28 things you should taste in Istanbul / 28 patiekalų, kuriuos verta paragauti Stambule

Mane suka daug žmonių, kurie kažkokiu būdu yra susiję su maisto gamyba arba paprasčiausiai mėgsta įdomiai pavalgyti. Kartais atsidarius Facebooką atrodo, kad Lietuva yra gurmanų kraštas, kur kiekvienas žino geriausią restoraną, kur kažkas geriausiai gaminama, kur pateikiamas geriausia kava, ar prašmatniausi vynai. Galvojate Turkijoje yra kitaip? Ištiesų žmonės visur yra vienodi, todėl ir Stambule kiekvienas žino, kur geriausias kebabas, žuvis, kur gražiausi vaizdai ar baklava. Prisipažinsiu mano skonis visai neišlavintas, nes kažkodėl daugeliu atveju nematau skirtumo. Tokiame mieste, kaip Stambulas, kur gyvena keliolika milijonų žmonių, dirbant restorane labai greitai galima išmokti pagrindinių turkiškos virtuvės patiekalų, o įgūdžius išlavinti galima taip pat per ilgai neužtrunkant (tiesą sakant jau matau, kaip į mane lekia profesionalų žvilgsniai ir akmenys), nes vietiniai mėgsta valgyti restoranuose, todėl net ir mažiausia vieta paprastai turi pakankamai klientų. 
Atvažiavus į Stambulą ar į bet kokį kitą Turkijos miestą galima rasti daugybę tradiciškų restoranų greičiausiai netgi pačiame viežbutyje, kuriame apsistojate, tačiau paprastai čia rasite įvairiausių kebabų, kuriuos tikrai verta paragauti. Tačiau čia surinkau keletą patiekalų, kuriuos išbandę tikrai galėsite teigti, kad pažįstate turkišką virtuvę.

Pradėkime nuo pusryčių. Nors sakoma, kad per atostogas reikia bent jau išsimiegoti, todėl galima ir ilgiau lovoje prasivartyti. Tačiau jei esate Stambule, ši taisyklė negalioja, nes čia reikia, kuo daugiau pamatyti, aplenkti ilgas turistų eiles ir žinoma rasti laiko pasimėgauti stulbinančiais Stambulo Bosforo ir Auksinio Rago sąsiaurių vaizdais bei miesto architektūra. 

1. Kaymak - iš buivolių pieno gaminama tirštinta grietinėlė paprastai pateikiama su medumi. Visą šį gėrį tereikia užsitepti ant šviežios duonos ir valgyti užgeriant arbata - turkišku stiliumi.
Kaymak ve bal

2. Menemen - kiaušinienė su pomidoru ir paprikomis. Tokius pusryčius rasite daugelyje kavinių ar užeigėlių. Nesikuklinkite ir imkite duonos gabalėlį ir tiesiog jį merkite į šį kiaušinių gėrį, bei valgykite. Niekas nesmerks jūsų dėl prastų manierų, nes čia Turkija.

3. Simit, açma, poğaça ir visos kitos bandelės tiesiai iš karučio ar nedidelės kepyklėlės. Kodėl? Nes jos nepaprastai skanios! Simitai traškūs, acma minkšta, o pogaca - mielinė bandelė su įdaru. Paragaukite pogaca pagardintos krapais ir fetos sūriu.
Simit ve çay

4. Suvalgykite sriubos pusryčiams! Çörba išties ne tik vakarienei ar pietums, tai vienas iš puikiausių patiekalų pusryčiams! Pasirinkimas platus - nuo lęšių sriubos (tr. merçimek çörbasi) iki avių galvos ar jaučio skrandžio sriubų, kurios suteiks sotumo iki vėlyvų pietų, o jei pasitaikė ne koks oras, puikiausiai sušildys. Nepamiškite apšlakstyti sriubos citrinos sultimis  ir aitriąja paprika. Juk sakiau, pusryčiaujame Turkish style!
Raudonųjų lęšių sriuba
Tavuk suyu corbasi - vištienos sriuba

