Vištienos šlaunelės ir trys salotos / Chicken thighs and three salads


Kai esi vienos tautybės ir gyveni ne gimtojoje šalyje, o įvairesnio skonio pasiilgusi dūšia nori kažko kito, šiek tiek įdomesnio, tai taip ir atsiranda ant stalo įvairaus skonio deriniai. Vištiena man yra pati skaniausia mėsa, todėl jei jau reikia kažko greito, tačiau šildančio ir taip sakant "comforting", ji visada yra gaminama. Kol kepa, aš spėju paruošti salotas, kurios privalo būti nenuobodžios.
Turkijoje gal per daug nepaeksperimentuosi gamindamas, nes paprasčiausiai vakarienės pabaigoje visi eksperimentai pasiliks tau vienai, arba šiukšlių dėžėje. Ne  todėl, kad neskanu, bet todėl, kad dauguma turkų salotomis laiko tik agurkų, pomidorų ir svogūnų mišinį, kuris vadinamos "coban salatasi" arba tiesiog salotomis. Šią savaitę pas mus lankėsi vyro giminės ir žinoma buvo daug maisto, bet kaip ir visada buvo suvalgomi tik tradiciški patiekalai, o mano eksperimentai taip ir liko suvalgyti tik mano šeimos. Tokiomis akimirkomis mane žavi lietuviškas jaunimas arba bent jau mano amžiaus žmonės, kurie yra smalsūs ir atviri įvairiems maistiniems eksperimentams. Čia vieną dieną valgome kinietišką, kitą dieną indišką, turkišką, o va dar kitą dieną cepelinų išsiverdame. 
Taigi šiais metais atostogaudama Lietuvoje supratau, kad pati darausi nuobodybė ir mėgstu tik tam tikrą maistą ir dažniausiai pačios pasigamintą ir dievaži nieko nežinau apie lietuviškus restoranus, kiek ten jie tų kopūstų salotų deda ar kokio plonumo jų kepsniai. Bet va lietuviai puikiai žino, nes restoranų aptarimas yra viena iš populiaresnių pokalbių temų, o tinklaraščiai aprašantys restoranus sulaukia didžiulio populiarumo.  Žinote, Turkijoje gyvenant yra iš ties paprasčiau, nes restoranai mažiau ar daugiau yra panašūs, tik tie šiuolaikinės, kitaip sakant modernios turkiškos virtuvės propaguotojai įrengę savo restoranus prašmatniuose rajonuose, leidžia sau paeksperimentuoti. Taigi todėl aš mėgstu namuose ruoštą maistą, nes būten čia galiu eksperimentuoti, čia visada bus salotų pasirinkimas, todėl galų gale įtiks kiekvienam valgytojui. O restoranus pasilieku toms dienoms, kai mano darbo valandos tampa nežmoniškos (pamirškite 8-5h darbo dieną ir laisvus savaitgalius, čia Turkija) ar motyvacija lygi 0. Žinau, kur kaiminystėje parduoda Adana Kebab, o Iskender kebabo beveik negalima sugadinti, nebent pamiršus sviestą, tave jau laiko nuolatiniu klientu, todėl jei vistik išeini į tą restoraną, tai būsi sutiktas, kaip šeimos narys. Nereikia galvoti, kur gerai, kur blogai, o ir kokybė išlieka tokia pati net ir po 5 metų nuo pirmo mūsų apsilankymo.
O šiandien valgome namie, ir tegyvuoja nenuobodžios salotos! Skanaus!

Vištienos šlaunelės

4 asmenims

Reikia:


8 vištienos šlaunelės
1 arb.š. garstyčių sėklų
1 arb.š. saldžios paprikos
1/2 arb.š. juodųjų pipirų
1/3 arb.š. kmynų
1/2 arb.š. džiovintų petražolių
1 nedidelė morka
1 mažas svogūnas
1 citrinos sultys
2 valg.š. aliejaus
druskos pagal skonį

Gaminam:


Sumaišykite prieskonius - garstyčių ir kmynų sėklas, saldžiąją papriką, džiovintas petražoles ir juoduosius pipirus. Morką ir svogūną nulupkite ir kiek galite smulkiau supjaustykite. Viską sumaišykite su prieskoniais, supilkite citrinos sultis, druską ir aliejų. Išmaišykite ir užpilkite ant vištienos. Mėsą palikite marinuotis apie 30 min arba netgi kelias valandas. 
Įkaitinkite orkaitę iki 190C. Vištieną sudėkite į kepimo maišą, jį užriškite ir pagal instrukcijas įdurkite kelias skyles. Dėkite kepti į orkaitę apie 30 -35 minutes. Pabaigoje aš paprastai praplėšiu kepimo maišą, kad vištienos odelė gražiau apkeptų. 
Pateikite su mėgstamomis salotomis ar pagardu. 

Agurkų ir krapų salotos


4 asmenims

Reikia:

2 didelių agurkų
1/2 vidutinio dydžio svogūno
saujelės krapų
Padažui:
1/2 arb.š. cukraus
1/2 arb.š. druskos
2 valg.š. obuolių arba ryžių acto
2 valg.š. aliejaus
juodųjų pipirų pagal skonį

Gaminam:


Agurkus pusiau nulupkite ir supjaustykite riekelėmis. Svogūną nulupkite ir supjaustykite pusžiedžiais. Krapus smulkiai supjaustykite. 
Dubenyje išmaišykite cukrų ir actą, tada sudėkite druską, pipirus, supilkite aliejų. Viską išplakite. Užpilkite ant agurkų ir išmaišykite. Dėkite į šaldytuvą 15 minučių ir tada jau pateikite. Skanaus!

