pat tieisog žmonės domintis maisto kultūra ir įvairiais skoniais. Mus visus pasitiko su turkiška arbata ir kava, kuria mėgavomės nuostabose terasose viršutiniame studijos aukšte su vaizdu į senamiestį, kuris toks žavingas lyg iš kokio romantiško filmo, iš kitos terasos matėsi vaizdas į Bosfoto sąsiaurį ir pirmąjį Bosforo tiltą. Pasigrožėjome vaizdais, ryškiomis kėdėmis terasomis, citrinos medeliu tiesiog čia pat augančiu  vazone su gausybe citrinų, vazonėliais su žolelėmis - petražolėmis, mėtomis, rozmarinu.
Kai studijoje pasirodė Refika, ji kaip tikra šeimininkė pirmiausia visiems paruošė gėrimą su pačios gamintu sirupu ir ledukais su užšaldytais granatais bei mėtomis. Pirmasis įspūdis iš karto tapo puikus!
Šokoladinis gullac
Greitai pradėjome gaminti desertą - gullac. Gullac yra tradicinis desertas Ramadano mėnesio metu, kuris gaminamas iš plonyčių lakštų, kurie gaminami iš ryžių ir kviečių krakmolo ir vandens. Iš pirmo žvilgsnio jie panašūs į 'spring rolls' naudojamus ryžių lakštus, tik gullac lakštai daug didesni, jie visada perkami parduotuvėje (bent jau niekada nemačiau ir negirdėjau kažką bandančius juos gaminti  namie). Taigi lakštai yra sulaistomi sirupu gamintu iš pieno, vanilės ir cukraus. Viduje dar dedamas vienas sluoksnis riešutų. Taigi Refika viską darė savo stiliumi ir tradicinį receptą pakeitė. Vietoj pieno sirupo pasigaminome šokoladinį sirupą lyg kokį karštą šokoladą, taip pat naudojome DAUG pistacijų. Na vient tik ingridientai skamba puikiai, tai patikėkite, kad buvo labai gardu, nors ir gullac paprastai nėra labai išvaizdus desertas. 

Jautienos maltinukų, bulguro ir granatų troškinys
Antras patiekalas buvo maltinukai su bulguru ir granatais pavadintu - Nardana Şi, o tai tiesiog pasako, kad bus naudojami granatai (nar), jautiena (dana) ir kad tai bus troškinys (aşi). Šis patiekalas man labiausiai patiko, todėl ir nusprendžiau pasidalinti jo receptu, kurį tiksliai surašytą vėliau atsiuntė Refikos atstovai, nors jis tikrai toks paprastas, kad ir taip puikiai atsiminiau. Tiesiog man tikrai patinka tokie patiekalai, kuriems reikia tiek nedaug pastangų, o gaunasi puikus rezultatas, o ant viršaus užbarstyti granatai suteikia ne tik malonų skonį, bet ir gražiai atrodo. 

Kol maltinukai troškinosi, gaminome kadayif manti, kurie yra lyg ir virtinukai, jautienos gabalėliai susukti į kadayif tešlą, viskas iškepama orkaitėje, o jau pabaigoje pateikiama su pomidorų ir jogurto pagardintu česnaku padažais bei apibarstyta viskas mėtomis ( labai tradiciškas manti pateikimo būdas, bet greičiausiai tuo ir žavi Refikos patiekalai, nes ji sugeba suderinti tradiciškas turkiškas maisto tradicijas su naujomis, neįprastomis, todėl ir vadina savo patiekalus - fusion). Aš jau esu gaminusi šį patiekalą pagal receptą iš pirmosios Refika knygos "Cooking New Istanbul Style", tačiau dirbtuvių metu ji pristatė truputėlį greitesnį būdą juos pagaminti, nes ji ruošia laidų ciklą - patiekalai per 10 minučių ( jos bandymas skatinti Stambuliečius gaminti namie, o ne valogyti greito maisto restoranuose, kurie šviesos greičiu plinta aplinkui, pakeisdami tradicinius restoranus ar parduotuves ( kada nors papasakosiu istoriją apie tradicinią užeigėlę netoli Taksim Stambule, kuri daugiau nei 50 metų garsėjo kaymak, tirštinta grietinėle, prekyba, bei tradiciniais pusryčiais, tačiau buvo priversta užsidaryti dėl plėtros projektų, o dabar sako ten jau atidarytas išpuoštas greito maisto restoranas).
Kol viskas kepė ir troškinosi, greitai pasiruošėme dar vieną užkandėlę, kuri puikiai apibūdina Refikos stilių - Turkiški suši. Kaip ji pasakojo, būtent dėl tų sušių ją susirado Jamie Magazine kūrėjai. Pasirodo ji dalyvavo vienoje maisto parodoje, kurioje taip pat viską apžiūrinėjo redaktorius Andie Simon Harries, jis pamatęs juos iškarto sako, o tu Refika! Tai galima sakyti tokiu būdu ir atėjo Jamie žurnalas į Turkiją. Taigi sušius gaminome su kepintomis krevetėmis pagardintomis imbieru  ir česnaku. Juos susukome į turkišką yufką, kuri turi būti šviežia, nes čia reikalinga lanksti, netrupanti tešla ( ji yra truputį jau apkepinta gaminimo metu, todėl negalvokite, kad žalią tešlą valgėme). Į vidų dėjome naminį majonezą pagardiną aitriąja paprika, agurkų šiaudelius, granatus, šviežią kalendrą ir aguonas. Viską susukome, supjaustėme gabalėliais, sustatėme ant lėkščių apibertų aguonomis ir granatais. Prieš pateikiant, šiek tiek apšlakstėme sojos padažu.
Taigi penkias valandas praleidome gamindamos ( tiesą sakant gaminome gal tik apie valandą, su ilgais tarpas), pertraukėlių metu mėgavomės arbata, kava, gėrimais, bei turėjome progos fotografuotis, plepėti. Oras tada buvo nepaprastai gražus, saulėtas, todėl daug laiko praleidome terasose. Tikrai nepamirštama patirtis! Gavome dovanų naują knygą su autografu ir puikiausiais palinkėjimais - NARLI TARIFLER ( Receptai su granatais). Vienas iš malonesnių susitikimų šiais metais, puiki pažintis, kurią tikiuosi pratęsti. Taigi tai jau paliksiu Naujiesiems Metams!
O pabaigai receptas, kurį ir žadėjau! Jei ne šiandien, tai tikrai tiks ir ateinančius žiemos mėnesius, nes troškiniai visada šildo! Gražių ateinančių mėtų, sėkmės darbuose, daug meilės šeimoje, kantrybės bendraujant ir daug gardžių akimirkų, kurie suteiks daugiau atspalvių kasdienai! Atsiprašau, kad ne viską spėjau surašyti, ką norėjau, nepasidalinau visais paruoštais receptais,  bet gruodis buvo nepaprastai pilnas įvykių, ir tikrai nesiskundžiu, nes tai vienas iš puikiausių mėnesių šiais metais! Džiaugiuosi tuo, ką turiu ir ką darau, savo šeima, draugais, darbu, o ar ne tai ir apibūdiną laimę! Taigi linkiu daug laimės ir Jums! Su Naujaisiais! Gražių švenčių!