 5. Peynir arba sūris. Stambule ar bet kuriame kitame mieste galima papusryčiauti ir nenuėjus į restoraną. Paprasčiausiai užsukite į bet kurią maisto prekių parduotuvę, ar kitą nedidelią sūrio parduotuvę, o gal tiesiog praeinant pro Prieskonių turgų, kur pamatysite krūvas įvairiausio sūrio. Paprašykite kelių rūšių sūrio, tarkim po 200g, šiek tiek alyvuogių, gatvėje nusipirkite simitą ir ant suolelio pasimėgaukite tokiais greitais pusryčiais. O jei išdrįsite, pvz. šalia Prieskonių turgaus esančioje Kurukahveci parduotuvės esančiame sandelyje darbininko paprašyti kavos ar arbatos (patikėkite, tai tikrai yra įprasta, o ji ir kainuos daug pigiau nei kavinėse), tai pusryčiai taps tikru nuotykiu!

Peynir ve zeytin


Po pusryčių, pats laikas apsižvalgyti po miesto įžimybes. Todėl nešvaistykite laiko! O jei norėsis kažko atsigerti, štai prašom:

6. Meyve suyu - vaisių sultys, tiesiai iš gatvės pardavėjo! Kažkodėl pastaraisiais metais Stambule tapo lyg ir mada gerti granatų sultis, kurios Sultanahmete parduodamos lyg koks auksas (kartą paprašė 10TL), tačiau čia rasite įvairių kitų vaisių, todėl rinkitės sultis pagal metų laiką, nes tik taip gausite didžiausią naudą ir jos bus skaniausios!
Meyve suyu


7. Boza - fermentuotas gėrimas, kuris manoma turi daug vitaminų ir vos ne magiškų sveikatą gerinančių savybių, tačiau jį verta paragauti, nes jis tikrai skanus ir įdomus. Beto, vien tradicinės Vefa Bozacisi parduotuvės radimas gali būti didelis nuotykis! Beja, boza tradiciškai geriama apibėrus cinamonu, o kartais net su skrudintais avinžirniais.Vefa Bozaci
8. Ayran - jogurto ir vandens gėrimas, pagardintas druska. Jis puikiai tiks su bet kuriuo aštresniu patiekalu, beto puikiai gaivina karštą vasarą. Tik kažkodėl turkai mano, kad ayrano negalima gerti su žuvies patiekalais, todėl žuvies restoranuose greičiausiai jo ir neparduos.
Ayran
9. Turşu suyu. Jei manote, kad ayranas yra labai jau egzotiškas gėrimas, tai prašom tada paragauti turšu suyu, kitaip sakant daržovių marinato, kuris parduodamas visose marinuotų daržovių parduotuvėse, beto ne kartą mačiau šį gėrimą parduodant ir Eminonu, prie pat laivelių prekiaujančių sumuštiniais su žuvimi. 10. Şalgan - tamsiųjų morkų, ridikų ir burokėlių fermentuotas gėrimas, kurį arba mėgstate arba ne. Jis gana aitrus, paprastai geriamas su kebabais. 


Jei vien gėrimais sotūs nebūsite, paragaukite gatvės maisto, nes kas turi laiko per pietus kelias valandas restorane sėdėti. 

11. Pide - plokščios duonos paplotėlis su įvairiais įdarais, paprastai valgomi užgeriant ayranu. Nors daugelis restoranų turinčių akmens krosnis, jas kepa. pabandykite surasti Mavi Halic Pideci siauroje gatvelėje netoli Egiptietiško prieskonių turgaus

12. Lachmacun - plonas tešlos pagrindas su daržovių ir mėsos užtepu. Paprastai iškepus pagrindas būna traškus, o jis valgomas apšlakščius citrinos sultimis, apdėjus petražolėmis ir susukus į ritinėlį. Žinoma, čia taip pat nepamirškite ayrano.14. Balık ekmek - sumuštinis su skumbre. Nors visi skuba šį sumuštinį valgyti prie pat Galata tilto, nes jis jau yra tapęs šios vietos simboliu, tačiau jis parduodamas beveik visose Stambulo pakrantėse, tiek restoranėliuose, ar tiesiog iš nedidelio laivo. 

