Alaca çorbası / Alaca- sriuba su avinžirniais ir žaliaisiais lęšiais


Gruodžio pabaigoje Stambule lankėsi Beata Nicholson, kur su vyru ir draugais sutiko Naujuosius. Ji dar prieš kelias savaites pasiūlė susitikti, o aš žinoma nei akimirkos nedvejojau. Juk ne kasdien gaunu tokius kvietimus, o ir susitikti bei tiesiog paplepėti su Beata buvo tikra garbė. Nežinau Lietuvoje daugiau nei vieno žmogaus, kuris tokiu mastu įtakotų lietuvių valgymo įpročius. Beto, dar susipažinau su operos solistu Edgaru Montvidu! Ar gali būti geriau! Prisipažinsiu, kad iš pradžių jaučiausi gana nepatogiai ( na kas aš tokia palyginus su jų pasiekimais ir darbais), bet jie tokie šilti žmonės, kad bendrauti buvo tikras malonumas. Po arbatėlės ir eklero viežbučio arbatinėje, su Beata išsiruošėme į Prieskonių turgų, šiek tiek pavaikščiojome aplinkinėmis gatvelėmis ir žinoma dar nuėjome suvalgyti sumuštinio su skumbre restoranėlyje po Galata tiltu. Besišnekučiuojant, ji man pasiūlė tapti Beatos Virtuvės svečiu ir papasakoti apie maistą Stambule. Taigi taip ir padariau! Žinoma visko nesutalpinsi viename tinklaraščio įraše, todėl pasirinkau tik trumpai papasakoti, ką galima nuveikti Prieskonių Turguje ir aplinkui esančiose gatvelėse, ką paragauti. Taip pat pridėjau ir Alaca sriubos receptą, kuris gal paskatins nieko nežinančius apie kasdienį turkišką maistą po truptį jį pažinti. 
Alaca corbasi – arba “margoji” sriuba tradiciškai yra kildinama iš Gaziantep regijono, pietryčių Turkijoje, todėl dažnai sutinkama Gaziantep virtuve specializuojančiuose restoranuose ir, žinoma, namuose. Joje naudojami tradiciniai turkiški ingridientai, prieskoniai, kurie greitai suteikia sotumo jausmą, o žiemos metu puikiai sušildo. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad  šią sriubą reikia ilgai virti, tačiau iš vakaro pasiruošus ingridientus, sriubą išvirsite greičiau nei per valandą.

Alaca sriuba - sriuba su avinžirniais ir lęšiais

receptas taip pat yra publikuotas Beatos Virtuvė tinklaraštyje

(6 asmenims)

Reikia: 

½ st perlinių kruopų
½ st avinžirnių
½ st žaliųjų lešių
1 svogūnas
2 skiltelės česnako
2-3 valg.š. alyvuogių aliejaus
1 valg.š. pomidorų pastos
1 arb.š. paprikų pastos
1 arb.š. džiovinto raudonėlio
½ arb.š. džiovinto čiobrelio
Druskos ir juodųjų pipirų pagal skonį
Apie 3-3 ½  litrus mėsos sultinio

Pagardui:
2 valg.š. sviesto
1 valg.š. alyvuogių aliejaus
1 arb.š. aitriosios paprikos dribsnių
1 arb.š. džiovintų mėtų

Gaminam: 

Iš vakaro į atskirus puodus ar dubenėlius suberkite perlines kruopas, avinžirnius ir žaliuosius lęšius. Gausiai užpilkite vandeniu ir palikite per naktį. Kitą dieną nupilkite vandenį, užpilkite švariu vandeniu. Avinžirnius virkite apie 35 minutes, žaliuosius lęšius apie 25 minutes, arba kol išvirs. Išvirus nupilkite likusį vandenį.
Dideliame puode įkaitinkite alyvuogių aliejų. Nulupkite ir smulkiai supjaustykite svogūną bei česnako skilteles. Pakepinkite apie 3 minutes. Tada sudėkite išmirkytas perlines kruopas, pamaišykite ir supilkite mėsos sultinį. Pagardinkite druskas ir juodaisiais pipirais, raudonėliu ir čiobreliu. Užvirinkite ir virkite apie 30 minučių. Per tą laiką perlinės kruopos bus beveik išvirusios. Sudėkite virtus avinžirnius, žaliuosius lęšius, pomidorų ir paprikų pastą. Viską gerai išmaišykite. Jei matote, kad sriuba darosi tirštoka, įpilkite dar šiek tiek vandens. Pavirkite dar apie 15-20 minučių, kad visi skoniai susimaišytų ir perlinės kruopos būtų visiškai išvirusios.
Prieš patiekiant sriubą, pasiruoškite užpilą. Nedideliame puode ar keptuvėje ištirpinkite sviestą, supilkite alyvuogių aliejų, suberkite aitriąją papriką, bei džiovintas mėtas. Išmaišykite ir nuimkite nuo ugnies. Pateikite sriubą dubenėliuose, apšlaksčius užpilu. 


Alaca soup originates from Gaziantep region where meals are filling and rich with flavor. I liked the combination of chickpeas, green lentils and pearl barley which actually make a full meal. Chilli adds some heat while mint adds Middle Eastern flavor. 

Alaca soup


featured in Beatos Virtuvė

(serves 4)

What you need:

½ cup pearl barley
½ cup chickpeas
½ cup green lentils
1 onion
2 cloves of garlic
2-3 tbsp olive oil
1 tbsp tomato paste
1 tsp sweet red pepper paste
1 tsp dried oregano
½ tsp dried thyme
salt and black pepper to taste
about 3-3 ½  litres of meat stock

garnish:
2 tbsp butter
1 tbsp olive oil
1 tsp chilli pepper flakes
1 tsp dried mint

What you have to do:

A night before you make soup, in seperate pots put pearl barley, chickpeas and green lentils. Fully cover them with water and leave them to soak overnight. The other day drain them all. Chickpeas and green lentils cover with fresh water and cook chickpeas for 35 min, lentils - 25 minutes, or until cooked. Drain when cooked.
In a large pot preheat olive oil. Peel and finely chop onion and garlic. Fry them for 3 minutes. Add soaked pearl barley, stir it all well and add meat stock. Season with salt and black pepper, add oregano and thyme. Bring the soup to boil and cook for 30 minutes. Pearl barley should be almost cooked. Add cooked chickpeas, green lentils, tomato and red pepper paste. Stir it all really well. If you find soup too tick, add some water. Cook for 15-20 minutes until flavors mix and pearl barley is fully cooked through.
Before serving, prepare the garnish. In a pot or a pan melt butter, add olive oil, chilli pepper flakes, and dried mint. Stir it and remove from heat. Serve soup in bowls with some flavored butter drizzled on the top. Enjoy!Comments

Popular Posts