Morkų salotos (beveik korėjietiškai)

4 asmenims

Reikia:

6 morkos
1/2 arb.š. druskos
1 arb.š. sezamų sėklų
1 arb.š. kalendros sėklų
1/2 arb.š. kumino sėklų
3 valg.š. ryžių arba obuolių acto
2 arb.š. medaus
1 didelė česnako skiltelė
žiubsnelis aitrios paprikos
2 valg.š. saulėgražų aliejaus

Gaminam:

Morkas supjaustykite šiaudeliais arba sutarkuokite specialia tarka (jei neturite, tai įsigykite, nes morkų salotos vien nuo supjaustymo tampa skanesnės). Apiberkite druska ir palikite pastovėti apie 15 minučių.
Sezamų sėklas, kalendros ir kumino sėklas suberkite į karštą keptuvę ir pakaitinkite apie 2 minutes, tada šiek tiek jas sugrūskite.
Sumaišykite prieskonius, actą, medų, aliejų, įtarkuokite česnaką, pagardinkite aitriąja paprika, viską išmaišykite ir šiuo mišiniu užpilkite morkas. Išmaišykite ir palikite pasimarinuoti kelias minutes ir tada jau skanaukite. 

Baklažanų salotos

4 asmennims

Reikia:

2 didelių baklažanų
saujelės svogūno laiškų
saujelės petražolių
druskos ir juodųjų pipirų pagal skonį
1 valg.š. granatų sirupo
1 valg.š. alyvuogių aliejaus
žiubsnelis aitriosios paprikos

Gaminam:

Baklažanus keliose vietose subadykite peiliu ir dėkite tiesiai ant degančios ugnies ant savo viryklės. Leiskite baklažanų odeliai šiek tiek apdegti iš visų pusių. Kas porą minučių apverčiant. Per 6-8 minutes baklažanų vidus jau turėtų būti minkštas. Leiskite šiek tiek atvėsti, tada nulupkite apdegusią odą, baklažanus galite nuplauti, jei liks trupinėliai apdegusios odos. Minkštymą supjaustykite.
Svogūnų laiškus ir petražoles supjaustykite. Lėkštėje paskleiskite baklažanus, apiberkite svogūnų laiškais ir petražolėmis, pagardinkite druska, pipirais, aliejumi ir granatų sirupu. Šiek tiek salotas išmaišykite, apiberkite aitriąją paprika ir pateikite. Skanaus!Chicken thighs


serves 4

What you need:

8 chicken thighs
1 tsp mustard seeds
1 tsp red pepper flakes
1/2 tsp black pepper
1/3 tsp carraway seeds
1/2 tsp dried parsley
1 small carrot
1 small onion
1 lemon juice
2 tbsp olive oil
salt to taste

What you have to do:

Mix spices - mustard and caraway seeds, red pepper flakes, dried parley and black pepper. Peel and finely chop carrot and onion. In a bowl mix spices, lemon juice, salt and olive oil. Pour spices on chicken and leave it to marinate for at least 30 minutes or even for a few hours. 
Preheat the oven up to 190C. Put chicken into a baking bag and close it according to instructions, make some holes in a bag. 
Bake for 30-35 minutes. I usually tear the bag when 10 minutes are left.  
Serve chicken with your favorite sides or salads. 

Cucumber and dill salad

serves 4

What you need:

2 large cucumbers
1/2 medium onion
a handful of dill

Dressing:
1/2 tsp sugar
1/2 tsp salt
2 tbsp rice or apple vinegar
2 tbsp oil
black pepper to taste

What you have to do:

Half peel cucumbers and slice them. Peel and slice onion. Chop dill. 
In a bowl mix vinegar and sugar, then add salt, black pepper, and oil. Mix it well and pour it over cucumber salad. Place the bowl of salad into a fridge for 15 minutes and then serve. 

Corrot salad


serves 4

What you need:

6 carrots
1/2 tsp salt
1 tsp sesame seeds
1 tsp corriander seeds
1/2 tsp cumin seeds
3 tbsp rice or apple vinegar
2 tsp honey
1 large clove of garlic
a pinch of hot red pepper flakes
2 tbsp sunflower seed oil

What you have to do:

Peel and grate carrots into long stripes. Add salt and mix it. Leave it for 15 minutes.
Toast sesame seeds, coriander and cumin seeds for 2 minutes, then crush them a bit.
Mix spices with rice vinegar, honey, red pepper flakes, minced garlic and oil. Pour the dressing over carrots and mix it well. Leave it for a few minutes, then serve and enjoy!

Eggplant salad


serves 4

What you need:

2 large eggplants
a hanful of spring onions
a hanful of fresh parsley
salt and black pepper to taste
1 tbsp of pomegranate molasses
1 tbsp olive oil
a pinch of red pepper flakes

What you have to do:

Score eggplants with a fork or knife in a few places. Char the eggplants by putting them directly on a burning gass stove and roast them for 8-10 minutes, depending on the size of the eggplants.
Once the eggplants are soft inside and skin is bunt a bit, remove them from the stove and leave to cool for a few minutes. Peel the bunt skin. Use a fork or a knife to mash the eggplant. Transfer it on a serving platter. 
Chop spring onions and parsley. Put them onto eggplant, season with salt and black pepper, drizzle with some pomegranate molasses and olive oil. Stir it a bit. Sprinkle with red pepper flakes and serve.


Comments

Popular Posts