Balik ekmek14. Hamsi tava - arba kitaip sakant kepinti ančiuviai. Žinoma juos galima valgyti restorane, tačiau visai smagu nusipirkti prie Auksinio Rago esančiame žuvies turgelyje čia pat skrudintų ančiuvių. Puikus gatvės maistas - at its best!
Hamsi tava


15. Ciğ köfte - aštrūs bulguro ir aitrios paprikos pastos maltinukai, kurie parduodami tiesiog salotos lape arba susukus į traškios salotos lapą. Pavadinimas kilęs iš turkiško žodžio "cig" reiškiančio žalias, nevirtas, nes jie nėra verdami, tik ilgai ir kantriai minkomi stiprių rankų, kol gaunasi vienalytė masė. 15. Tantuni - smulkiai pjaustyta jautiena, kiepinama specialioje keptuvėje su pomidorais ir aitria paprika, o vėliau visas gėris yra susukamas į lavašo suktinuką. Beja, tai tik aštraus maisto mėgėjams!
16. Tavuk doner arba tiesiog doner. Nežinau, kaip daugeliui, tačiau doneriai man skaniausi su vištiena, kurie susukti į lavašą kartu su marinuotomis daržovėmis ir salotų lapais. 

17. Kumpir - krosnyje kepta bulvė su beprotiškiausiai suderintu įdaru, kurį galite patys pasirinkti, arba tiesiog paprašyti "karışık" - maišytą, o tai reikš, kad paliekate daug erdvės pardavėjo fantazijai. Bet negaliu sakyti, kad neskanu, netgi labai gardu!


18. Gözleme - kaip mano mama sako "lietinis blynas su įdaru", tačiau keptas visai kitaip, paprastai prie žemo staliuko sėdinčios moterėlės. Įdarus taip pat galite pasirinkti, tačiau populiariausi gozleme būna su špinatais, sūriu, bulvėmis arba kepinta jautiena. 19. Mısır - arba tiesiog apvirta ir apkepta kukurūzo burbuolė. Neabejotai, tai vienas iš sveikiausių ir ekononiškiausių pasirinkimų. 
20. Sokak pilavı - gatvės plovas su avinžirniais ir vištiena, kuriuo dažniausiai mėgaujasi vietiniai skubėdami iš darbo ar šiaip keliaujant. Šio plovo paslaptis greičiausiai yra naminis vištienos sultinys ir sviestas, kuris puikiai dera su ryžiais ir avinžirniais. Eminonu rajone, ties Fatih, rasite ne vieną restoranėlį prekiaujantį būtent šiuo plovu, o pavakariais, prekeiviai su karučiais pilnais plovo pasirodo ties pagrindinėmis autobusų stotelėmis ar aikštėse.
21. Su börek arba tiesiog börek. Visi kepiniai, kurie paprastai sudėti už stiklinių vitrinų traukia ne vieną turistą, tačiau tikrai nereikia tokių vietų aplenkti, nes turkiški borekai yra įvairiausių rūšių, todėl nors vieną ar porą tikrai verta paragauti. Su borek- šiek tiek lyg ir nori priminti itališką lazaniją, tačiau tikrai daug kuo skiriasi, pirmiausiai dosniu kiekiu sviesto!

