Light pumpkin pancakes / Moliūginiai blynai


 Today is a Fat Tuesday or Pancake day when according to traditions Lithuanians bake piles of pancakes with a lot of different filling. In other words, the fatter they are the better. And you are supposed to eat at least seven times. On this day children dress up, put on handmade masks and go to neighbors'  homes and ask for pancakes or any kind of candies. People gather in the center of the town or village to sing traditional songs and watch the burning of Morė. It is a handmade doll stuffed with dried hay and dressed in old clothes. It symbolizes fertility which is burned in order to be reborn again. Together with the burning of Morė all bad thoughts and winter is burned and the following seven weeks until Easter is a period of refreshening your thoughts and mind and having a new start. This festival has pagan roots, though after baptism if was connected with Christianity. Still it is one of the merriest festivities of the year when everyone can make a lot of noise, eat much and no one complains! 
 Pumpkin pancakes are not traditional but are becoming more and more popular and the pumpkin gives such a beautiful color. You end up with lovely soft cookies rather than pancakes.

Pumpkin Pancakes

 ( serves 4)

1 cup of pumpkin puree
1 large egg
1 1/2 cup of flour
1 teaspoon of baking powder
3 tbsp of sugar
3 tbsp olive oil 
1 teaspoon of cinnamon
1/2 cup of milk
olive oil for frying

What we have to do:


In a bowl mix the pumpkin puree, egg, olive oil. Add the flour, sugar, baking powder, cinnamon. Mix it to combine. The batter will be very thick so add some milk. Stir to combine.
Preheat a pan with a little of olive oil and shape pancakes with a tablespoon. Fry on each side until golden brown and cooked through, for about 4-5 minutes depending on the size.
Serve with sour cream or honey. Enjoy!

More pancake ideas you can find in Lithuanian bloggers magazine CLOUDS special issue which is only about pancakes! Enjoy! And let us know what you think about it!
Na ką, pagaliau jau ir užgavėnės, kai visi kepa storus, riebius blynus, vaikai ruošia kaukes ir lėks pas kaimynus dar blynų ( ar gal visgi saldainių) prašyti, o mažuose miesteliuose ir jų kultūros namuose esu tikra, kad ir Morę degins ir tą žiemą varys. O žiema kaip supratau Lietuvoje tai tikra su daug sniego ir šalta. Tik va Turkijoje nėra čia ką varyti, to sniego nors ir buvo du kartus, bet labai trumpai, gal tik lietų ir tamsius debesis būtų neblogai išvaikyti, bet kai pagalvoju, kad grečiausiai visą vasarą čia nelis, tai tebunie, nes juk reikia augalams atsigerti kaip reikiant. Taigi ir mano blynai tokie prie liesesnių, be sviesto ir be grietinių ( lyg aš jos turėčiau namie!). Bet labai gardūs, lyg valgytum kokius minkštučius moliūginius sausainius, o ne blynus.  Taigi smagaus šventimo visiems ir prašau gerai žiemą iš varykit, kad birželį atvažiavusi nieko nerasčiau ( žieminių batų jau daug metų neperku). :D

Moliūginiai blynai


( 4 asmenims)

Reikia:

1 st moliūgų purė ( 250ml)
1 didelio kiaušinio
1 1/2 st miltų
1 arb.š. kepimo miltelių
3 valg.š. cukraus
3 valg.š. alyvuogių aliejaus
1 arb..š. cinamono
1/2 st pieno
alyvuogių aliejaus kepimui

Gaminam:


Dubenyje sumaišykite moliūgų purė su kiaušiniu ir  aliejumi. Sudėkite miltus, kartu su cukrumi, kepimo milteliais ir cinamonu. Gerai išmaišykite ir po truputį supilkite pieną, kad gautusi tiršta bet vientisa tešla. 
Įkaitinkite keptuvę su trupučiu aliejaus ir su šaukštu dėkite tešlą į keptuvę. Apkepkite iš abiejų pusių kol gražiai apskrus, apie 4-5 min. priklausomai nuo dydžio. Nedarykite labai storų, nes vidus gali nespėti iškepti. 
Pateikite kartu su grietine ar medumi. Skanaus!

Daugiau blynų įdėjų galite rasti Lietuvos tinklaraštininkų specialiame žurnalo DEBESYS numeryje. 


Comments

Popular Posts