Falafel


Avinžirnius mes mėgstame ir tai greičiausiai didžiausias atradimas man gyvenant Turkijoje. Paprasti žirniai man sausoki, pupelės per minkštos, o avinžirniai tai pats tas. Todėl visada galvoju, kaip juos dar pagaminti. 
Prieš kelias dienas pamačiau Claudia iš Seasonal Cook of Turkey  įkeltas nuotraukas Facebooke apie jos aplankytą libanietišką restoraną Stambule, kur ji valgė falafel, kitaip sakant keptus avinžirnių paplotėlius, su tabouleh salotomis. Iškarto supratau, kad norėčiau pati jų paragauti, nes atrodė, kad tai būtent toks maistas, koks man patiktų.
Prasidėjus neramumams Sirijoje, vis daugiau atvyksta pabėgelių iš tų kraštų. Žinoma turtinguosius matome prekybos centruose perkančius viską dideliais kiekiais, kitus gyvenančius tiesiog gatvėse, apgriautuose namuose. Bėgant metams ar tik mėnesiams gatvės gyvenimas išugdo įžulumą, skatina smulkias vagystes, tuo vis labiau skatindami vietinių turkų pyktį. Tikrai įdomu ir šiek tiek neramu tai stebėti. Graudu matyti basus purvinus ir alkanus vaikus žiemą sėdinčius tiesiog gatvėje, kai jie turėtų būti mokykloje ar bent jau šiltuose namuose su šeima. 
Kitiems pabėgeliams pasiseka šiek tiek labiau, todėl greitai supratę, kad didėjant atvykelių skaičiui iš Vidurio Rytų, atsirado rinka arabiškos kilmės patiekalams. Tai štai ir turime pačiame Stambulo viduryje net kelias užeigas , kurie po truputį pristato Vidurio Rytų šalių virtuvės patiekalus. Kol kas tokių vietų žvaigždė yra falafel. 
Taigi paskaičiau keletą receptų, nusipirkau avinžirnių, iš vakaro juos užmerkiau ir štai puikiausia užkandėlė ar net visas patiekalas. Tiesa įvairiausių prieskonių aš į juos nedėjau, nes pirmą kartą reikia prisipratinti skonį, tai pagardinau tik zahter priekonių mišinį. Aš jį atsivežiau keliaudama Hatay regijone, Turkijoje, tačiau kiekviena savimi besididžiuojanti prieskonių parduotuvė jų turi, nes tai labai populiarus arabiškų patiekalų prieskonių mišinys, kurių pagrindą sudaro čiobrelis, kuminas, sezamų sėklos, o visa kita jau nuo gamintojo priklauso. 

Falafel


adaptuota pagal Tori Avey receptą

Reikia:

300g avinžirnių
1 nedidelis svogūnas
3 skiltelės česnako
sajelės šviežių petražolių ir mėtų
2 valg.š. miltų
druska ir juodieji pipirai
1 arb.š. zahter prieskonių mišinio
2-3 valg.š. sezamų sėklų
apie 1 st aliejaus kepimui

pateikimui:
marinuotų daržovių
citrinos sulčių
pitos ar plokščiosios duonos

Gaminam:

Avinžirnius supilkite į puodą ir gausiai užpilkite vandeniu.Palikite išmirkti per naktį, mažiausai 6 valandas. Tada nupilkite vandenį ir sudėkite avinžirnius į maisto smulkintuvą. Greičiausiai tai teks daryti dalimis, nebent jūsų smulkintuvas labai didelis.
Nulupkite svogūną ir česnakus, juos taip pat sudėkite į smulkintuvą su avinžirniais, suberkite zahter, druską, juoduosius pipirus, šiek tiek smulkintas petražoles, mėtas. Viską susmulkinkite. Visiškai vientisa masė nesigaus, labiau smulkūs drėgni trupiniai.Juos perdėkite į dubenį, įmaišykite miltus. Išmaišykite ir suformuokite norimos formos paplotėlius. Paprastai jie būna apvalūs, tačiau gaminami ir ovalo formos. Man patiko ovalo forma. Jei norite paplotėlius apvoliokite sezamų sėklose, nes tai suteiks daugiau traškumo.
Įkaitinkite aliejų puode ar keptuvėje, ir po kelis falafel paplotėlius kepkite kol gražiai apskrus, 4-5 minutes, priklausomai nuo dydžio.
Pateikite šiltus su marinuotomis daržovėmis, apšlakstykite citrinos sultimis, pateikite šalia žalumynų. Jei norite patiekite su jogurtu sumaišytu kartu su tahini pasta. Skanaus! 

Falafel entered Istanbul food industry a few years ago when a number of refugees from Syria, and other immigrants from Middle Eastern countries increased in just a matter of a few months. While some are enjoying unbelievable luxury and go on shopping sprees in the most expensive shopping malls, others live on the streets without proper food and little hope. Dispite these differences, food is something that unites people and that is why a number of new eateries have opened recently which serve Middle Eastern food and of course, falatel and tabouleh are the stars. 
A few weeks ago I saw Claudia from Seasonal Cook in Turkey posting some photos of falafel she had in one restaurant, I knew I want to try them as well.

Falafel

(serves 4)

adapted from Tori Avei recipe

What you need:


300g chickpeas (garbanzo beans)
1 medium onion
3 garlic cloves
a handful of fresh parsley and mint
1 tsp zahter spice mix
2-3 tbsp sesame seeds
oil for frying

for serving;
some pickled vegetables
lemon juice
pita or any other flat bread

What you have to do:

A day ago put chickpeas into a pot and generously cover with water. Leave it to soak overnight or at least for 6 hours. The other day drain them and transfer to a food processor. Blend them intil fine crumbles are formed. 
Peel and chop onion and garlic. Add them to the food processor with chickpeas together with chopped parley and mint, salt, black pepper, zahter. When finely grinded, transfer to a bowl. Add flour, mix it well and shape round or oval patties. If you want then to be crispier, cover them with sesame seeds.
Preheat oil in a pan or a small pot and fry 5-6 falafels at a time for about 5 minutes until golden brown. 
Serve them warm with pickles, drizzled with lemon juice. You can also serve them with yogurt and tahini sauce.Comments

Popular Posts