Roasted celeriac root with olive oil / Orkaitėje kepta saliero šaknis


Praėjo gana nemažai laiko nuo paskutinio mano įrašo, bet štai ir vėl rašau. Rašiau ir visą mėnesį, tik ne į tinklaraštį, o knygą, su kuria kviesiu visus aplankyti Stambulą ir pažinti jį mano akimis. Bet apie ją truputį vėliau, kitų metų pradžioje, kai "žodžiai taps kūnu" arba tiksliau tikra knyga.
O pastarąį mėnesį nesėdėau akis įbedusi į kompiuterį, vistik gyvenau ir dirbau. Vieną savaitgalį teko pabūti neformalia gide keliems lietuviams, kurie išsirinko vieną  iš lietingiausių savaitgalių šiais metais ir atstiko toks paradoksas, kad vienas iš jų man atsiuntė nuotrauką su keistai ant vandens stovinčiomis gyvūnų statūlomis; Teko greitai susižiūrėti, kas čia ir kaip. Pasirodo tai dalis 14 Stambulo bienalės ( bienalė - tai kas du metus vykstanti tarptautinė šiuolaikinio meno paroda). Girdėjau, kad ji vyksta, bet daugiau nesigilinau, todėl  dabar labai džiaugiuosi, kad kraštiečiai paskatino daugiau pasidomėti. Šiais metais parodos tema - Tuzlu su - Salt Water arba Sūrus vanduo, todėl neatsitiktinai visos meno instaliacijos išsidėstė palei Bosforo sąsiaurį, o dalis netgi pasiekė Princų salas. Būtent vienoje iš salų - Buyukada- esanti argentiniečio menininko Adrian Villar Rojas skulptūrų paroda "Gražiausios iš visų Motinų" (The Most Beautiful  of all Mothers) labiausiai mane sudomino, todėl pakalbinus kolegas, praėjusį ketvirtadienį išsiruošėme. Keliauti į Princų salas yra visiškai nesunku, tik tokiai išvykai reikia visos dienos. Keltus galima rasti visose pagrindinėse prieplaukose (Bakirkoy, Eminonu, Kabatas, Kadikoy ir kt), o pati kelionė užtrunka mažiausiai 1 valandą 20 minučių iš Kadikoy, Azijinėje Stambulo  dalyje. Mes rinkomės valstybinės įmonės keltą, todėl mokėjome tradiciškai Stambulo kortele (tr.Istanbul kart). Taigi vienas du trys ir mes jau plaukiame. 
Pačioje Büyükada (tr. didžioji sala) šiuo metu yra eksponuojamos 7 parodos ir meninės instaliacijos. Pasirodo, kad visa ši bienalė susilaukė tokios sėkmės, todėl nuspręsta ją pratęsti iki lapkričio 15 dienos. Taigi dar viena proga išvykai! Sekant nuorodas keliavome gatvelėmis, ėjome apžiūrėti 18-19 amžiaus namų, kurie paprastai yra uždaryti salos svečiams ir šiaip pakeliaiviams. Trotskio namo pakrantėje ir buvo įrengta ši paroda. Nereali vieta, įspūdingai skulptūrų parodai.  Pasižvalgykite.


Sugrįžus atgal į Kadıköy užsukome į daugelio kelionių vadovų  išgirtą Çiya restoraną vėlyvų pietų ar ankstyvos vakarienės. Apie pačią vietą galiu pasakyti, kad  jei norite pažinti Anatolijos virtuvę, ten tikrai veta eiti, tačiau patarčiau keliese užsisakyti skirtingų patiekalų, kad kuo daugiau galima būtų paragauti. Porcijos čia nedidelės, labiau primena meze (užkandį), todėl dalinantis su draugais bent jau neliksite alkanas. O maistas tikrai gardus, sezoniškas, tik aptarnavimas pasirodė labai jau lėtas, nors žmonių nebuvo labai daug. Bet šis įrašas nėra restorano apžvalga, kritika ar kažkas susiję su tuo, tiesiog čia pirmą kartą paragavau orkaitėje keptą salierą ir dar valgant jau galvojau, kad tikrai bandysiu gaminti namie, nes buvo nepaprastai skanu, o porcija tokia kukli, kurią dar ir dalinausi su dukra. Namuose pasigaminau, jau du kartus, ir neabejoju, kad šią žiemą dar ne kartą gaminsiu. Pas patiekalas išlaiko turkišką Egėjo jūros gaminimo tradicją, kur daržovės lėtai  verdamos pagardinus alyvuogių aliejumi. Taigi paragaukite!


Orkaitėje kepta saliero šaknis

4 asmenims

Reikia:

1 svogūnas
1 didelė morka
2 nedidelės raudonosios paprikos
2 didelės saliero šaknys
4 česnako skiltelės
druska ir juodieji pipirai
1/2 arb.š. džiovinto čiobrelio
apie 80 ml alyvuogių aliejaus
apie 50 ml vandens

Gaminam:


Nulupkite svogūną, morką, saliero šaknį. Supjaustykite riekelėmis arba nedideliais gabalėliais. Iš paprikų išimkite sėklas ir supjaustykite riekelėmis. Nulupkite česnaką ir supjaustykite riekelėmis.
Įkaitinkite orkaitę iki 170C.
Keptuvėje įkaitinkite aliejų ir sudėkite svogūną ir morką, pakepinkite apie 3 minutes, sudėkite paprikas ir salierą, česnaką. Pagardinkite druska, juodaisiais pipirais, čiobreliu, supilkitę vandenį. Viską gerai išmaišykite ir perdėkite į karščiui atsparų indą. Dėkite kepti į orkaitę apie 40 minučių arba kol daržovės bus minkštos. 
Pateikite patieką, kaip šiltą pagrindinį patiekalą arba atvėsus, kaip užkandį. Prieš pateikaint apiberkite keliomis šakelėmis krapų ar petražolių. Skanaus!


Last week I planned a day in one of Prince's islands near Istanbul - Buyukada, just to look around at those 7 art installations that are part of 14th Istanbul Biennial. I believe the majority of passengers were heading there just to see the impressive installation near Trotsky house by Adrian Villar Rojas, an Argentinian artist, called The Most Beautiful of All Mothers.  And they weren't disappointed. Neither we were.
Back in Kadikoy, we dropped in Ciya to have late lunch. Disappointed by slow and careless service, we were still delighted about the food. While having my roasted celeriac, I was already quietly planning to go to buy more celeriac and make it at home. Indeed it is very delicious seasonal dish that follows Aegean region cooking tradition with olive oil. 

Roasted celeriac root with olive oil

serves 4

What you need:

1 large onion
1 large carrot
2 small red peppers
2 large celeriac roots
4 garlic cloves
salt and black pepper to taste
1/2 tsp dried thyme
about 80ml olive oil
about 50 ml water

What you have to do:

Peel and slice onion, carrot and celeriac root. Remove seeds from peppers and cut them into stripes. Slice the garlic.
Preheat an oven up to 170C.
Preheat a pan with some olive oil, add onions and carrot. Cook them for 2-3 minutes, then add celeriac, pepper, garlic, season with salt and black pepper, thyme, add water. Stir a bit. Transfer everything into a heatproof dish. Place it into the oven and cook for 40 minutes or until vegetables are tender. Stir it a few times.
Serve warm or room temperature. Sprinkle with some chopped dill or parsley.

Comments

Popular Posts