Hamsi - Baked anchovies /Orkaitėje kepti ančiuviai


Mano virtuvėje kartais receptai atsiranda iš neatidumo ar netikusio organizuotumo. Kad ir praėjusį trečiadienį turguje nusipirkau kilogramą juodosios jūros ančiuvių (tr. hamsi) ir galvojau gaminti plovą, kuris tradiciškai kepamas orkaitėje. Jei kada teko gaminti ančiuvius, tai jau žinote, kad šios žuvytės yra nepaprastai gardžios, tačiau turi gana stiprų kvapą, kuris ypač paaštėja kepant aliejuje. Kitaip sakant, jei jau kepate ančiuvius, apie tai neabejotinai sužinos, tiksliau užuos, ir kaimynai, kurie vargiai ar apsidžiaus, jei kartais jie nėra pakviesti pas jus vakarieniauti. Kepant orkakaitėje, šių žuvų kvapas būna daug švelnesnis, kuris iš virtuvės greitai išgaruoja. Dėl šios priežasties, aš labiau mėgstu orkaitėje gamintus ančiuvius, o beto, nereikia stovėti prie keptuvės, nes kiekvieną kepant užtrunka laiko. Taigi nusipirkus, jau ruošiausi juos gaminti, bet prireikė eiti į parduotuvę kukurūzų miltų. Nusipirkau! Grįžus išvaliau ir išimiau ančiuvių kaulus, kas yra tikrai paprasčiau nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio, nes jie lengvai atsiskiria nuo mėsos. Nuploviau, išvoliojau kukurūzų miltuose, išdėliojau ant kepino skardos dugno. Laikas gaminti ryžių plovą, kuris turi tapti įdaru! Tik bėda, kad tų ryžių buvo belikę gal tik kokie geri trys šaukštai. Dėl kažkokios priežasties, įsivaizdavau, kad kai kurie produktai niekada nesibaigia. Mano namuose tokie produktai, kaip ryžiai, svogūnai ir druska visada būna (kaip pvz. bulvės pas mano mamą), bet atsitik tu man, kad kai susiplanuoji (o gal kaip tik nesusiplanuoji) gaminti, jų mistiškai nelieka. Beto ir laiko vėl bėgti į parduotuvę jau nebuvo likę. Taigi teko verstis iš to, kas buvo ir plovas su ančiuviais stebūklingai tapo tiesiog ančiuvių ir svogūnų apkepu. Prisipažinsiu, kad džiaugiuosi dėl to! Nes gavosi dar skaniau! Kepinti svogūnai su džiovintais serbentais, krapais ir paprika puikiausiai derėjo prie žuvies, o aliejus ir daržovių sultys neleido jai išsausėti, todėl gavosi idealus patiekalas - išorėje traški žuvis, o viduje minkštas įdaras. Pateikiau su salotomis ir skrudintomis bulvytėmis. Tikrai kepsiu dar kartą, nes mano instagrame pamatę vyro draugai, jau užsisakė šio patiekalo! Taigi ruošiuosi vėl į trečiadienio turgų - hamsi metas!
Lietuvoje vasarą mačiau šviežius ančiuvius, tačiau jei kartais jų nerasite, išbandykite apkepą su kitomis smulkiomis žuvimis, tik nepatingėkite pašalinti kaulų, nes taip bus daug smagiau valgyti! Skanaus!

Orkaitėje kepti ančiuviai


4 asmenims

Reikia:

1 kg šviežių ančiuvių
1 stiklinė kukurūzų miltų
druska ir juodieji pipirai pagal skonį
1 valg.š. sviesto
2 valg.š. alyvuogių aliejaus
2 dideli svogūnai
1 nedidelė paprika
2 valg.š. džiovintų juodųjų serbentų (galite pakeisti tamsiomis razinomis)
saujelė krapų
1 valg.š. kedrinių pinijų
1/2 arb.š. džiovinto čiobrelio
3 valg.š. ryžių

Gaminam:


Ančiuvius išvalykite, išimkite kaulus ir nuplaukite. Apiberkite druska ir juodaisiais pipirais. Ant lėkštės suberkite kukurūzų miltus ir juose apvoliokite kiekvieną žuvį. 20-22 cm skersmens kepimo indą ištepkite sviestu. Išklokite dugną ir kraštus žuvimi. Pasilikite kelias žuvis viršui. 
Įjunkite orkaitę ir įkaitinkite iki 180C.
Nulupkite svogūnus ir  smulkiai supjaustykite. Papriką supjaustykite nedideliais gabalėliais. Keptvėje įkaitinkite aliejų ir sudėkite svogūnus ir paprikas, pagardinkite druska, juodaisiais pipirais ir kepinkite apie 3 minutes, tada suberkite džiovintus juoduosius serbentus, kedrines pinijas, ryžius, čiobrelį. Įpilkite šlakelį vandens, apie 50 ml. Išmaišykite ir pakepinkite apie 2 minutes. Pabaigoje suberkite smulkintus krapus. 
Daržvių ir ryžių įdarą supilkite ant ančiuviais iškloto indo, vienodai paskirstykite, likusiais ančiuviais užklokite paviršių. Šiek tiek apšlakstykite alyvuogių aliejumi, tačiau nepadauginkite.
Kepkite orkaitėje apie 30 minučių kol žvis bus gražiai apskrudus išrorėje. 
Pateikite šiltą su mėgstamoms šviežių dažovių salotomis. Skanaus!My husband always says that he would never buy small fish just because they take ages to clean and they are not that delicious but every single time I prove him wrong when I bring yet another bag of hamsi or European anchovies from our weekly Wednesday Market. 
This recipe is an interpretation of a traditional hamsi pilavi that originates from the Black Sea region. As I ran out of rice at home, I decided to go with what was left - a few tablespoons of rice and lots of onion. Vegetables didn't let the fish to dry out in the oven and turned into a lovely meal. In other words tradition with a twist.

Oven baked anchovies


serves 4

What you need:

1 kg fresh anchovies
1 cup corn flour
salt and black pepper to taste
1 tbsp butter
2 tbsp olive oil
2 large onions
1 small red pepper
2 tbsp. dried black currants
a handful of dill
1 tbsp pine nuts
1/2 tsp dried thyme
3 tbsp rice

What you have to do:

Clean and remove the main bone from the fish. Wash them and leave to drain. Season with salt and black pepper. Roll each fish into corn flour. Take a 20-22 cm in diameter ovenproof dish and butter it. Arrange the fish on the bottom and the sides on the dish. Save some fish for the top.
Preheat the oven up to 180C.
Peel and finely chop onions. Cut pepper into small pieces. Preheat a pan with some olive oil and fry onion and pepper for 3 minutes. Season with salt and black pepper, add black currants, pine nuts, rice, dried thyme. Pour a splash of water, about 50 ml. Cook for 3 more minutes. Add chopped dill.
Pour vegetables with rice into the baking dish lined with fish. Cover it with the remaining anchovies. Drizzle with a little olive oil on the top. 
Bake in the oven for about 30 minutes until fish gets golden brown. 
Serve it warm with you favorite green salad. Some fried potatoes wouldn't do much harm either. Enjoy!


Comments

Popular Posts