Güllaç - Turkish Ramadan dessert/ Turkiškas Ramadano desertas


Kartu su Ramadanu, Turkijoje prasidėjo güllaç metas! Tai desertas pagamintas iš specialiai tam perkamų lakštų, sulietas pieno ir cukraus sirupu ir pagardintas riešutais. Šiais laikais šeimininkės bando eksperimentuoti, pavyzdžiui vasaros metu, kai atsiranda uogu, dažnai gullac lakštai supilstomi vyšnių sirupu, arba pieno ir šokolado sirupu, kaip kad darėme dar praėjusį gruodį per Refikos Birgul dirbtuves. 
Tačiau kad ir kaip būtų įdomus eksperimentai, mano šeimyna labiausiai vertina tradicinį variantą, tik aš visada dedu šiek tiek mažiau pieno, nei rekomenduoja ir nededu rožių vandens. Man patinka, kad atpjautas gullac išlaiko savo formą, lėkštė netampa pieno baseinu ir viskas gražiai pjaustosi šakute ir dedasi į burną nebijant, kad pusę nukris tiesiai ant palaidinės ar stalo. Visada ant viršaus pagardinu kapotom pistacijom, o pagal metų laiką dekoruoju sezoniniais vaisiais. Žiemose metu - granatais, vasarą - vyšniomis, trešnėmis, gervuogėmis ar net persikais. 
Viskas tinka, nes suteikia puikų kontrastą saldžiam sirupui. Šiaip šis desertas mėgstamas, nes jis neapsunkina skrandžio, ypač tiems, kurie pasnikauja.
Praėjusį savaitgalį daugiau nei pusę nunešiai į darbą savo kolegomis, kurie labai gyrė, kai kurie stebėjosi, kad užsenietė tradiciškus desertus gamina, o aš vėl jiems primenu, kad ei, aš čia jau 8 metus gyvenu, ir šiaip geriau gaminu, nei daugelis iš jūsų (čia sakau, tik todėl, kad mano kolegos turkai yra studentai arba tik ką baigę ir tikrai nemoka gaminti, tik kaip patys sako makaronus išsiverda arba menemen išsikepa). O šiaip man smagu jaunus studentus ar šiaip toliau nuo tėvų gyvenančius pamaitinti! :)  
Beja, patys lakštai yra visada perkami. Nesu mačiusi nei girdėjusi kažką namuose juos gaminančius, todėl tai salyginai greitai ir lengvai paruošiamas desertas. Pats receptas kildinamas iš Mongolų, bet teigiama, kad paplito Osmanų imperijos metais, nes kaip yra su daugeliu receptų, jei jau kažkuriam sultonui patiko, tai receptas buvo ištobulinamas ir išpopuliarinamas. Štai jums ir social media nereikėjo. Sumaišius kukurūzų krakmolą, šiek tiek miltų ir vandens, pagaminama košė, kuri paskleidžiama ir išdžiovinama, o prireikus suliejama išvirtu pieno ir cukraus sirupu. 

Güllaç

10-12 asmenų

Reikia:

500g güllaç lakštų
3 1/2 l pieno
3 st cukraus
10g vanilinio cukraus
200g graikinių riešutų
50g kapotų pistacijų
10-12 vyšnių, trešnių ar kitų uogų

Gaminam:

Pieną supilkite į didelį puodą, suberkite cukrų, vanilinį cukrų. Išmaišykite ir užvirinkite. Užvirus virkite tik kokias 3-5 minutes. Nuimkite nuo ugnies. 
Pasiruoškite didelį apvalų indą, stenkitės derinti pagal lakštų dydį, tiesa lakštai gali būti 2-3 cm didesni, nes sušlapus jie lengvai susitraukia. Graikinius reišutus sukapokite. 
Į indą pilkite samtį pieno sirupo, ir dėkite po vieną lakštą. Kas kartą kiekvieną lakštą apipilkite sirupu. Kai liks kokie 6-8 lakštai, paskleiskite graikinius riešutus. Tada baikite dėlioti gullac lakštus. Jei liks pieno sirupo, visą tiesiog užpilkite ant viršaus. Jis turi būti šiek tiek apsemtas. Vėstant pienas susigers ir lakštai išbrinks. 
Atvėsinkite desertą ir dėkite kelioms valandoms į šaldytuvą. Prieš pateikiant apiberkite pistacijomis ir papuoškite uogomis. Skanaus!


Güllaç, a traditional Turkish dessert,  is mostly consumed during Ramadan months. When you start noticing güllaç sheets in supermarkets, you know Ramadan is here. Even though nowadays you can see different interpretations of güllaç with sour cherry compote, chocolate, but it's the traditional version that is enjoyed most by my Turkish family usually flavored with vanilla rather that rose water. I also prefer it with less milk than the package instructions tell us. So this is how I made it last weekend and served to my colleagues. 

Güllaç


serves 10-12

What you need:

500g güllaç sheets
3 1/2 l milk
3 cups of sugar
10g of vanilla sugar
200g walnuts
50g chopped pistachio nuts
10-12 cherries or other fruit (e.g. pomegranate)

What you have to do:

In a pot combine milk, sugar, vanilla sugar. Bring it to boil and boil for 4-5 minutes. Remove from the heat.
Prepare a large dish. I usually use a dish that is the size or a few centimeters smaller than gullac sheets. Pour a little of milk on the bottom of a dish and start layering the sheets. Pour some milk over each sheet. When only 7-8 sheets remain, sprinkle them with chopped walnuts. Continue with the rest of sheets and milk. If there's some remaining milk after you finished the sheets, pour it over the gullac. Leave it to cool for a bit and then put it in a fridge for a few hours or overnight. 
Before serving sprinkle it with some pistachios and decorate some berries. Enjoy!

Comments

Popular Posts