Kısır salad / Smulkiojo bulguro ir žalumynu salotos


Kısır Turkijos virtuvėje yra labiau užkandis nei salotos. Paprastai smulkus bulguras sumaišomas su paprikų ir pomidorų pasta, tada sudedami žalumynai. Pateikiamas su salotų lapais, į kuriuos įdedamas šaukštas kisir, salota sulankstoma ar susukama, visa tai rankomis dedama į burną ir valgoma. Nežinau ar dėl gaivaus skonio, ar granatų sirupo ar todėl, kad valgoma rankomis, bet tai neabejotinai yra vienas iš skaniausių turkiškų patiekalų. Dažniausiai pradedama jį gaminti pavasarį, kai prasideda šviežūs žalumynai ir gaminama visą vasarą, kai lauke karšta ir norisi lengvesnio maisto. 
Šios salotos yra artimos kısır giminaitės, tik į jas dar įdėjau agurką, bei įpjausčiau salotų lapus. Kartą junginėdama kanalus per televizorių, užtikau kažkokią turkišką laidą, kur viena šeima su mielom dviem mergytėm sugalvojo svetainę paversti vaikų kambariu, o valgomąjį sujungtą su virtuve - svetaine. Taigi, kaip tokiose laidose priimta, profesionalų komanda tai padaro per kelias dienas. O turkė šeimininkė būtinai norėjo darbininkus ir laidos vėdėją pavaišinti, tai ir paruošė tokias kısır salotas, kur viskas buvo įmaišyta. Aišku šalia dar buvo jaunų turkių ypač mėgstamas islak kek - kakavinis pyragas su šokoladiniu padažu, kuris ir paverčia paprastą pyragą 'šlapiu' (tr. islak - šlapias). Pyragą pasitaikius progai iškepsiu, o šiandien salotos. Smulkųjį bulgurą galite jau ir Lietuvoje nusipirkti, bet jei namie turite kuskuso, tai jis taip pat puikiausiai tiks.

Smulkiojo bulguro ir žalumynų salotos


4 asmenims

Reikia:

1 st smulkaus bulguro (250ml)
200ml verdančio vandens
1 arb.š. pomidorų pastos
1 1/2 arb.š. paprikų pastos
druska ir juodieji pipirai pagal skonį
3-4 valg.š. alyvuogių aliejaus
1/2 citirnos sulčių
3 valg.š. granatų sirupo
1 st pjaustytų petražolių
1 st. pjaustytų mėtų
saujelė svogūno laiškų
3-4 salotų lapai (romaine salotų)
1 vidutinio dydžio agurkas
2 pomidorai

Gaminam:


Bulgurą suberkite į dubenį ir užpilkite verdančiu vandeniu. Palikite išbrinkti 15 minučių. Tada šakute šiek tiek papurenkite ir palikite atvėsti.
Smulkiai supjaustykite petražoles, mėtas, svogūno laiškus, agurką, pomidorus. 
Į bulgurą įmaišykite paprikų ir pomidorų pastas. Geriausia ir lengviausia tai daryti ranka, nes tokiu būdu greičiau bulguras išsimaišo ir tampa rausvos spalvos. Pagardinkite druska, juodaisiais pipirais, įspauskite citrinos sultis, granatų sirupą, alyvogių aliejų. Išmaišykite. Tada įmaišykite visus pjaustytus žalumynus, agurką, pomidorą. Vėl gerai išmaišykite. Pabaigoje supjaustykite salotų lapus ir juos pabaigoje įmaišykite. 
Pateikite salotas kaip pagrindinį patiekalą, nors puikiausiai tiks ir kaip garnyras ypač su griliuje kepta mėsa. Skanaus!

Kısır is Turkish spring and summer dish with fine bulgur, loads of greens, tomato and red pepper paste and pomegranate molasses. Usually it is served on a lettuce and in my family is eaten with hands. You just put a tablespoon of salad onto a leaf of lettuce, fold it and put it in your mouth. I don't know if its freshness, pomegranate molasses or eating with your hands, but it's certainly one of my favorite salads here in Turkey.
This recipe is a bit different from a traditional Turkish kısır. Once I watched one TV show about room transformation. One lady decided to serve lunch to thank the workers. And you know how your house looks when construction is going on. So she made kisir but added chopped lettuce into it. I found it interesting so when I was out of ideas, and there was not enough lettuce in a fridge, I remembered that lady. A great fresh salad as a main dish or as a side to any grilled piece of meat. 

Kısır salad


(serves 5)

What you need:

1 cup fine bulgur (250ml)
200ml boiling water
1 tsp tomato paste
1 1/2 tsp red pepper paste
salt and black pepper to taste
3-4 tbsp olive oil
1/2 lemon juice
3 tbsp pomegranate molasses
1 cup chopped parley
1 cup copped mint
a handful of spring onions
3-4 letuce leaves (romaine lettuce)
1 medium cucumber
2 tomatoes

What you have to do:


In a bowl add fine bulgur and pour over boining water. Cover the bowl and leave it for 15 minutes. Use a fork to mix bulgur and then leave it to cool.
Finely chop parsley, mint, spring onions, cucumber and tomato. 
In a bowl with bulgur, add tomato and red pepper pastes. Use your hands to mix it together. Bulgur will get reddish colour. Add lemon juice, olive oil, pomegranate molasses, season with salt and black pepper. Mix it. Then add greens, tomatoes and cucumber. Mix it again. Finally chop and mix in lettuce leaves. Mix it well and serve. Enjoy!


Comments

Popular Posts