Kas yra Sultanahmetas? / Sultanahmet

Hipodromas - Teodosijaus obeliskas ir toliau matoma Konstantino kolona

Vakar visa žiniasklaida mirgėjo nuotraukomis ir straipsniais apie Stambulą dėl pačios niekingiausios priežasties - čia buvo įvykdytas teroristinis aktas, kurio metu pasak Turkijos žiniasklaidos 1988 metų gimimo Sirijos kilmės vyras aktyvavo bombą pačioje seniausioje Stambulo Sultanahmet vietoje - Hipodrome, tuo pat metu nusinešdamas 10 žmonių gyvybes ir sužeisdamas dar 15 asmenų. Visi žuvę, kaip skelbiama yra turistai iš Vokietijos, Norvegijos ir vienas iš Peru. Toks išpuolis pirmą kartą buvo surengtas turistinėje zonoje, kuri lyg šiol buvo laikoma saugiausia, tuo pat metu atnešdamas nerimą kitiems miesto svečiams ar dar planuojantiems keliones, bei vietiniams ypač aplinkinių rajonų gyventojams, kuriems ir teko tapti liudininkais vakarykščio chaoso. 
Kas yra Sultanahmetas? Štai tokį klausimą vakar išgirdau. Atsakant į jį greičiausiai kelis tomus galima būtų prarašytį, bet iš esmės tai yra pati seniausia Stambulo miesto vieta, mačiusi Bizantijos ir Osmanų imperijų didybę, kurioje neatsitiktinai gausu istorinių paminklų, muziejų, čia stovi viena iš didingiausių miesto mečečių - Sultanahmet camii arba Mėlynoji mečetė, Šv. Sofijos soboro muziejus, Topkapi rūmai, įspūdingos Bazilikos ir 1001 kolonų sisternos, Turkijos amatų muziejus, kilimų muziejus, šimtai suvenyrų parduotuvių, restoranų, viešbučių.  
Vokiškasis fontanas Hipodrome
Šalia Mėlynosios mečetės esantis Hipodromas yra kadaise buvusi milžiniška struktūra, pradėta statyti 203 metais imperatoriaus Septimijaus Severo, kurią vėliau Konstantinas Didysis praplėtė ir šiek tiek pakeitė. Bizantijos imperijos laikais ji buvo naudota įvairioms oficialioms ceremonijoms bei karietų lenktynėms. Sienos ir sėdimosios vietos nėra išlikusios, nes 1550 metais jos buvo sugriautos ir osmanai panaudojo medžiagas naujiems statiniams. Vakarykštis įvykis įvyko būtent šalia ten stovinčio Egiptietiško Teodosijaus obelisko (turk. Theodosius Dikilitaşı), kuris pirmiausia buvo pagamintas faraono Tutmosio III (1549–1503 m. pr. Kr.) ir pirmą kartą iškeltas Deir al Bachryje priešais Tėbus viršutiniame Egipte paminėti žygiams į Siriją ir persikėlimui per Eufrato upę. Į Konstantinopolį jis buvo atvežtas IV amžiuje greičiausiai Konstantino Didžiojo, bet gulėjo pakrantėje kelerius metus, kol galiausiai 390 metais jį iškėlė imperatorius Teodosijus. Obeliskas yra 20 metrų ilgio, tačiau su pagrindu ir pamatais siekia 26 metrus. 
Sultanahmet aikštė priešais Mėlynąją Mečetę
Būtent visos šios istorinės vietos lyg vakar ryto kas dieną pritraukdavo tūkstančius  miesto svečių, o kur dar puikūs atsiveriantys vaizdai nuo ant pastatų stogų esančių restoranų. Tokia buvo kasdienybė lig vakar. Vakare žinoma viskas aprimo, greičiausiai kraujo dėmes nuplovė lijęs lietus, o daugelis pasiliko viežbučių kambariuose ar vakarą leido restoranuose aptarinėdami kraupius dienos įvykius. 
Šiandien vėl viskas bus kaip buvę. Gal tik žmonių bus mažiau, o daugiau policijos, gal visi įtariau dairysis vienas į kitą, 
Įėjimas į Mėlynąją mečetę nuo Hipodromo
Ar aš rečiau vyksiu į Sultanahmetą? Ne, aš tikrai ten vyksiu ir grožėsiuosi stulbinančia aplinka bei architektūra, bandysiu įsivaizduoti kokias istorijas slepia kiekvienas kampelis, kur žygiavo Imperatorius Konstantinas, Justinjanas ar Imperatorė Zoe, kur vyko Nikos maištas, kur įsikūrė sultonas Fatih Mehmet ir prasidėjo osmanų imperijos didybė, kur dėl Roxelanos grožio galvą pametė Suleymanas Didysis, kur darbavosi garsusis architektas Sinanas, kur kiekviena gatvė ar akmuo slepia paslaptis. 
Tiesiog dabar vengsiu didesnių susibūrimų, o kiekvienu apsilankymu juoksiuos į akis tiems, kurie mano, kad žmogaus gyvybė yra menkesnė už jų absurdiškus idealus. Aš tikiu žmoniškumu, o taika su pasauliu ir su savimi yra mano idealas. Tai tiek. #prayforhumanity 

Šv. Sofijos soboras ir Sultanahmet aikštė

Mėlynoji mečetė iš toli
Comments

Popular Posts