Jautienos ir bulguro maltinukai su granatais

(Refika Birgul receptas)
 6-8 asmenims

Reikia:


500g maltos jautienos
1 svogūnas
1 st smulkaus bulguro
1 valg.š. džiovinto violetinio baziliko
1 valg.š. aitriosios paprikos dribsnių

troškiniui:

2,5 valg.š. sviesto
1 svogūnas
1 valg.š. pomidorų pastos
1200ml verdančio vandens
125 ml granatų sirupo
1 valg.š. maltų juodųjų pipirų
druskos pagal skonį

1/2 st granatų sėklų
keli petražolių lapeliai

Gaminam:


Paruošiame tradiciškus maltinukus. Jautieną sudėkite į dubenį kartu su smulkiu bulguru. Nulupkite ir smulkiai supjaustykite svogūną, juos sudėkite į dubenį su mėsa. Pagardinkite druska, violetiniu baziliku, aitriąja paprika. Viską maišykite ranka apie 5-10 minučių kol masė taps lipni (bulguras minkomas minkštėja ir todėl viskas pradeda lipti). Suformuokite nedidelius, graikinio riešuto dydžio apvalius maltinukus. 
Puode ištirpinkite sviestą (galite dalį pakeisti aliejumi, bet jokiu būdu ne visą, nes sviestas suteiks puikų skonį). Svogūną supjaustykite pusžiedžiais. Sudėkite į puodą ir kepkite apie 3-4 minutes kol pradės minkštėti. Pagardinkite druska ir juodaisiais pipirais. Tada sudėkite pomidorų pastą ir išmaišykite ir pakepkite dar apie 2 minutes. Supilkite 1200ml karšto vandens, kai užvirs,  supilkite granatų surupą ir sudėkite maltinukus. Šiek tiek pamaišykite ir ant nedidelės ugnies troškinkite apie 25 minutes. 
Pateikite karštus. Prieš pateikiant apiberkite granatų sėklomis ir papuoškite petražolių lapeliais. Skanaus!

Beef and bulgur meatballs with pomegranate


(recipe is the courtesy of Refika Birgul)

serves 6-8

What you need:


500g ground beef
1 onion
1 cup of fine bulgur
1 tbsp dried purple basil
1 tbsp red pepper flakes

sauce:
2,5 tbsp butter
1 onion
1 tbsp tomato paste
1200ml boiling water
125 ml pomegranate molasses
1 tbsp black pepper
salt to taste

about 1/2 cup of pomegranate seeds
some parsley

What you have to do:


Peel and finely chop one onion. In a bowl mix the onion, ground beef, fine bulgur. Season with salt, red pepper flakes and purple basil. Knead the meat for 5-10 minutes until it gets sticky. Make walnut size round meatballs. 
In a pot melt butter. Peel and slice the onion. Add the onion to the pot, cook for 3 minutes until it starts softening. Add tomato paste and cook for 2 minutes. Season with salt and black pepper. Pour in 1200ml water. Bring it to boil, and then add meatballs with pomegranate molasses. Stir a little bit and cover the pot with a lid. Cook for about 25 minutes on a low heat. 
Serve hot with some pomegranate seeds on top and a few pasley leaves. Enjoy!


Comments

Popular Posts