Artėjant vakarui, laikas pasirinkti jaukią vietelę, o jų pasirinkimas taip pat gausus. Nuo naminio maisto restoranėlių (tiesa, jie gana dažnai anksti užsidaro), kebabų ir šiaip mėsos patiekalų ar žuvies restoranų. Žinoma galite užsukti ir į pasaulyje garsėjančių virtuvės šefų restoranus, tačiau čia jau kita tema.  
Taigi ką verta paragauti. 
22. Meze - užkandžiai. Mažose lėkštelėse patekiamos užkandėlės, pateikiamos prieš pagrindinį patiekalą. Tai gali būti užtepėlės, šviežia duona su sviestu ir sūriu, marinuotos daržovės, žuvis ar daržovės virtos alyvuogių aliejuje.
23. Dolma ir sarma - įdarytos daržovės su ryžiais ar bulguro kruopomis. Žinoma kiekvienas regijonas ir šeimininkė turi savo receptą, tačiau esnaf lokantasi (darbininkų valgyklos tipo restoranai, kuriuose maistas būna jau paruoštas padėkluose, o svečiams tereikia pirštu parodyti, ką norėtų paragauti). Dolma gali būti įvairios daržovės - baklažanai, cukinijos, paprikos, porai, artišokai, bet kas kas tuo metu labiausiai patiko virtuvės šefui. Sarmos dažniausiai būna vynuogių arba kopūstų lapuose įsukti ryžiai. Nerašyta taisyklė, kad jei patiekalas pateikiamas šaltas, jame nebus mėsos, tai bus vadinama meze/ užkandžiu, o jei šiltas, tada jis jau su mėsa ir valgomas, kaip pagrindinis patiekalas. 

24. Içli köfte - kepti bulguro maltinukai, įdaryti kepinta jautiena ir dažniausiai graikiniais riešutais. Istiklal gatvėje, ties Galatasaray aikšte visada pamatysite jais prekiaujantį vyrą iš Sabırtaşı restorano, kuris yra čia pat 5-tame aukšte. Žinoma, šiuos kofte dažnai pateikia ir kaip užkandį daugelis restoranų.

25. Köfte arba kotletai su visais jiems prideramais pagardais. Kaip ir kiekvienoje šalyje maltinukų-kotletukų yra visokio dydžio ir formų. Turkijoje jie paprastai pateikiami su pupelių salotomis arba kepintomis daržovėmis. Taigi pasirinkimas platus!
26. Hünker beğendi arba avienos troškinys pateiktas ant šiltos degintų baklažanų ir sūrio tyrės. Tai vienas iš Osmanų virtuvės patiekalų, todėl jei neturite laiko užsukti į autentišką osmanų virtuvėje specializuojantį restoraną (pvz. Asitane), tai nors paragaukite šio patiekalo, nes jis puikiai atskleidžia sultono virtuvėse ištobulintus patiekalų skonį. Paprasti ingridientai, paruošti su kruopštumu ir išmone, puikiai atskleidžia Osmanų virtuvės subtilumą, kuriuo stambuliečiai taip didžiuojasi. 


27. Ciğer arba kepenėlės. Atrodo, kas čia tokio, tačiau greičiausiai pats pateikimas būtent ir suteikia ypatingumo paprasčiausioms kepenėlėms. Taigi ar keptos aliejuje, ar ant žarijų, jos visada bus pateiktos su svogūnų pagardu, citrina ir žagrenio priekoniu. 


28. Kebap - kebabai. Net nežinau tikslaus skaičiaus kebabų rūšių, kuriuos galite paragauti Turkijoje, tačiau bet kokiu atveju paragauti tikrai verta. Nuo avienos, jautienos ar vištienos paprasčiausių kebabų ant iešmų, iki tandır, Iskender, Bursa, Adana, şiş, çöp, testi, tepsi, kağıt ir kitų rūšių. Žodžiu, galite nesukti galvos ir kas dieną vis kitokį kebabą valgyti. Skanaus!

Jei ieškote daugiau informacijos apie Stambulą, tai ją galite rasti mano knygoje Savas Stambulas, o jei norite patys namuose išbandyti daugelį iš šių patiekalų, pavartykite mano pirmąją knygą Turkijos virtuvė


Tavuk kebabiComments

Popular Posts